Pierwszy taki bunt młodych przeciw systemowi

  

Wiele wskazuje na to, że 50. rocznica Marca 1968 r. będzie obchodzona przy akompaniamencie oskarżeń o „polski antysemityzm” i ostrzeżeń przed „powtórką z Marca ’68” ze strony środowisk liberalno-lewicowych. Zdumiewa, jak można tak odwrócić znaczenia i manipulować historią. Przecież Marzec ’68 to był przede wszystkim bunt młodych przeciwko komunistycznemu totalitaryzmowi. Był to pierwszy tak wielki bunt za żelazną kurtyną; oddolne, masowe zjawisko, które ogarnęło wszystkie duże miasta, nie tylko Warszawę.

I z tego właśnie uczestnicy tego zrywu mogą być dumni, a wolna Polska winna im cześć i szacunek. Od Marca 1968 r. zaczął się pochód tamtego pokolenia powojennego wyżu demograficznego do wolnej Polski. Wtedy, w 1968 r., władza ten pierwszy protest studencki stłumiła w brutalny sposób, łamiąc kości i życiorysy wielu młodych ludzi. A potem, przedstawiając wszystko jako spisek „imperialistów” i Żydów, wykorzystano to jako pretekst do czystek antyżydowskich w partii, a następnie w całej Polsce. W wojsku zaczęły się one jeszcze w 1967 r., a prym wiódł tu nie kto inny, jak Wojciech Jaruzelski.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts