Ziemniaki i wieszaki

  

Dwie chude modelki, Pałac Stalina i czarna wołga – sowiecki klakier do straszenia dzieci, wszystko w przekrzywionym kadrze. Taką koncepcję przyjęto dla okładki pierwszego numeru polskiej edycji „Vouge” – jednego z najbardziej znanych czasopism o modzie i stylu życia. Nie jestem szczególnym specjalistą od mody i stylu życia.

Dość powiedzieć, że raczej nie wyznaczam trendów. Podobnie nikłe mam pojęcie o „koncepcjach artystycznych w fotografii prasowej”. Jednak uczono mnie, że „dzieła” mają to do siebie, że wystawione na widok publiczny podlegają ocenie i zaczynają żyć swoim życiem. Tak jest w przypadku okładki „Vouge’a”. Stąd mogę tylko powiedzieć, że promocja polskiej edycji poprzez nieznośny Pałac Kultury i Nauki i sowieckiej produkcji auto dla dygnitarzy komunistycznych jest według mnie dość osobliwym pomysłem. Ale by sprawdzić, jak wyglądało to w innych krajach, przejrzałem okładki „pierwszych numerów” wydań „Vouge” od Australii przez Tajlandię, Turcję aż po Ukrainę. I pewnie Państwo nie uwierzą, ale na przykład ukraińska wersja magazynu nie weszła do kiosków ze zdjęciem traktorzycy w norkach ani chłopki na rowerze marki „Ukraina” ubranej w płaszcz w szkocką kratę. Pozostali „specjaliści od koncepcji” również nie wpadli na to, by odwołać się do najbardziej oczywistych stereotypów i spranych kalek popkulturowych. A tak jest w polskim przypadku. Jeśli dodać, że w środku jedna z modelek pozuje, leżąc na rozsypanych ziemniakach, widać doskonale, jakimi kliszami na temat Polski operuje się w redakcji polskiego „Vouge”. Oczywiście znaleźli się też obrońcy takiej wizji, przekonujący, że „krytycy się nie znają”, a „vogule” to wszystko jest super. I tylko złośliwi użytkownicy Twittera przypomnieli, że modelka, wołga i Pałac Kultury (Stalina) pojawiły się już wcześniej w sesji zdjęciowej do okładki tygodnika. Był to tygodnik „Przyjaźń” wydawany w PRL przez. Towarzystwo Przyjaźni Polsko Radzieckiej, a rzecz miała miejsce w 1960 r. Jak widać, niektórzy wciąż tę przyjaźń kultywują. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts