Okradają polskie firmy na cacy

/ / Nanuk/Gazeta Polska

  

Z 36 do 50 proc. wzrósł w ostatnich dwóch latach odsetek polskich przedsiębiorców, którzy przyznają, że padli ofiarą nadużyć – wynika z raportu PwC. Ten wzrost wiąże się z coraz lepszymi sposobami wykrywania nieprawidłowości i działalnością tzw. sygnalistów.

Połowa polskich przedsiębiorców przyznaje, że w ciągu ostatnich dwóch lat padła ofiarą nadużyć.

Co druga firma w wyniku oszustwa straciła ponad 400 tys. zł. 45 proc. oszustw udało się wykryć dzięki tzw. sygnalistom – wynika z raportu PwC pt. „Kto i jak okrada polskie firmy”. Dane te wskazują na wzrost nadużyć od poprzedniego badania z 2016 r., kiedy 36 proc. przedsiębiorców ujawniło, że padli ofiarą oszustwa.

Z badania PwC wynika, że w wykrywaniu oszustw zdecydowanie wzrosła rola tzw. sygnalistów. Jeszcze dwa lata temu, w 2016 r., wskaźnik ten wynosił jedynie 9 proc., a teraz aż 45 proc. To dużo więcej niż światowa średnia dla przestępstw wykrytych z udziałem sygnalistów, którą szacuje się na 27 proc.

– Właśnie coraz lepszymi sposobami wykrywania oszustw należy tłumaczyć wzrost liczby ujawnianych nadużyć

– twierdzą analitycy.

Wzrost nadużyć od ostatniego badania z 2016 r. eksperci PwC stwierdzili nie tylko w Polsce. Liczba ujawnionych oszustw urosła w Europie Środkowo-Wschodniej z 31 do 43 proc., a na świecie z 36 do 49 proc. – Wzrostowy trend liczby nadużyć w firmach na całym świecie jest zjawiskiem niezwykle niepokojącym, nawet jeśli część tego wzrostu wiąże się z coraz skuteczniejszym wykrywaniem nieprawidłowości – ocenia Marcin Klimczak z PwC.

Więcej w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Uwaga na burze! IMGW ostrzega

/ pixabay.com/CC0/aiacPL

  

IMGW wydał dzisiaj wieczorem ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami w woj. lubuskim i zachodniej części woj. wielkopolskiego. Na tych obszarach prognozuje się burze z opadami deszczu miejscami do 20 mm oraz porywami wiatru do 85 km/h.

Ostrzeżenia pierwszego stopnia oznaczają, że przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

IMGW wydał również komunikat meteorologiczny dla południowych powiatów woj. zachodniopomorskiego. Od zachodu znad Niemiec w kierunku wschodnim przemieszcza się strefa opadów deszczu, miejscami o natężeniu umiarkowanym. Prognozowana wysokość opadów wynosi lokalnie do 10 mm w ciągu godziny. Mogą wystąpić także burze z porywami wiatru o prędkości do 70 km/h. Komunikat dotyczy Szczecina oraz powiatów: pyrzyckiego, polickiego, choszczeńskiego, drawskiego, myśliborskiego, stargardzkiego, wałeckiego i gryfińskiego. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl