Przed zwiedzeniem Muzeum Auschwitz - wirtualna lekcja przygotowująca

/ pixabay.com

  

Lekcję internetową, która przygotowuje młodzież i nauczycieli do wizyty w Miejscu Pamięci Auschwitz, udostępniło na swojej witrynie internetowej Muzeum Auschwitz - podała placówka. Przygotowali ją nauczyciele Monika Witalis-Malinowska i Adam Musiał.

- Chcieliśmy przygotować lekcję, która byłaby napisana językiem odpowiednim dla uczniów w wieku 13-14 lat, czyli najmłodszych odwiedzających Miejsce Pamięci. Metodyka opiera się na krótkich opisach najważniejszych wydarzeń, elementów ideologii i historii III Rzeszy, obozów koncentracyjnych i Holokaustu. Podstawowy zestaw faktów wzbogacony o osobiste relacje świadków pozwoli lepiej zrozumieć podczas wizyty w Miejscu Pamięci to, co wydarzyło się w Auschwitz 

– poinformowała szefowa działu e-learningu w Centrum Edukacji Agnieszka Juskowiak-Sawicka.

Lekcja składa się z trzech części. Pierwsza przedstawia podstawowe informacje dotyczące ideologii nazistowskiej: w jaki sposób Narodowosocjalistyczna Niemiecka Partia Robotników doszła do władzy w Niemczech, jak przebiegało tam ograniczenie demokracji i likwidacja przeciwników politycznych, a także jak eskalowały przepisy antysemickie.

W drugiej części opisane są pojęcia "aresztu ochronnego" w III Rzeszy, powstanie pierwszych obozów koncentracyjnych, przyczyny założenia Auschwitz jako obozu koncentracyjnego dla polskich więźniów politycznych, a także realia egzystencji w nim.

Umieściliśmy fragmenty relacji byłych więźniów Auschwitz, w których opowiadają o przemianie w więźnia, odzieży obozowej, warunkach mieszkalnych, brutalnym traktowaniu, niewolniczej pracy, głodzie, chorobach, czy pseudomedycznych eksperymentach – powiedziała Juskowiak-Sawicka.

Ostatnia część poświęcona jest Zagładzie Żydów dokonywanej przez Niemców w okupowanej Europie, w tym w obozie Auschwitz, który jest symbolem Holokaustu. Odrębny rozdział poświęcony jest eksterminacji Romów i Sinti.

Międzynarodowe Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście, działające przy Muzeum, udostępniło lekcję „Przygotowanie do wizyty w Auschwitz” pod adresem http://lekcja.auschwitz.org/31_przygotowanie_do_wizyty_pl/. Dostępna jest w polskiej i angielskiej wersji językowej. Jej powstanie finansowo wsparło holenderskie MSZ.

Międzynarodowe Centrum prowadzi wszystkie działania edukacyjne Muzeum Auschwitz. Prowadzi szereg zajęć skierowanych do uczniów, studentów i nauczycieli. Są to studia, seminaria, konferencje, pobyty studyjne, wykłady, warsztaty i prezentacje multimedialne.

Muzeum Auschwitz jest pionierem e-learningu w instytucjach tego typu w Polsce. Pierwszą lekcje, przybliżającą historię obozu opublikowało w 2012 r. Obecnie jest ona dostępna m.in. w języku arabskim i perskim.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Burza komentarzy po wpisie Tuska. Pisał o "niszczeniu sądów" i "szczuciu" - internauci odpowiedzieli

Zdjęcie ilustracyjne / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

Dziś na Twitterze wpis zamieścił szef Europejskiej Partii Ludowej Donald Tusk. Pisał o niszczeniu sądów, kradzieżach, szczuciu... Jego tweet wywołał wiele komentarzy.

"Wyprowadzają Polskę z Unii, niszczą sądy, by bezkarnie kraść, szczują jednych Polaków przeciw drugim. Głosujesz na nich? Masz prawo. Ale nie masz prawa dłużej udawać, że tego nie widzisz. Bo widzisz"

- głosi wpis Tuska na Twitterze.

Wpis był na tyle tajemniczy, że nie do końca można rozszyfrować, o kogo chodziło Donaldowi Tuskowi. 

[polecam:https://niezalezna.pl/306228-jako-polskiemu-patriocie-krokodyle-lzy-biedronia-przykro-mu-choc-sam-donosil-na-polske]

Nie brakuje komentarzy, w których podjęto próbę rozwikłania zagadki:

Donald Tusk, były przewodniczący Platformy Obywatelskiej, w latach 2007-14 był premierem, w latach 2014-19 przewodniczącym Rady Europejskiej. Obecnie jest przewodniczącym Europejskiej Partii Ludowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts