Wywiad z premierem Mateuszem Morawieckim został opublikowany w głównym portalu Bloomberg L.P., organizacji medialnej specjalizującej się w doniesieniach i analizach gospodarczych, utworzonej przez byłego burmistrza Nowego Jorku Michaela Bloomberga.

Wywiad został zatytułowany: „Przesłanie Polski do świata w dyskusji o Holokauście: chodzi o was, nie o nas”.

Premier podkreślił, że nowelizacja ustawy o IPN „jest konieczna, aby bronić honoru i wizerunku Polski”. Nie wykluczył, że sędziowie Trybunału Konstytucyjnego mogą wprowadzić pewne zmiany w ustawie, jednak – jego zdaniem – nie będą one miały zasadniczego znaczenia.

Zdaniem Morawieckiego sędziowie TK mogą zwrócić „uwagę na nieporozumienia, niewłaściwie sformułowania, czy poprosić o wyjaśnienie niektórych terminów”. Jednak takie usterki nowelizacji – zdaniem premiera – zostaną „szybko poprawione przez parlament”.

Premier stanowczo zapowiedział, „że nic nie powstrzyma wysiłków jego rządu zmierzających do naprawienia (wizerunku) Polski”, do których zaliczył „ustawę kryminalizującą sugestie, iż Polska była w jakikolwiek sposób odpowiedzialna za ludobójstwo”.

Z polskiego punktu widzenia sytuacja się pogarsza (...) Niektórzy ludzie mówią, że Polacy byli gorsi od nazistów co jest całkowicie błędnym przedstawieniem faktów, całkowitym niezrozumieniem historii tego co się stało na polskiej ziemi
– podkreślił Morawiecki.

Premier użył terminu „antypolonizm”, który jak powiedział „wyjaśnia potrzebę bardziej zdecydowanej polityki”.

Morawiecki przypomniał, że poprzednik Donalda Trumpa w Białym Domu, demokrata Barack Obama, podczas ceremonii uhonorowania pośmiertnie Jana Karskiego najwyższym, amerykańskim odznaczeniem cywilnym Prezydenckim Medalem Wolności 29 maja 2012 r. użył określenia „polskie obozy śmierci”.

Jeśli prezydent Stanów Zjednoczonych mówi takie rzeczy, jest to dla mnie sygnałem alarmowym, że coś powinno być zmienione 
– podkreślił premier.

Użycie przez prezydenta Baracka Obamę określenia „polskie obozy śmierci” (ang. polish death camps) – jak powiedział Morawiecki – jest przykładem „nabierania na sile antypolonizmu z powodu braku reakcji ze strony Polski, lub słabości takiej reakcji przez ostatnie 10 lat”.