Połowa polskich przedsiębiorców przyznaje, że w ciągu ostatnich dwóch lat padła ofiarą nadużyć.

Co druga firma w wyniku oszustwa straciła ponad 400 tys. zł. 45 proc. oszustw udało się wykryć dzięki tzw. sygnalistom – wynika z raportu PwC pt. „Kto i jak okrada polskie firmy”. Dane te wskazują na wzrost nadużyć od poprzedniego badania z 2016 r., kiedy 36 proc. przedsiębiorców ujawniło, że padli ofiarą oszustwa.

Z badania PwC wynika, że w wykrywaniu oszustw zdecydowanie wzrosła rola tzw. sygnalistów. Jeszcze dwa lata temu, w 2016 r., wskaźnik ten wynosił jedynie 9 proc., a teraz aż 45 proc. To dużo więcej niż światowa średnia dla przestępstw wykrytych z udziałem sygnalistów, którą szacuje się na 27 proc.

– Właśnie coraz lepszymi sposobami wykrywania oszustw należy tłumaczyć wzrost liczby ujawnianych nadużyć

– twierdzą analitycy.

Wzrost nadużyć od ostatniego badania z 2016 r. eksperci PwC stwierdzili nie tylko w Polsce. Liczba ujawnionych oszustw urosła w Europie Środkowo-Wschodniej z 31 do 43 proc., a na świecie z 36 do 49 proc. – Wzrostowy trend liczby nadużyć w firmach na całym świecie jest zjawiskiem niezwykle niepokojącym, nawet jeśli część tego wzrostu wiąże się z coraz skuteczniejszym wykrywaniem nieprawidłowości – ocenia Marcin Klimczak z PwC.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".