Deputowani z NPA najpierw wybrali McCormacka na swego przywódcę, a następnie został on zaprzysiężony jako wicepremier oraz minister infrastruktury i transportu - informuje agencja Associated Press. Teki te obejmował również Joyce.

Po wyborze nowy szef NPA zapewnił, że stanie na wysokości zadania.

Mam przed sobą wielkie wyzwanie

- powiedział dziennikarzom.

Z kolei Joyce nie odchodzi z parlamentu, zapewniając premierowi Malcolmowi Turnbullowi utrzymanie minimalnej, zaledwie jednomandatowej przewagi w Izbie Reprezentantów. Turnbull stoi na czele Partii Liberalnej Australii (LPA), która z NPA tworzy koalicję rządową; skandal z udziałem Joyce'a nadwyrężył partnerstwo koalicyjne - zauważa AP.

Skandal wybuchł, gdy wyszło na jaw, że żonaty wicepremier, ojciec czterech córek, miał romans z byłą doradczynią, która spodziewa się teraz jego dziecka.

Po ujawnieniu informacji o romansie 50-letniego wicepremiera z prawie 20 lat młodszą od niego byłą współpracowniczką Vikki Campion, premier Turnbull skrytykował swojego zastępcę. Szef rządu ocenił, że Joyce "popełnił szokujący błąd, wchodząc w relację z młodą kobietą, która pracowała w jego biurze" i "doprowadził do cierpienia i ogromnego upokorzenia" swojej małżonki i córek.