Kierowanie ogniem Błękitnej Brygady

/ mat. 12. BZ. / http://12bz.wp.mil.pl/pl/4_1298.html

  

28 lutego, pomimo siarczystego mrozu, żołnierze 3. Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej doskonalili swoje umiejętności strzeleckie w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Drawsku Pomorskim.

Jak informuje oficjalny portal 12. BZ, celem zajęć było doskonalenie dowódców plutonu w kierowaniu ogniem. Szczególny nacisk położono również na wysokie wyszkolenie dowódców drużyn w zakresie stawiania zadań, wydawania komend a także na sytuacje podegrane polem tarczowym odnośnie podziału, ześrodkowania oraz przeniesienia ognia.

Kierowanie ogniem to podstawowy czynnik rażenia przeciwnika przy użyciu wszystkich środków ogniowych będących na wyposażenia pododdziału. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 12. BZ.
Tagi

Wczytuję komentarze...

Polscy archeolodzy odkryli antyczną mozaikę

Kom el-Dikka / By isawnyu - https://www.flickr.com/photos/34561917@N04/6761823987/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=35682711

  

Mozaikę sprzed blisko 2 tys. lat odkryli polscy archeolodzy w Aleksandrii w Egipcie. Znalezisko świadczy nie tylko o zamożności ówczesnych mieszkańców badanych domów mieszkalnych, ale też o popularności sztuki mozaikarskiej - poinformowali odkrywcy.

Starożytny dom, wewnątrz którego dokonano odkrycia, położony jest na w sercu antycznego miasta - Aleksandrii. To stanowisko archeologiczne, określane jako Kom el-Dikka, badane jest od 1960 r. przez ekipę badaczy z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej (CAŚ) Uniwersytetu Warszawskiego, we współpracy z Ministerstwem Starożytności Egiptu.

W ostatnich latach prace wykopaliskowe koncentrują się na badaniach architektury mieszkalnej z I–III wieku, czyli czasów, w których Egipt znalazł się pod władaniem Rzymu.

"Skądinąd wiadomo, że budynki z tego okresu mogą być bogato zdobione, co znalazło potwierdzenie w naszych tegorocznych okryciach. W jednym z domów mieszkalnych odkryliśmy piękną mozaikową posadzkę"

– opowiada szef wykopalisk, dr Grzegorz Majcherek cytowany w komunikacie przesłanym do przez CAŚ UW.

Mozaika podłogowa zdobiła podłogę jadalni bogatego domu. Główne pole tej wielobarwnej posadzki, która mierzy 2,6 x 2,6 m, składa się z sześciu heksagonalnych paneli zdobionych kwiatami lotosu i obramowanych wijącymi się ornamentami. W pozostałych polach umieszczono pąki lotosu.

Zdaniem odkrywców taka kompozycja z użyciem koła wpisanego w kwadrat, była niezwykle popularna w rzymskim Egipcie. Uważana jest za element charakterystyczny dla stylu aleksandryjskiego.

Polski zespół odkrywał mozaiki na Kom el-Dikka już w poprzednich latach. Dla zwiedzających udostępnione są te eksponowane w tzw. Willi Ptaków z I-II w. Ruiny budowli określono w ten sposób właśnie ze względu na motywy widoczne na mozaice - przedstawia gołębie, pawie, przepiórkę i papugę.

To nie pierwsze ważne znalezisko polskich archeologów na Kom el-Dikka. W 2004 roku kierujący wykopaliskami dr Grzegorz Majcherek ogłosił odkrycie dużego kompleksu świetnie zachowanych sal wykładowych z czasów późnego antyku (V-VII w. n.e.). To jedyne znane z obszaru śródziemnomorskiego materialne pozostałości po starożytnej uczelni. Można je teraz zwiedzać w Parku Archeologicznym, utworzonym we współpracy z polskimi archeologami i konserwatorami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl