Wspólne ćwiczenia terytorialsów i strażaków

/ mon.gov.pl

  

Między innymi prowadzenia działań przeciwpowodziowych uczyć się będęjutro w Gorzycach (Podkarpackie) żołnierze z 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego. W ćwiczeniach udział wezmą też strażacy - poinformował PAP rzecznik Brygady por. Witold Sura.

Rzecznik dodał, że głównym celem zajęć, w których udział wezmą żołnierze z kompani lekkiej piechoty z batalionu w Nisku, będzie ćwiczenie reagowania w sytuacjach kryzysowych.

- Zajęcia będą prowadzone m.in. na zalewie gorzyckim, gdzie żołnierze, wspólnie ze strażakami z OSP, będą uczyć się zasad prowadzenia działań przeciwpowodziowych oraz ratownictwa wodnego w warunkach zimowych. Ponadto w ramach ćwiczeń zaplanowano zajęcia związane z taktyką i poruszaniem się w terenie – podkreślił Sura.

Przypomniał, że głównym zadaniem Wojsk Obrony Terytorialnej ma być pomoc społeczeństwu i służbom wyspecjalizowanym w niesieniu pomocy w czasie klęsk żywiołowych czy katastrof.

- Dlatego ważne są takie ćwiczenia, jak te w Gorzycach, gdzie będzie ćwiczyć wspólnie ze strażakami 

– powiedział Sura, zastrzegł przy tym, że celem żołnierzy WOT nie jest zastępowanie innych służb np. medycznych czy też Straży Pożarnej.

W niedzielę delegacja żołnierzy podkarpackiej brygady weźmie udział w Gorzycach w uroczystościach związanych z obchodami Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych i organizowanym z tej okazji Biegu Tropem Wilczym. Żołnierze będą pełnić wartę honorową podczas uroczystości związanej z oddaniem czci żołnierzom Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, a 10-osobowa grupa weźmie udział w biegu.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Niemcy kłócą się z USA ws. Nord Stream 2. „Nikt nam nie przeszkodzi”

/ fdecomite CC BY 2.0

  

Niemiecki socjaldemokratyczny minister spraw zagranicznych Heiko Maas oświadczył dziś, że nawet ewentualne sankcje USA nie wstrzymają zbudowania gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku.

- Nikt nie przeszkodzi - powiedział Maas uczestnicząc w politycznym forum dyskusyjnym agencji dpa. Karne posunięcia Stanów Zjednoczonych mogą wprawdzie skłonić niektórych udziałowców tego przedsięwzięcia, w tym koncerny niemieckie, do wycofania się, ale nie doprowadzą do fiaska całego projektu - zaznaczył. Dodał, że wtedy Rosja urzeczywistniłaby go sama i nie miałoby się już wtedy żadnego wpływu na kontynuowanie tranzytu gazu przez Ukrainę.

Jak wskazał Maas, negocjacje w sprawie ukraińskiego tranzytu prowadzone są obecnie z udziałem Unii Europejskiej. - Wszystko to obróciłoby się wniwecz, gdyby wprowadzono sankcje, a ten gazociąg zostałby potem zbudowany przez samych Rosjan - podkreślił szef niemieckiej dyplomacji.

Rzecznik ambasady USA w Berlinie potwierdził w niedzielę, że ambasador Richard Grenell wysłał do realizujących projekt gazociągu Nord Stream 2 zachodnich koncernów list z zapowiedzią objęcia ich amerykańskimi sankcjami, jeśli nie wycofają się z tego przedsięwzięcia.

- List przypomina, że jakakolwiek firma współpracująca z rosyjskim sektorem energetycznych rurociągów eksportowych naraża się na sankcje USA z tytułu CAATSA (Ustawy o Przeciwdziałaniu Przeciwnikom Ameryki poprzez Sankcje) - oświadczył rzecznik, dodając, że budowie drugiego bałtyckiego gazociągu z Rosji do Niemiec sprzeciwiają się także inne państwa europejskie.

Odnosząc się do listu, Maas powiedział dziś, że nie jest jego zadaniem mówienie ambasadorom o tym, co im wolno, niemniej „o tym, czy (taki) sposób eksponowania siebie leży w interesie Stanów Zjednoczonych, muszą zdecydować już same Stany Zjednoczone”.

Formalnie jedynym udziałowcem spółki odpowiedzialnej za projekt Nord Stream 2 jest rosyjski Gazprom, ale podpisała ona umowy o finansowaniu tego przedsięwzięcia przez niemieckie koncerny Wintershall i Uniper oraz holendersko-brytyjski Shell, francuski Engie (dawniej GDF Suez) i austriacki OMV. Wszystkie te firmy energetyczne byłyby odbiorcami dostarczanego nowym gazociągiem surowca.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl