W sobotę msza św. w intencji zmarłych bezdomnych

Warszawska Wspólnota św. Idziego (Sant’Egidio) przypomina, że od 1 listopada ub.r. zmarło w Polsce z powodu wychłodzenia 39 osób. W sobotę będzie odprawiona msza w intencji zmarłych bezdomnych - poinformowała wspólnota w komunikacie.

By Kacpiu12 (Own work) [CC0], via Wikimedia Commons

Podczas mszy, która rozpocznie się w kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Warszawie o godz. 16, wymieniane będą imiona wielu zmarłych bezdomnych; zostaną też zaprezentowane zdjęcia zmarłych przyjaciół Wspólnoty, którzy odeszli w ostatnich latach.

Żyli i zmarli na ulicach naszego miasta. Często samotnie, czasami pozbawieni podstawowej pomocy, nieraz anonimowo. Eucharystia będzie wyrazem szczególnej pamięci o tych, którzy na co dzień żyli w zapomnieniu

- czytamy w komunikacie.

Organizatorzy wydarzenia informują, że - według szacunków Rządowego Centrum Bezpieczeństwa - pomimo dość łagodnej tegorocznej zimy, od 1 listopada ubiegłego roku w wyniku wychłodzenia organizmu zmarło już 39 osób.

Ta liturgia to nie tylko wyraz naszej pamięci o nich, tak ważnej dla samych bezdomnych i dla nas, ale także naszej niezgody na to, by ktokolwiek umierał w naszym mieście dlatego, że jest bezdomny i pozostawiony sam sobie, zwłaszcza w mroźne zimowe dni

- zaznaczyli.

Autorzy komunikatu podali, że we mszy św., oprócz członków wspólnoty, wezmą udział także bezdomni chcący pomodlić się za zmarłych przyjaciół.

Liturgia jest dla tych osób ważnym znakiem i obietnicą, że o nich również będzie kiedyś ktoś pamiętał

- ocenili.

Po mszy - jak poinformowali organizatorzy - w pobliskiej Szkole Podstawowej nr 34 odbędzie się wspólne z bezdomnymi oglądanie zdjęć i filmu z tegorocznego obiadu bożonarodzeniowego, na który warszawska Wspólnota Sant’Egidio zaprosiła ponad 400 osób oraz ciepły posiłek, który zapewnią uczestnicy Festiwalu Nowe Epifanie i Centrum Myśli Jana Pawła II.

Wspólnota Sant’Egidio modli się w intencji osób bezdomnych i pomaga im od 35 lat. Impulsem do tego była śmierć bezdomnej Modesty Valenti, która zmarła 31 stycznia 1983 roku w okolicach dworca Termini po tym, jak obsługa karetki odmówiła zabrania jej do szpitala, bo była brudna. W Warszawie pierwsza msza św. za zmarłych bezdomnych odprawiona została kilka lat temu, po śmierci Jarka, jednego z pierwszych przyjaciół wspólnoty. W tym roku msze św. w tej intencji przygotowały również Wspólnoty Sant’Egidio w Poznaniu i Krakowie.

Wspólnota Sant’Egidio jest ruchem świeckich założonym w 1968 r. w Rzymie przez Andreę Ricardiego. Obecnie skupia ok. 60 tys. osób w 73 krajach. Jej członkowie starają się łączyć modlitwę i pomoc ubogim, działają też na rzecz pokoju i dialogu międzyreligijnego. W Warszawie wspólnota funkcjonuje od 2008 r. i liczy ok. 80 osób.

Członkowie wspólnoty spotykają się z bezdomnymi na cotygodniowych akcjach "Kolacja na ulicy" oraz prowadzą "Szafę Przyjaciół" – magazyn z ubraniami dla potrzebujących. Wspólnota co roku przygotowuje też bożonarodzeniowe obiady dla ubogich.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#modlitwa #bezdomni #Wspólnota Sant’Egidio #Eucharystia #msza św

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo