Ten wywiad premiera odbije się szerokim echem. Mateusz Morawiecki stanowczo broni ustawy o IPN

/ fot. Tomasz Hamrat/ Gazeta Polska

  

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie opublikowanym w głównym portalu Bloomberg L.P. bronił nowelizacji ustawy o IPN. Premier stwierdził, że międzynarodowe protesty wobec tej ustawy obnażają tylko narastającą falę „antypolonizmu”.

Wywiad z premierem Mateuszem Morawieckim został opublikowany w głównym portalu Bloomberg L.P., organizacji medialnej specjalizującej się w doniesieniach i analizach gospodarczych, utworzonej przez byłego burmistrza Nowego Jorku Michaela Bloomberga.

Wywiad został zatytułowany: „Przesłanie Polski do świata w dyskusji o Holokauście: chodzi o was, nie o nas”.

Premier podkreślił, że nowelizacja ustawy o IPN „jest konieczna, aby bronić honoru i wizerunku Polski”. Nie wykluczył, że sędziowie Trybunału Konstytucyjnego mogą wprowadzić pewne zmiany w ustawie, jednak – jego zdaniem – nie będą one miały zasadniczego znaczenia.

Zdaniem Morawieckiego sędziowie TK mogą zwrócić „uwagę na nieporozumienia, niewłaściwie sformułowania, czy poprosić o wyjaśnienie niektórych terminów”. Jednak takie usterki nowelizacji – zdaniem premiera – zostaną „szybko poprawione przez parlament”.

Premier stanowczo zapowiedział, „że nic nie powstrzyma wysiłków jego rządu zmierzających do naprawienia (wizerunku) Polski”, do których zaliczył „ustawę kryminalizującą sugestie, iż Polska była w jakikolwiek sposób odpowiedzialna za ludobójstwo”.

Z polskiego punktu widzenia sytuacja się pogarsza (...) Niektórzy ludzie mówią, że Polacy byli gorsi od nazistów co jest całkowicie błędnym przedstawieniem faktów, całkowitym niezrozumieniem historii tego co się stało na polskiej ziemi
– podkreślił Morawiecki.

Premier użył terminu „antypolonizm”, który jak powiedział „wyjaśnia potrzebę bardziej zdecydowanej polityki”.

Morawiecki przypomniał, że poprzednik Donalda Trumpa w Białym Domu, demokrata Barack Obama, podczas ceremonii uhonorowania pośmiertnie Jana Karskiego najwyższym, amerykańskim odznaczeniem cywilnym Prezydenckim Medalem Wolności 29 maja 2012 r. użył określenia „polskie obozy śmierci”.

Jeśli prezydent Stanów Zjednoczonych mówi takie rzeczy, jest to dla mnie sygnałem alarmowym, że coś powinno być zmienione 
– podkreślił premier.

Użycie przez prezydenta Baracka Obamę określenia „polskie obozy śmierci” (ang. polish death camps) – jak powiedział Morawiecki – jest przykładem „nabierania na sile antypolonizmu z powodu braku reakcji ze strony Polski, lub słabości takiej reakcji przez ostatnie 10 lat”.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Czechy: Zmarł przewodniczący Senatu

zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/blickpixel

  

W wieku 72 lat zmarł przewodniczący Senatu Republiki Czeskiej Jaroslav Kubera. Rzeczniczka Senatu Sue Nguyen powiedziała agencji CTK, że przyczyną śmierci były problemy zdrowotne, szczegółów nie podała.

O śmierci Kubery poinformował na Twitterze Milosz Vystrczil, wiceprzewodniczący Obywatelskiej Partii Demokratycznej (ODS), której zmarły był wieloletnim członkiem,.

Kubera był długoletnim samorządowcem w Cieplicach w północno-zachodnich Czechach i w tym mieście zmarł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts