Hipokryzja "totalnych" znów obnażona. Ziobro przypomniał, co o KRS mówiły ich ulubione "autorytety"

/ flickr.com/Kancelaria Premiera/domena publiczna

  

Tego totalna opozycja, która zarzuca partii rządzącej m.in. "upolitycznienie" Krajowej Rady Sądownictwa przewidzieć nie mogła. Minister sprawiedliwości i prokurator generalny, Zbigniew Ziobro, przypomniał posłom PO słowa, które w przeszłości wypowiedziały ulubione autorytety opozycji totalnej w dziedzinie sądownictwa – Andrzej Rzepliński i Jerzy Stępień.

Przed głosowaniem w Sejmie przedstawiciele opozycji totalnej: PO, Nowoczesnej i PSL-UED protestowali przeciwko wyborowi sędziów do KRS w tym trybie.

Wybór sędziów doprowadzi do tego, że Rada zostanie w absolutny sposób upartyjniona – mówił Borys Budka, poseł PO.

Zwracając się do posłów PiS dodał: "Po raz kolejny oszukaliście Polaków, twierdząc że coś zmieniacie na plus".

Poproszony o skomentowanie zachowania opozycji totalnej, minister sprawiedliwości i prokurator generalny, Zbigniew Ziobro, przywołał zdania, które w przeszłości wypowiedziały "autorytety", na które tak chętnie powołuje się opozycja totalna. 

Jako pierwszego minister Ziobro przywołał Andrzeja Rzepińskiego, byłego prezesa TK, który w 2004 roku mówił:

KRS to związek zawodowy konserwujący interesy źle służące sądownictwu.

Minister sprawiedliwości przywołał również to, co o KRS mówił drugi ulubiony autorytet opozycji totalnej w dziedzinie sądownictwa, Jerzy Stępień, również były prezes TK. W 2014 roku mówił on:

Niestety, muszę powiedzieć, że III Rzeczpospolita niewiele zrobiła dla poprawy jakości sądownictwa powszechnego. W szeregach sędziów nie dokonano żadnej weryfikacji. Nie mówię tutaj oczywiście o Sądzie Najwyższym, bo tam na początku lat 90. skład został całkowicie wymieniony. Skutek tego jest taki, że etos sędziego pozostał na takim samym poziomie, na jakim był za czasów PRL.

Jerzy Stępień dopytywany o to, czy KRS spełnia swoje funkcje, stoi na straży niezawisłości sędziów i niezależności sądów, odpowiedział:

KRS nie spełnia tych funkcji. W praktyce jest ona miejscem zaklepywania kandydatów na sędziów. Każdy przychodzi tam ze swoimi kandydatami i dba o to, żeby to właśnie oni przeszli. Dotyczy to także polityków, do których odpowiednie osoby potrafią dotrzeć. To nie jest najlepsze miejsce na decydowanie o tym, kto zostanie sędzią. KRS dba o interesy korporacji sędziowskiej, natomiast nie jest organem, który naprawdę dba o prawdziwą niezawisłość.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Europejski Bank Centralny ma szefową

/ pixabay.com/martaposemuckel

  

Przywódcy państw i rządów Unii Europejskiej mianowali Christine Lagarde szefową Europejskiego Banku Centralnego (EBC). To ostatni krok w powołaniu Francuzki na to stanowisko. Jej kadencja potrwa do 2027 roku.

Christine Lagarde zastąpi 1 listopada obecnego prezesa EBC Włocha Mario Draghiego.

Była szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW), w ramach kompromisowego pakietu uzgodnionego przez szefów państw i rządów różnych europejskich rodzin politycznych, została nominowana do objęcia prezesury EBC jeszcze w lipcu na szczycie UE.

Lagarde stała wcześniej od 2011 roku na czele MFW. Przed tym pełniła różne funkcje ministerialne we Francji, w tym stanowisko ministra gospodarki, finansów i zatrudnienia od 2007 do 2011 roku.

Nowa szefowa EBC jest prawniczką z wykształcenia, specjalizującą się w prawie pracy i fuzjach oraz przejęciach. Ma jednak rozległe doświadczenie wyniesione również z sektora publicznego i francuskiego rządu.

W czasie procesu nominacji podnosiły się krytyczne głosy, że Lagarde nie była zawodowo zaangażowana w politykę makroekonomiczną, a przede wszystkim nie sprawowała wcześniej funkcji prezesa banku centralnego. Mimo tego komisja ds. gospodarczych i monetarnych europarlamentu pozytywnie ją zaopiniowała, a PE dał poparcie we wrześniu.

Prezesi EBC są mianowani na ośmioletnią, nieodnawialną kadencję przez szefów państw i rządów UE, po uprzedniej konsultacji z Parlamentem Europejskim. Eksperci wskazują, że głównym zadaniem Francuzki w EBC będzie przeciwdziałanie długotrwałemu spowolnieniu gospodarczemu w strefie euro.

Lagarde będzie pierwszą kobietą na czele Europejskiego Banku Centralnego.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl