Prezydent Brazylii i śledztwo ws. korupcji

/ TBIT (pixabay)

  

Sędzia brazylijskiego Sądu Najwyższego kierujący dochodzeniem dotyczącym korumpowania czołowych polityków przez brazylijskiego giganta, koncern budowlany Odebrecht, objął śledztwem prezydenta Michela Temera i dwóch jego bliskich doradców w randze ministrów.

Jak zeznali niektórzy byli dyrektorzy koncernu mającego rozlegle interesy w całej Ameryce Łacińskiej, gdzie w związku ze "zbyt ścisłymi związkami" z koncernem kłopoty ma wielu polityków, prezydent Brazylii oraz jego ministrowie-doradcy Eliseu Padilha i Wellington Moreira Franco otrzymywali w latach 2013-2015 znaczne sumy w zamian za "przysługi" dla koncernu.

Świadkowie twierdzą, że wpłacane kwoty, w zamian za które koncern uzyskiwał wielkie państwowe zamówienia na roboty budowlane, miały być przeznaczane na koszty kampanii wyborczych prawicowo-liberalnej Partii Demokratycznego Ruchu Brazylijskiego (PMDB), której przewodniczył wtedy Temer, ówczesny wiceprezydent Brazylii. Miał on, według świadków, prowadzić bezpośrednio rozmowy z dyrekcją koncernu, czemu obecny szef państwa kategorycznie zaprzecza.

W ubiegłym roku ówczesny prokurator generalny Rodrigo Janot nie zgodził się na objęcie dochodzeniami prezydenta kraju. Powoływał się przy tym na zapis konstytucyjny, według którego urzędujący szef państwa nie może być sądzony za czyny popełnione przed objęciem tego urzędu.

Janota zastąpiła we wrześniu ub. roku prokurator Raquel Dodge, która inaczej interpretuje ów konstytucyjny zapis i objęła obecnego prezydenta prowadzonym dochodzeniem.

Według prokurator Dodge, Michel Temer istotnie nie może zostać skazany, dopóki pełni urząd szefa państwa, ale nie powinien być wyłączany ze śledztwa. Powołała się ona m.in. na to, że prezydent już został objęty innym śledztwem, którym kieruje Sąd Najwyższy Brazylii (ws. nielegalnych przywilejów, jakich udzielono pewnej firmie z sektora żeglugi), a także dochodzeniem w sprawie innej afery łapówkarskiej, w której oskarżona jest dyrekcja znanej na świecie firmy sektora przetworów mięsnych JBS.

Wprawdzie brazylijska Izba Deputowanych nie zgodziła się ze względów konstytucyjnych na wszczęcie procesu przeciwko prezydentowi, ale wszystkie te sprawy mogą znaleźć finał w sądzie po 1 stycznia 2019 roku, kiedy Termer, którego obecnie według sondaży popiera 5 proc. elektoratu, zakończy swój mandat i przekaże urząd zwycięzcy wyborów przewidzianych na październik tego roku.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ogólny spadek sprzedaży tygodników. "Gazeta Polska" jedynym tytułem ze wzrostem!

zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/DieElchin

  

Sprzedaż tygodników opinii drastycznie spada. Jeżeli chodzi o ostatnie miesiące, to jedynym tygodnikiem opinii, który wzrost sprzedaży w maju bieżącego roku, w porównaniu do kwietnia, jest "Gazeta Polska" - podają Wirtualne Media.

Według tabeli opublikowanej na wirtualnemedia.pl, która porównuje sprzedaż tygodników w kwietniu i maju tego roku, prawie wszystkie tytuły zaliczyły ogromny spadek.

Najwięcej czytelników straciły: "Gość Niedzielny" (-11,9 proc.), "Sieci" (-11,66 proc.) i "Wprost (-11,1 proc.).

Okazuje się, że jedynym tygodnikiem opinii, który zaliczył wzrost, jest "Gazeta Polska".

W maju br. w porównaniu do kwietnia br. jedyny wzrost średniej sprzedaży ogółem wśród tygodników opinii osiągnęła „Gazeta Polska” (Niezależne Wydawnictwo Polskie), której wynik zwiększył się o 2,54 proc.

- czytamy na wirtualnemedia.pl.


Przypominamy, że od dziś (17.07) dostępny jest w kioskach nowy numer tygodnika "Gazeta Polska". Znaleźć w nim można obszerny artykuł o tym, w jaki sposób Sąd Apelacyjny w Warszawie uzasadnił swoją decyzję o pozostawieniu 5-latki i 3-latka nie przy ojcu, lecz przy matce, która pozostaje na co dzień w bliskich kontaktach z transseksualistą.

„Zważywszy na wiek małoletnich, trudno przypuszczać, by problem identyfikacji płciowej przyjaciela ich matki budził ich szczególne zainteresowanie” – ocenił w bulwersującym wyroku sąd.

[polecam:https://niezalezna.pl/280174-w-najnowszym-numerze-gazety-polskiej-wedlug-polskich-sedziow-kontakt-z-transseksualista-jest-korzystny-dla-dziecka]

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: wirtualnemedia.pl, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl