O postępowaniu dotyczącym kampanii wyborczych Piniora poinformował dziś "Głos Wielkopolski". Dział prasowy Prokuratury Krajowej potwierdził PAP, że śledztwo w tej sprawie wszczęto w połowie lutego "z uwagi na stwierdzone wątpliwości co do autentyczności podpisów wyborców złożonych na listach poparcia dla kandydata na senatora Józefa Piniora, zgłaszanego przez Komitet Wyborczy Platformy Obywatelskiej RP w dolnośląskim okręgu wyborczym".

Weryfikowane są zarówno listy dotyczące wyborów z 2011 roku, w wyniku których Pinior uzyskał mandat senatora, jak i wyborów z 2015 roku, w których bezskutecznie starał się o reelekcję. PK nie podała bliższych szczegółów dotyczących prowadzonego postępowania. Józef Pinior powiedział "Głosowi Wielkopolskiemu", że wie, iż prokuratura zaczęła badać jego dwie kampanie, ale szczegółów nie zna.

Józef Pinior i jego asystent Jarosław Wardęga zostali zatrzymani pod koniec 2016 roku. Były senator i jeden z najważniejszych działaczy opozycji w latach PRL na Dolnym Śląsku usłyszał zarzuty korupcji i płatnej protekcji. Grozi mu do 8 lat więzienia. Zarzuty w tej sprawie usłyszał także jego asystent oraz inne osoby.

W grudniu 2016 roku poznański sąd prawomocnie oddalił wniosek prokuratury o aresztowanie byłego senatora i jego asystenta. Pinior zadeklarował, że udowodni w sądzie swą niewinność.

W 2017 roku Józef Pinior usłyszał zarzut oszustwa. Sprawa dotyczy podejrzenia wyłudzenia przez niego 5 tys. zł za fikcyjny wykład. Zarówno Pinior, jak i Wardęga zgodzili się na podawanie nazwisk.