Polsko-niemieckie rozmowy m.in. o Jugendamtach. Wiceminister Wójcik z wizytą w Berlinie

Ochrona polskich dzieci w Niemczech, to cel polsko-niemieckich rozmów, do których doszło z inicjatywy wiceszefa Ministerstwa Sprawiedliwości Michała Wójcika. W Berlinie spotkała się grupa robocza, która podejmie sprawy związane m.in. z działalnością Jugendamtów.

mat. pras.

Mam nadzieję, że będzie to przełomowe wydarzenie w naszych zabiegach o to, by polskie dzieci w Niemczech, gdy oddawane są pod pieczę zastępczą, trafiały do rodzin lub ośrodków, w których mówi się po polsku i kultywuje polskie tradycje – podkreślił wiceminister Wójcik cytowany w komunikacie MS.

Według niego, bardzo ważne jest, aby w sytuacjach rozdzielenia z rodzicami, przestrzegano tożsamości, kultury, religii i języka dziecka.

Cieszę się, że strona niemiecka, dzięki naszym wytrwałym staraniom, zaczyna wykazywać w tej kwestii większą wrażliwości – zaznaczył wiceszef MS.

Resort przekazał, że podczas spotkania, w którego zainicjowanie po stronie niemieckiej zaangażował się sekretarz stanu w Federalnym Ministerstwie Rodziny, Seniorów, Kobiet i Dzieci dr Ralph Kleindiek, omawiana jest między innymi kwestia powołania w Niemczech ośrodków wychowawczych, w których dzieci miałyby zapewnioną polską opiekę. To sprawa szczególnie podkreślana w rozmowach przez polską delegację.

Ministerstwo Sprawiedliwości przypomina, że w Niemczech mieszka obecnie około 800 tys. Polaków, mających wyłącznie obywatelstwo polskie. A osób, które mają podwójne obywatelstwo, polskie i niemieckie, jest ok. 1,5 miliona.

Resort zapewnia, że udziela pomocy polskim obywatelom w przypadkach, gdy za granicą są pozbawiani praw do wychowywania własnych dzieci. Interwencjom towarzyszą systematyczne działania na arenie międzynarodowej, których celem jest systemowe rozwiązanie problemu. Współpraca z Niemcami zainicjowana została rok temu, podczas wizyty Wójcika w Berlinie.

Ministerstwo Sprawiedliwości zaznaczyło, że problem nie dotyczy jednak wyłącznie Niemiec i tylko polskich dzieci. Dlatego resort zabiega na forum Unii Europejskiej o wprowadzenie spójnych, jednolitych dla całej Wspólnoty zasad, które będą chronić praw dzieci trafiających do rodzin zastępczych.

Pilotowana przez Michała Wójcika polska inicjatywa przewiduje zmianę unijnego rozporządzenia (Bruksela II bis), tak by dzieci były umieszczane w rodzinie zastępczej, w której zachowane zostaną ich więzy rodzinne, językowe i kulturowe.

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#rozmowy #Niemcy #ochrona dzieci #Jugendamt #Ministerstwo Sprawiedliwości #Michał Wójcik

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo