IPN pokaże film o wydarzeniach marcowych

/ ipn.gov.pl

  

W warszawskim Centrum Edukacyjnym "Przystanek Historia" odbędzie się dziś pokaz filmu "Iskra w kamieniu", opowiadającego o tzw. wydarzeniach marcowych. Historię poznamy z perspektywy ich aktywnych uczestników oraz świadków.

Dokument na temat wydarzeń marcowych we wtorek o godz. 17.30 będzie można obejrzeć w warszawskim Centrum Edukacyjnym "Przystanek Historia". Uczestnicy wydarzenia obejrzą film w ramach cyklu "Polskie drogi do niepodległości"; następnie odbędzie rozmowa z Grzegorzem Wołkiem z Biura Badań Historycznych IPN.
"Iskra w kamieniu", film w reżyserii Macieja Muzyczuka, Anety Chwalby oraz Leszka Ptaszyńskiego, zrealizowany w 2007 r., koncentruje się na wydarzeniach, które miały miejsce w marcu 1968 r. w miastach w całej Polsce.

O wydarzeniach marcowych opowiadają zarówno ich aktywni uczestnicy, jak również osoby, które niejako przez przypadek stały się świadkami tej historii. W filmie usłyszymy relacje m.in. Seweryna Blumsztajna, Jana Lityńskiego, Henryka Szlajfera, Józefa Dajczgewanda, Antoniego Macierewicza. Głos zabrali także: reżyser i członek "Salonu Niezależnych" Michał Tarkowski, będący w tamtym czasie studentem, uczestniczącym w wydarzeniach, oraz Marian Wróblewski - mieszkaniec stołecznego Krakowskiego Przedmieścia, który wydarzenia obserwował z okien swojego mieszkania.

Cykl "Polskie drogi do niepodległości" prowadzony przez Centrum Edukacyjne "Przystanek Historia" poświęcony jest bohaterom walki o odrodzenie państwa polskiego.

8 marca 1968 r. odbył się wiec protestacyjny studentów UW w związku ze zdjęciem wystawianych w Teatrze Narodowym "Dziadów" oraz relegowaniem z uczelni Adama Michnika i Henryka Szlajfera. Stało się to początkiem tzw. wydarzeń marcowych, czyli kryzysu politycznego związanego z walką polityczną wewnątrz PZPR, rozgrywaną w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

„Nieustępliwość ws. sądów służy Dudzie”. SONDAŻ Onetu: prezydent RP deklasuje rywali

zdjęcie ilustracyjne / Marcin Pegaz/Gazeta Polska

  

Zaufanie Polaków do prezydenta Andrzeja Duda rośnie, a jego kontrkandydatka w wyścigu prezydenckim - Małgorzata Kidawa-Błońska - je traci. Przegrywa już nawet z Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem i Robertem Biedroniem – wynika z sondażu przeprowadzonego dla Onetu. W opinii Marcina Dumy, szefa pracowni badawczej IBRiS, popularność obecnego lidera Polski może mieć związek z nieustępliwością obozu rządzącego ws. zmian w sądownictwie.

Andrzej Duda, Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński to pierwsza trójka polityków z najwyższym zaufaniem społeczeństwa w lutym br. Prezydent po spadających notowaniach w ubiegłym miesiącu może cieszyć się wynikiem 47,7 proc., co stanowi wzrost o 6,1 pkt proc. Premierowi ufa 43,2 proc. (+3,2 pkt proc.), a prezesowi PiS 34,2 proc. Polaków (+1,2 pkt proc.).

Tuż za podium znalazł się prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Lider ludowców notuje 33,3 proc. zaufania (+1,4 pkt proc.). Na kolejnym miejscu znalazł się Robert Biedroń.

Kandydat Lewicy w wyborach prezydenckich zyskał aż 7,3 pkt proc., zdobywając 32,3 proc. To najlepszy wynik lidera Wiosny od kwietnia ub.r.

[polecam:https://niezalezna.pl/311353-przelomowy-sondaz-w-bastionie-platformy-andrzej-duda-w-gore-kidawa-blonska-traci]

Wysoki wzrost zaufania notuje też Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości w najnowszym badaniu IBRiS zajął szóste miejsce i uzyskał 31,3 proc. (+6,2 pkt proc.). Kolejne pozycje należą do Donalda Tuska – 30,8 proc. (-2,8 pkt proc.), Tomasza Grodzkiego – 29,8 proc. (+ 6,5 pkt proc.) i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej – 29,6 proc. (-5,1 pkt proc.).

Kandydatka PO na prezydenta traci następny miesiąc z rzędu. Od listopada poziom zaufania do niej spadł łącznie o 11 pkt proc. W tym samym czasie znacząco wzrosła liczba opinii negatywnych – z 31,9 do 46,7 proc. To przyrost o 14,8 pkt proc.

[polecam:https://niezalezna.pl/311360-na-pis-chce-glosowac-44-procent-polakow-a-koalicja-obywatelska-daleko-w-tyle-oto-najnowszy-sondaz]

- W tym kontekście interesujące wydają się wzrosty notowań Zbigniewa Ziobry i Andrzeja Dudy. – komentuje dla Onetu prezes IBRiS Marcin Duma. – Można założyć, że nieustępliwość polityków obozu rządzącego w sprawie kontynuowania zmian w sądownictwie jednak służy ich wizerunkowi. Podobnie zyskuje marszałek Senatu, który był głównym aktorem części procesu legislacyjnego w kierowanej przez niego izbie wyższej parlamentu – dodaje.

Sondaż zrealizowano metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych, wspomaganych komputerowo (metoda CATI), na reprezentatywnej grupie 1100 respondentów w dniu 14 lutego 2020 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, Onet

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts