W toku śledztwa ustalono, że członkowie grupy przestępczej zajmowali się prowadzeniem fikcyjnej działalności gospodarczej związanej rzekomo z obrotem bejcą ognioodporną i panelami fotowoltaicznymi. W ten sposób wyłudzali oni nienależny zwrot podatku VAT.

Terenem działania grupy były podmioty gospodarcze zarejestrowane w różnych częściach kraju, ale także firmy ze Słowacji i Czech. Przestępczy proceder prowadzony był poprzez łańcuch firm założonych na tzw. „słupy”, obrót „pustymi fakturami”, a także wyłudzanie kredytów bankowych i pranie pieniędzy.

- Członkowie grupy w trakcie prowadzonej działalności, poprzez kolejne podmioty gospodarcze, kreowali fikcyjne zdarzenia gospodarcze, które w konsekwencji prowadziły do wyłudzania podatku VAT w ramach wewnątrzwspólnotowych dostaw i nabycia towarów. Kwota wyłudzonego w ten sposób podatku VAT może wynosić nawet 200 milionów złotych – informuje prokuratura.

Ponadto ustalenia śledczych doprowadziły do zatrzymania osób zaangażowanych w przestępczy proceder. Jednocześnie w kilkunastu miejscach na terenie 7 województw zatrzymanych zostało 21 osób.

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, gdzie prokurator przedstawił im zarzuty. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, oszustw i przestępstw skarbowych. Na poczet przyszłych kar zabezpieczono nieruchomości należące do podejrzanych, o wartości 92 milionów złotych.

- Była to kolejna realizacja w sprawie. Do tej pory prokuratorskie zarzuty usłyszało w niej 89 podejrzanych, w tym 60 członków zorganizowanej grupy przestępczej. Wobec 25 osób na wniosek prokuratora stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W sumie w śledztwie, na poczet przyszłych kar, grzywien i kosztów, zabezpieczono majątek podejrzanych, o wartości ponad 141 milionów złotych – informuje prokuratura.