Premier Izraela przesłuchany w sprawie korupcyjnej

/ twitter.com/netanyahu

  

Policja przesłuchała dziś premiera Izraela Benjamina Netanjahu; było to ósme przesłuchanie w ogóle, ale pierwsze w sprawie afery korupcyjnej, w którą zamieszani są właściciele największej w kraju grupy telekomunikacyjnej Bezeq - podało izraelskie radio.

Według policji główny akcjonariusz firmy Szaul Elowicz gwarantował premierowi życzliwe i przyjazne komentarze dziennikarskie zamieszczane na portalu informacyjnym Walla należącym do Bezeq. W zamian za to Netanjahu ułatwiał właścicielom koncernu Bezeq pozyskanie stosownych pozwoleń od izraelskiego regulatora rynku medialnego oraz forsował przepisy, które przekładały się wielomilionowe zyski dla firmy Elowicza.

Netanjahu został przesłuchany w swej rezydencji, ale jego żona Sara ma - według izraelskich mediów - zostać przesłuchana osobno, na komendzie policji. Było to pierwsze przesłuchanie premiera, który do ubiegłego roku kontrolował też resort telekomunikacji, w aferze Bezeq nazywanej "sprawą 4000".

Jak podaje AFP, oczekuje się również, że Netanjahu zajmie wkrótce stanowisko wobec innych oskarżeń, związanych z podejrzeniami o praktyki korupcyjne, które miały towarzyszyć zakupowi dla izraelskiej marynarki wojennej trzech okrętów wyprodukowanych przez koncern ThyssenKrupp.

Netanjahu zaprzecza wszelkim zarzutom i nazywa je "polowaniem na czarownice", które zostało zorganizowane przez nieprzyjazne mu media.

Na początku tygodnia szef opozycyjnej partii Jest Przyszłość (Jesz Atid) Jair Lapid wezwał premiera do wyznaczenia tymczasowego zastępcy, który zajmie jego miejsce, gdy Netanjahu będzie odpowiadał w związku z toczącymi się przeciw niemu śledztwami.

Decyzja o tym, czy oskarżyć premiera, leży teraz w gestii prokuratora generalnego Awiszaja Mandelblita, który jest jednak bliskim sojusznikiem Netanjahu i może zwlekać z decyzją w tej sprawie tak długo, że pozwoli to premierowi rozpisać nowe wybory, a sondaże nadal wykazują duże poparcie dla partii premiera - Likudu.

W Izraelu dochodzi do regularnych protestów przeciwko Netanjahu, a demonstranci wzywają go do złożenia urzędu w związku z zarzutami korupcyjnymi. Postawienie szefa rządu Izraela w stan oskarżenia nie obliguje go do złożenia urzędu; może on jednak zostać zmuszony do ustąpienia.

Netanjahu jest premierem Izraela od 2009 roku. Wcześniej sprawował tę funkcję w latach 1996-1999. Premier i jego żona Sara byli już wcześniej zamieszani w skandale korupcyjne.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wpadła grupa przestępcza oszukująca na cukrze. Mogli wyłudzić kilka milionów złotych

/ pixabay.com/CC0/saramukitza

  

Policjanci CBŚP zatrzymali 13 osób, które zajmowały się skupowaniem hurtowych ilości cukru przemysłowego i sprzedażą go jako spożywczego. Według śledczych przestępcy mogli wyłudzić kilka milionów złotych.

W ubiegłym tygodniu policjanci przeprowadzili działania na terenie województw: zachodniopomorskiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego i pomorskiego – wynika z informacji służb prasowych CBŚP. Zatrzymano 13 osób oraz przeszukano blisko 50 obiektów, w tym m.in. mieszkania, siedziby firm czy biura rachunkowe.

Zatrzymanym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, w tym trzem - kierowania grupą. Dziewięciu z nich usłyszało także zarzuty prania pieniędzy pochodzących z przestępczej działalności. Decyzją sądu wobec pięciu osób zastosowano tymczasowe aresztowanie.

Według śledczych celem grupy było czerpanie korzyści majątkowych, a w grę może wchodzić wyłudzenie kilku milionów złotych.

Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy kupowali znacznie tańszy cukier przemysłowy, a następnie sprzedawali go w hurtowych ilościach jako cukier spożywczy. Przy wykorzystaniu wielu podmiotów gospodarczych tworzyli fikcyjną dokumentację, która miała potwierdzić przerobienie cukru m.in. na spirytus czy syrop, co pozwoliło na prowadzenie tej działalności przez kilka lat.

Śledztwo w tej sprawie prowadzone jest przez CBŚP pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji w Szczecinie Prokuratury Krajowej. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl