Jak poinformowała rzeczniczka prasowa RCB Anna Adamkiewicz, do śmiertelnych przypadków wychłodzenia doszło w Krakowie, Łodzi i w jednej z miejscowości woj. pomorskiego. Z kolei do śmiertelnego zatrucia tlenkiem węgla doszło w woj. małopolskim.

Od początku listopada zeszłego roku - według danych Komendy Głównej Policji - w wyniku wychłodzenia zmarło 66 osób. Z kolei - według danych Państwowej Straży Pożarnej - od 1 października 2017 r. z powodu zatrucia tlenkiem węgla zmarły 54 osoby.

RCB informuje ponadto, że w sobotę możliwy jest silny mróz w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, łódzkim, małopolskim, śląskim, wielkopolskim i dolnośląskim.

"Zjawiska mogą powodować utrudnienia komunikacyjne oraz uszkodzenia linii napowietrznych" - podaje RCB. Na drogach może być ślisko, szczególnie w województwach: podlaskim, pomorskim i mazowieckim.

Służby apelują o wzmożoną czujność i zwracanie uwagi na wszystkie osoby, których życie może być zagrożone, m.in. osoby bezdomne i starsze.

Przez całą dobę czynne są numery alarmowe: 112 i 997. Informacja szybko przekazana służbom może komuś uratować życie - przypominają. (PAP)