Nowe myśliwce zastąpią samoloty Panavia Tornado których Luftwaffe ma 85 egzemplarzy będą stopniowo wycofywane ze służby od 2025 roku. Przewiduje się że umowa na zakup nowych samolotów sfinalizowana zostać ma do roku 2021.
Już w grudniu wskazano myśliwce 4.5 generacji Eurofighter Typhoon na jedną z głównych konstrukcji jakimi jest zainteresowany resort obrony Niemiec. Z kolei myśliwce F-35 oraz samoloty konstruowane przez Boeinga, do których należą F-15 oraz F-18 są drugorzędną opcją.
Wybór takie samolotu jak Eurofighter Typhoon umożliwi zabezpieczenie przemysłu obronnego europejskiego i niemieckiego oraz faworyzowanie rodzimej produkcji.  Warto przypomnieć, że wybór tylko jednego modelu odchodzi od strategii Sił Powietrznych Niemiec, która do tej pory rekomendowała użycie dwóch modeli myśliwców wielozadaniowych, co miało umożliwić podtrzymanie zdolności bojowych w przypadku problemów technicznych z jednym rodzajem myśliwca. O rewelacjach tych dowiedzieliśmy się dzięki zapytaniu posła Zielonych Tobiasa Lindnera, skierowanego pod adresem Ministerstwa Obrony Niemiec. Wiceszef tego resortu  Ralf Brauksiepe poinformował, że decyzja o wyborze nowego myśliwca zapadanie po dogłębnym zapoznaniem się z materiałami jakie dostarczą koncerny lotnicze zainteresowanie tym wielomiliardowym kontraktem.