Jeśli informacje te potwierdzą się, decyzja członków SPD otworzy drogę do "wielkiej koalicji" i zakończy kilkumiesięczną polityczną niepewność w tym kraju.


Od pozytywnego wyniku referendum zależało też, czy 14 marca Angela Merkel (CDU) będzie mogła zostać ponownie wybrana w Bundestagu na kanclerz Niemiec, na swą czwartą kadencję.


Członkowie SPD głosowali drogą elektroniczną. Głosowanie skończyło się o godz. 24.00 w piątek. W sobotę w berlińskiej centrali SPD zaczęło się liczenie głosów. Do udziału w referendum uprawnionych było ponad 460 tysięcy członków partii.

66,02 proc. głosujących w referendum członków partii niemieckich socjaldemokratów (SPD) opowiedziało się za nową koalicją z konserwatystami Angeli Merkel, usuwając ostatnią przeszkodę przed utworzeniem nowego rządu pięć miesięcy po wyborach parlamentarnych - ogłosił w niedzielę przedstawiciel SPD.

Lider SPD Olaf Scholz powiedział, że poinformował już kanclerz Angelę Merkel i prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera o wynikach referendum.