Służby potwierdziły, że misja będzie się składać z ośmiu europarlamentarzystów wszystkich frakcji, którzy zasiadają w komisjach PE ds. kontroli budżetowej i wolności obywatelskich.

Program wizyty nie został jeszcze ustalony przez europosłów z obu komisji. Podobnie jak w przypadku podobnej misji, która została wysłana na Maltę po zabójstwie dziennikarki Daphne Caruany Galizii, europosłowie mają na miejscu spotkać się z przedstawicielami mediów, policji, prokuratury i władz.

Pracujący dla portalu internetowego Aktuality.sk 27-letni dziennikarz śledczy Kuciak został między 22 a 25 lutego zastrzelony wraz ze swą 27-letnią partnerką Martiną Kusznirovą w ich własnym domu w Velkej Maczy w kraju (województwie) trnawskim na południowym zachodzie Słowacji.

Policja i prokuratura są zdania, że najbardziej prawdopodobną przyczyną zastrzelenia dziennikarza były jego demaskatorskie artykuły. W środę opublikowany został ostatni, niedokończony artykuł Kuciaka, który opisuje działalność włoskich siatek przestępczych na terenie Słowacji oraz obecność osób bliskich włoskiej organizacji mafijnej 'ndrangheta w otoczeniu premiera Roberta Fico.

Dziś na Słowacji odbędzie się pogrzeb Kuciaka. W niedzielę prezydent tego kraju Andrej Kiska ma wygłosić specjalne orędzie.