Minister Czerwińska dla „Gazety Polskiej Codziennie”: Podatki mają być przejrzyste, proste i przyjazne

Teresa Czerwińska / Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

  

Chcemy, żeby Polacy korzystali z efektów rozwoju gospodarczego, by wzrost PKB był odczuwalny w ich portfelach. Stawiamy też na politykę trzech „p”, czyli przejrzystość, prostotę i przyjazność systemu podatkowego – powiedziała w wywiadzie dla „GPC” minister finansów, Teresa Czerwińska.

W ubiegłym roku Polska była jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek europejskich. Czy sytuacja polskiego budżetu jest równie dobra jak gospodarki?

Wyniki czwartego kwartału ubiegłego roku, w którym PKB Polski rosło w ponad 5-proc. tempie, nie tylko potwierdziły, że jesteśmy jednym z liderów wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej, ale też stanowią dobry prognostyk na ten rok. Równie optymistycznie można oceniać sytuację budżetu. Przemawiają za tym twarde dane dotyczące np. wykonania deficytu budżetu państwa. W ubiegłorocznej ustawie budżetowej zakładano deficyt w wysokości 59,5 mld zł, faktycznie wyniósł on nieco ponad 25 mld zł. To pokazuje, że podjęte przez rząd działania, mające na celu z jednej strony uszczelnienie systemu podatkowego, a z drugiej pobudzenie rozwoju gospodarczego, przedsiębiorczości, zwłaszcza tej opartej na innowacyjności, przyniosły efekty. Warto też przypomnieć, że te bardzo dobre wyniki budżetowe udało się osiągnąć w sytuacji, kiedy rząd wprowadzał bardzo potrzebne, ale i kosztowne programy społeczne. Myślę tu nie tylko o programie Rodzina 500+, ale także o podwyższeniu płacy minimalnej, kwoty wolnej od podatku czy też wprowadzeniu bezpłatnych leków dla seniorów. To pokazuje, że dbając o finanse publiczne, pilnując dyscypliny budżetowej, można realizować nawet najbardziej ambitne projekty społeczne.

Rząd Zjednoczonej Prawicy zrobił to, co nie udawało się wielu poprzednim ekipom, a mianowicie uszczelnił system podatkowy, czego efektem jest wzrost wpływów podatkowych. Czy możliwe jest jeszcze większe uszczelnienie systemu i zmniejszenie luki w Vacie?

Na proces uszczelniania systemu podatkowego trzeba patrzeć w dłuższej perspektywie, gdyż nie da się tego przeprowadzić w ciągu kilku miesięcy, a nawet w rok czy dwa lata. W 2015 r. lukę
VAT w Polsce szacowano na 24–25 proc. możliwych dochodów z tego podatku, podczas gdy średnia europejska wynosiła ok. 13 proc. Porównując lata 2016 i 2017 w Polsce, udało się uzyskać wzrost wpływów z VAT u rzędu 30 mld zł. Działania podjęte przez premiera Mateusza Morawieckiego przynoszą więc wymierne efekty, konkretne kwoty, które można przeznaczyć na realizację naszych programów społecznych. Krajowa Administracja Skarbowa postawiła sobie cel, żeby do 2020 r. luka VAT zmniejszyła się w Polsce do ok. 10 proc. To oznacza, że bylibyśmy w środku europejskiej stawki, a nie, jak było to dwa lata temu, na jej szarym końcu. Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której nasz system podatkowy będzie szczelny, nowoczesny i przyjazny dla podatnika.

Cały wywiad w dzisiejszej „Gazecie Polskiej Codziennie”
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

Francuska policja rezygnuje z wybuchowych granatów przy starciach ulicznych

/ twitter.com / @rolandtannous

  

Francuski minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner ogłosił w niedzielę zamiar wstrzymania dalszego używania przez siły porządku w starciach ulicznych granatów z materiałem wybuchowym.

Podczas interwencji przeciwko blokadzie terenu budowy lotniska w Notre-Dame-des-Landes w południowo-zachodniej Francji oraz ogólnokrajowym demonstracjom "żółtych kamizelek" odnotowano przypadki ciężkich i prowadzących nawet do amputacji zranień ręki u osób, które próbując odrzucać granaty, inicjowały ich eksplozję. Chodzi tu o 190-gramowe granaty o potrójnym działaniu - łzawiącym, ogłuszającym i kinetycznym - typu GLI-F4, aktywowane wybuchem 26-gramowego ładunku trotylu.

Nie mają one żadnego szczególnego koloru ani innych oznaczeń i kilka miesięcy temu zdarzyło się, że policja była zmuszona ich użyć, by uwolnić się od zagrożenia, a demonstranci, którzy z własnej chęci brali je w ręce, zostali ciężko ranni. Dlatego uważam, że powinniśmy zrezygnować z GLI-F4

 - powiedział Castaner w publicznej telewizji France 3.

Granaty GLI-F4 mają zostać zastąpione granatami identycznej wielkości typu GM2L, które zawierają tylko gaz łzawiący i pirotechniczny ładunek hukowy.

Według cytowanego przez francuskiego rzecznika praw obywatelskich policyjnego raportu, Francja jest jedynym krajem europejskim, używającym dotąd wybuchowych granatów z gazem łzawiącym, takich jak GLI-F4.

W lipcu ub.r. Rada Państwa (najwyższy sąd administracyjny) odrzuciła wniosek Ligi Praw Człowieka i związku zawodowego CGT o wprowadzenie zakazu stosowania GLI-F4 oraz innych rodzajów amunicji o działaniu pośrednim w policyjnych granatnikach.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts