„SpoKREWnieni służbą” – druga edycja wielkiej akcji

Funkcjonariusze służb podległych MSWiA oraz żołnierze Wojska Polskiego wzięli dziś udział w drugiej edycji akcji "SpoKREWnieni służbą". Jak zaznaczyło MSWiA akcja ma na celu oddanie hołdu żołnierzom wyklętym oraz niesienie pomocy potrzebującym.

twitter.com/MSWiA_GOV_PL

Akcja "SpoKREWnieni służbą odbywa się po raz drugi. Tak jak w roku ubiegłym została zainaugurowana w przypadający 1 marca Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". Święto w 2011 r. ustanowił parlament.

Jak zaznaczył dziś wiceminister MSWiA Jarosław Zieliński, akcja "SpoKREWnieni służbą" jest ogólnopolska i z jednej strony ma na celu oddanie hołdu Żołnierzom Wyklętym, a z drugiej strony ma przynieść "konkretną pomoc w postaci krwi osobom chorym, osobom potrzebującym".

Ta nazwa "SpoKREWnieni służbą" jest bardzo wymowna, nawet powiedziałbym wieloznaczna, ale wszystkie jej znaczenia są bardzo głębokie, a jedno z tych znaczeń na pewno odwołuje się do naszej wspólnej służby Polsce

- powiedział Zieliński.

Wszyscy jesteśmy spokrewnieni służbą ojczyźnie. Tak jak Żołnierze Wyklęci przelewali za nią krew, tak my służymy jej dzisiaj na swoim miejscu tak, by umacniać naszą niepodległość za którą tak wielką ofiarę ponieśli Żołnierze Niezłomni, Żołnierze Wyklęci

- mówił wiceminister.


Zieliński zaznaczył, że podziemie niepodległościowe walczyło o "rzeczywistą niepodległość ojczyzny", a ofiara "była wielka".

Długo czekali żeby wrócić do pamięci zbiorowej Polaków, żeby zostać ocenieni tak, jak na to zasłużyli. Przez lata PRL byli skazywani na niepamięć, byli wcześniej szykanowani, zabijani, torturowani, a potem skazano ich na to, żeby naród o nich nie pamiętał

- dodał.

Wiceminister przypomniał, że w akcji oddawania krwi biorą udział nie tylko funkcjonariusze wszystkich służb podległych MSWiA, ale również żołnierze Wojska Polskiego. Podkreślił jednocześnie, że krew mogą oddać wszyscy.

Z kolei wiceminister MON Marek Łapiński podkreślił, że Wojsko Polskie będzie prowadziło akcję w ponad 200 jednostkach na terenie całego kraju.

To było pokolenie, które jest godne największego naszego szacunku, my możemy ich naśladować. To, co czynicie jest tak samo szlachetne. Dzięki Bogu nie mamy wojny, ale pomagacie, pomagacie, służycie

- mówił zwracając się do funkcjonariuszy wiceminister Łapiński.

Akcja krwiodawstwa "SpoKREWnieni służbą została zainaugurowana w ubiegłym roku w Narodowym Dniu Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" i miała być hołdem wobec żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego. W ciągu miesiąca jej trwania udało się zebrać 3 tys. 788 litrów krwi. Jej inicjatorem był ówczesny szef MSWiA Mariusz Błaszczak.

MSWiA podawało wtedy, że średnie zapotrzebowanie na krew i jej składniki Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie wynosi w ciągu roku ok. 10 tys. jednostek koncentratu krwinek czerwonych, 300 jednostek koncentratu krwinek płytkowych i 5 tys. jednostek osocza. Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa MSWiA przyjmuje rocznie ok. 10 tys. dawców krwi i kandydatów na dawców krwi.

Krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą, co najmniej 50 kg i przeszły odpowiednie badania. Wszystkie grupy krwi są pożądane, ale najbardziej oczekiwana jest krew grupy 0RhD- ponieważ w nagłych wypadkach przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi - ma ją ok. 6 proc. Polaków.
Jednorazowo pobiera się 450 ml pełnej krwi. Krew można pobierać nie częściej niż 6 razy w roku od mężczyzn i nie częściej niż 4 razy w roku od kobiet.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#MSWiA #oddali krew #spoKREWnieni służbą #krew #służba

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo