Podczas uroczystości Ministerstwo Obrony Narodowej reprezentował sekretarz stanu Sebastian Chwałek, który odczytał list ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka do zaprzysiężonych żołnierzy WOT.

Żołnierze Wojska Polskiego! Składając przysięgę wojskową stajecie się dziś częścią społeczności żołnierskiej. Przysięga wojskowa to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego żołnierza. Moment, który pozostaje zawsze w waszej pamięci. Moment, który określa go jako patriotę, żołnierza, obrońcę własnego narodu, własnej ojczyzny

— napisał szef MON w liście do żołnierzy WOT. 

Wchodzicie w skład WOT, nowego piątego rodzaju Sił Zbrojnych RP, który jest formacją wyjątkową. Uzupełniającą o wymiar lokalny działania pozostałych naszych sił. Jako żołnierze stąd – tu urodzeni, tu mieszkający, doskonale znacie specyfikę tego regionu, swoje środowisko i miejsce swojej służby. To wasz wielki atut. Współdziałając z żołnierzami innych rodzajów Sił Zbrojnych dajecie im doskonałe rozeznanie w terenie do prowadzenia operacji. Wspólnie sprawiacie, że Polska będzie jeszcze bardziej bezpieczna i bardziej odporna na zagrożenia bezpieczeństwa

— podkreślił minister Błaszczak. 

Przysięga wojskowa, w której uczestniczyli parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych, dowództwa WOT oraz rodziny składających przysięgę żołnierzy, odbyła się na placu przy Kościele Parafialnym pw. Świętej Trójcy.

W uroczystej zbiórce uczestniczyło ok. 300 żołnierzy 5. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. 52 z nich wypowiedziało słowa roty przysięgi. Przysięga była zwieńczeniem 16-dniowego szkolenia podstawowego, które rozpoczęło się 10 lutego br., kiedy ochotnicy po raz pierwszy przekroczyli bramę koszar siedleckiego batalionu.

Przysięgę zakończyła defilada pododdziałów.

5. Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej (5. MBOT) to jedna z dwóch brygad obrony terytorialnej województwa mazowieckiego. 5. MBOT wraz ze swoimi batalionami lekkiej piechoty (blp) dyslokowana jest w kilku garnizonach północnej części województwa mazowieckiego. Dowództwo brygady wraz z pododdziałami dowodzenia, wsparcia i zabezpieczenia oraz  jeden blp znajdują się w Ciechanowie. Pozostałe trzy bataliony rozmieszczone są w Komorowie k. Ostrowi Mazowieckiej, w Siedlcach i Zegrzu Południowym. Stały rejon odpowiedzialności 5. MBOT to siedemnaście powiatów północnego Mazowsza, w skład których wchodzi ok. 150 gmin oraz kilka tysięcy sołectw, zamieszkiwanych przez ponad dwa miliony osób.