„Nikt nie poczuł się tymi przesłuchaniami usatysfakcjonowany”. Poseł Zubowski o zeznaniach funkcjonariuszy ABW

/ twitter.com/KancelariaSejmu

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

– Nie uzyskaliśmy informacji na temat powodów, dla których sprawą nie zajęły się urzędy skarbowe i dlaczego też niektóre – wydawałoby się oczywiste – możliwości popełnienia przestępstwa, które nasuwały się przy badaniu tej sprawy – nie zostały dalej pociągnięte – powiedział portalowi Niezalezna.pl poseł PiS, Wojciech Zubowski, członek sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold.

Podczas trwającego od godz. 10:00 posiedzenia komisji śledczej ds. Amber Gold, przesłuchiwano dwóch funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, którzy pracowali przy sprawie Amber Gold. 

Podczas dzisiejszego przesłuchania posłowie zasiadający w sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold mieli prawo oczekiwać, że osoby, które były naczelnikami gdańskiej delegatury ABW i bezpośrednio nadzorowały oficerów, rzucą nowe światło na sposób postępowania i prowadzenia sprawy. Niestety, przedstawione nam dane w żadnym wypadku nie pozwoliły, żeby ktokolwiek poczuł się tymi przesłuchaniami usatysfakcjonowany – powiedział po przesłuchaniu świadków portalowi Niezalezna.pl poseł Wojciech Zubowski z PiS.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Michał Tusk powodował paraliż i niemoc służb ws. Amber Gold? Wassermann nie ma wątpliwości

Poseł PiS podkreślił, że "jeden ze świadków zeznał, że postępowanie ws. chociażby założenia podsłuchu, które przecież trwało kilka tygodni, było prowadzone niesamowicie szybko".

A wtedy przecież, jak wynika z materiału dowodowego, każdy dzień mógł mieć znaczenie – zauważył polityk.

Wojciech Zubowski wskazał, że podczas przesłuchania dowiedzieliśmy się też m.in., że ABW nie zajmowało się tą sprawą, ponieważ "ABW nie zajmuje się oszustwami na rzecz osób prywatnych".

Nie uzyskaliśmy informacji na temat powodów, dla których sprawą nie zajęły się urzędy skarbowe i dlaczego też niektóre – wydawałoby się oczywiste – możliwości popełnienia przestępstwa, które nasuwały się przy badaniu tej sprawy – nie zostały dalej pociągnięte – zaznaczył nasz rozmówca.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Bandyta z Rimini odwołał się od wyroku

Guerlin Butungu / facebook.com/d

  

Sprawa napaści na parę polskich turystów w Rimini trafiła do Sądu Najwyższego Włoch. Jak dowiaduje się PAP w źródłach sądowych, obrońca jednego ze sprawców ataku i gwałtu, Kongijczyka Guerlina Butungu, zaskarżył wydany wobec niego wyrok 16 lat więzienia.

Wyrok ten, wydany najpierw przez sąd pierwszej instancji w Rimini, utrzymał w październiku zeszłego roku sąd apelacyjny.

Odwołał się od niego do Sądu Najwyższego adwokat 21-letniego imigranta, Riziero Angeletti. Twierdzi on, że nie ma dowodów na to, że w sierpniu 2017 roku Butungu uczestniczył w zbiorowym gwałcie na młodej Polce na plaży i ciężkim pobiciu jej partnera oraz innych napaściach. Dlatego wniósł o uchylenie wyroku sądu apelacyjnego w Bolonii.

[polecam:https://niezalezna.pl/216487-jest-wyrok-dla-nieletnich-bandytow-z-rimini-w-wiezieniu-spedza-dlugie-lata]

Ponadto obrońca wśród powodów zaskarżenia wyroku wskazał to, że sądy nie uznały okoliczności łagodzących, to znaczy faktu, iż Butungu nie był wcześniej karany i ma za sobą "trudną przeszłość" w swoim kraju.

Według adwokata skazany, których do Włoch przypłynął z innymi migrantami pontonem, był jako nastolatek żołnierzem. Już wcześniej podkreślano jednak, że nie ma na to dowodów.

Sąd Najwyższy w Rzymie rozpatrzy odwołanie złożone przez obrońcę osadzonego w więzieniu Guerlina Butungu w najbliższych miesiącach.

Trzej pozostali członkowie gangu, nastoletni synowie imigrantów z Maroka i Nigerii zostali skazani przez sąd dla nieletnich na kary po 9 lat i 8 miesięcy. Wyrok ten utrzymał sąd apelacyjny.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl