Wyróżnienia dla polskich żołnierzy

/ mat. DO RSZ / PKW BiH / http://www.do.wp.mil.pl

  

W czwartek w bazie Butmir odbyła się parada medalowa, podczas której odznaczono żołnierzy EUFOR w uznaniu ich służby w Bośni i Hercegowinie. Nie zabrakło również żołnierzy XIV zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego - podaje Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Uroczysta zbiórka miała szczególną rangę, bowiem wziął w niej udział Dowódca Operacyjny EUFOR ALTHEA - Zastępca Naczelnego Dowódcy Sił Sojuszniczych w Europie (NATO) gen. Sir James Everard. Medalami “The European Union Common Security and Defence Policy Medal Althea” uhonorowano 164 żołnierzy z 4 kontyngentów, w tym z Polski. W uroczystości po raz ostatni brał udział Szef Sztabu EUFOR gen. József Szpisják, którego kadencja dobiega końca - czytamy na portalu DO RSZ.

Medal przyznawany jest przez Wysokiego Przedstawiciela Unii Europejskiej Federicę Mogherini i stanowi uznanie za wkład na rzecz budowania bezpieczeństwa Europy.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: DO RSZ / PKW BiH
Tagi

Wczytuję komentarze...

TSUE przyznał rację PiS? Wójcik przypomina, o czym rząd przez wiele miesięcy mówił opozycji

Wiceminister Michał Wójcik / Maciej Luczniewski/Gazeta Polska

  

"Wyrok TSUE dotyczący Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego to absolutna porażka naszych oponentów, którzy przyjmowali, że zostanie podważona legalność funkcjonowania tego organu" - ocenił wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

[polecam:https://niezalezna.pl/298075-tsue-wydal-wyrok-opozycja-az-huczy-a-co-na-to-premier-bardzo-dobrze-sie-stalo]

Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wczoraj wyrok w odpowiedzi na pytania prejudycjalne zadane przez Izbę Pracy Sądu Najwyższego. Trybunał orzekł, że to Sąd Najwyższy ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku.

Michał Wójcik w TVP 1 ocenił, że ten wyrok to "absolutna porażka" oponentów PiS.

Oni przyjmowali, że zostanie podważona legalność funkcjonowania takich organów jak Krajowa Rada Sądownictwa chociażby, czy Izba Dyscyplinarna, a czegoś takiego nie było

 - powiedział.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej przesądził o tym, że ta sprawa będzie regulowana w Polsce, czyli - krótko mówiąc - powiedział: "To nie jest nasz problem"

- podkreślił Wójcik.

Jak dodał, rząd PiS tłumaczył przez wiele miesięcy opozycji, że Unia Europejska nie będzie decydowała o tym, jak ma być zorganizowany wymiar sprawiedliwości w Polsce czy w innym państwie członkowskim. "Trybunał Sprawiedliwości to przyznał" - powiedział Wójcik.

Wiceminister odniósł się także do wypowiedzi I prezes Sądu Najwyższego sędzi Małgorzaty Gersdorf. Sędzia oceniła, że "rząd, Sejm i Senat powinny podjąć działania ustawodawcze w celu usunięcia tych wadliwości prawnych, których zaistnienie zostało potwierdzone w wyroku Trybunału w Luksemburgu".

Ustawodawca jak się ma odnieść (do tego wyroku)? Jaki przepis został zakwestionowany? Co zostało źle zrobione? Nic nie zostało źle zrobione

- powiedział Wójcik.

[polecam:https://niezalezna.pl/298060-o-co-chodzi-z-wyrokiem-tsue-minister-szymanski-tlumaczy-dlaczego-w-ko-maja-nietegie-miny]

Zdaniem TSUE, jeśli SN uznałby, że Izbie Dyscyplinarnej brak niezależności i bezstronności, mógłby - zgodnie z wyrokiem TSUE - przestać stosować przepisy, na mocy których to właśnie do tej Izby należy rozpoznawanie sporów dotyczących przejścia w stan spoczynku sędziów SN.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl