Minister Czerwińska dla „Gazety Polskiej Codziennie”: Podatki mają być przejrzyste, proste i przyjazne

Teresa Czerwińska / Tomasz Adamowicz / Gazeta Polska

  

Chcemy, żeby Polacy korzystali z efektów rozwoju gospodarczego, by wzrost PKB był odczuwalny w ich portfelach. Stawiamy też na politykę trzech „p”, czyli przejrzystość, prostotę i przyjazność systemu podatkowego – powiedziała w wywiadzie dla „GPC” minister finansów, Teresa Czerwińska.

W ubiegłym roku Polska była jedną z najszybciej rozwijających się gospodarek europejskich. Czy sytuacja polskiego budżetu jest równie dobra jak gospodarki?

Wyniki czwartego kwartału ubiegłego roku, w którym PKB Polski rosło w ponad 5-proc. tempie, nie tylko potwierdziły, że jesteśmy jednym z liderów wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej, ale też stanowią dobry prognostyk na ten rok. Równie optymistycznie można oceniać sytuację budżetu. Przemawiają za tym twarde dane dotyczące np. wykonania deficytu budżetu państwa. W ubiegłorocznej ustawie budżetowej zakładano deficyt w wysokości 59,5 mld zł, faktycznie wyniósł on nieco ponad 25 mld zł. To pokazuje, że podjęte przez rząd działania, mające na celu z jednej strony uszczelnienie systemu podatkowego, a z drugiej pobudzenie rozwoju gospodarczego, przedsiębiorczości, zwłaszcza tej opartej na innowacyjności, przyniosły efekty. Warto też przypomnieć, że te bardzo dobre wyniki budżetowe udało się osiągnąć w sytuacji, kiedy rząd wprowadzał bardzo potrzebne, ale i kosztowne programy społeczne. Myślę tu nie tylko o programie Rodzina 500+, ale także o podwyższeniu płacy minimalnej, kwoty wolnej od podatku czy też wprowadzeniu bezpłatnych leków dla seniorów. To pokazuje, że dbając o finanse publiczne, pilnując dyscypliny budżetowej, można realizować nawet najbardziej ambitne projekty społeczne.

Rząd Zjednoczonej Prawicy zrobił to, co nie udawało się wielu poprzednim ekipom, a mianowicie uszczelnił system podatkowy, czego efektem jest wzrost wpływów podatkowych. Czy możliwe jest jeszcze większe uszczelnienie systemu i zmniejszenie luki w Vacie?

Na proces uszczelniania systemu podatkowego trzeba patrzeć w dłuższej perspektywie, gdyż nie da się tego przeprowadzić w ciągu kilku miesięcy, a nawet w rok czy dwa lata. W 2015 r. lukę
VAT w Polsce szacowano na 24–25 proc. możliwych dochodów z tego podatku, podczas gdy średnia europejska wynosiła ok. 13 proc. Porównując lata 2016 i 2017 w Polsce, udało się uzyskać wzrost wpływów z VAT u rzędu 30 mld zł. Działania podjęte przez premiera Mateusza Morawieckiego przynoszą więc wymierne efekty, konkretne kwoty, które można przeznaczyć na realizację naszych programów społecznych. Krajowa Administracja Skarbowa postawiła sobie cel, żeby do 2020 r. luka VAT zmniejszyła się w Polsce do ok. 10 proc. To oznacza, że bylibyśmy w środku europejskiej stawki, a nie, jak było to dwa lata temu, na jej szarym końcu. Naszym celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której nasz system podatkowy będzie szczelny, nowoczesny i przyjazny dla podatnika.

Cały wywiad w dzisiejszej „Gazecie Polskiej Codziennie”
 

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Gazeta Polska Codziennie

Tagi

Wczytuję komentarze...

"Promować i chronić mniejszości religijne". Szef polskiej dyplomacji prowadzi wyjątkowe obrady RB ONZ

Jacek Czaputowicz, / Tymon Markowski/MSZ

  

Zwiększanie bezpieczeństwa osób należących do mniejszości religijnych w konflikcie zbrojnym jest przedmiotem obrad RB ONZ w formule Arria, którym przewodniczy szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz. Podkreślił on, że obowiązek ochrony ofiar ciąży na wszystkich.

Trwające właśnie obrady zbiegły się z obchodami Międzynarodowego Dnia upamiętniającego ofiary aktów przemocy ze względu na religię lub wyznanie, ustanowionego rezolucją Zgromadzenia Ogólnego przyjętą 28 maja. Autorem inicjatywy była Polska.

„Dzień ma przypomnieć o naszej wspólnej odpowiedzialności, aby promować i chronić prawa człowieka ludzi reprezentujących mniejszości religijne. Odpowiedzialność ta obejmuje zachowanie swobodnego prawa do wyznawania religii oraz wspieranie międzyreligijnego i międzywyznaniowego dialogu, aby zwalczyć nienawiść na tle religijnym, podburzanie i przemoc”

– podkreślił.

Wyraził przekonanie, że będzie to instrumentalne w mobilizowaniu społeczności międzynarodowej, by bardziej angażowała się w działania zmierzające do upamiętnienia ofiar i wspomagania ocalałych, którzy zbyt często są zapomniani i pozostawieni samymi sobie.

„Mamy także nadzieję, że przyczyni się do zwalczania przestępstw wynikających z nienawiści oraz aktów przemocy z powodów religijnych lub przekonań, a także wzmocni szacunek dla różnorodności religijnej"

- dodał.

Spotkanie zorganizowała Polska we współpracy z Wielką Brytanią i Stanami Zjednoczonymi, a spoza Rady Bezpieczeństwa - Brazylią, Kanadą i Jordanią. Odbywa się ono w formule Arria (od nazwiska wenezuelskiego dyplomaty Diego Arrii). Posiedzenie w formule Arria pozwala na udział w dyskusji państw niebędących członkami RB oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych.

W obradach wzięła udział m.in. wysoka komisarz ONZ ds. praw człowieka Michelle Bachelet, która przemawiała za pośrednictwem wideokonferencji. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl