Rośnie przemoc wobec kobiet

/ pixabay.com

  

Niepokoje polityczne, konflikty i migracje spowodowały wzrost liczby przypadków przemocy wobec kobiet, z których większość jest całkowicie nieudokumentowana – alarmuje Europejski Komitet Regionów.

Jak zauważają autorzy przygotowanego przez Komitet Regionów raportu, przemoc wobec kobiet i dziewcząt jest jednym z najczęstszych naruszeń praw człowieka na świecie.

- Istnieją doniesienia o rosnącej skali stosowania gwałtu jako broni na wojnie w strefach konfliktu – zaalarmowano w raporcie. Zwrócono uwagę, że szczególnie narażone na wyzysk i nadużycia są kobiety, które zostały przesiedlone i mieszkają w dużych obozach dla uchodźców lub na ulicach.

- Human Rights Watch informuje, że w większości przypadków kobiety przesiedlone nie będą zgłaszać brutalnych incydentów wymierzonych przeciwko nim z powodu obyczajów kulturowych, z obawy przed piętnem lub odwetem lub z powodu nieufności władz - zauważono.

Dokument zaprezentowano w Gizie (Egipt) na corocznym spotkaniu lokalnych władz z państw członkowskich UE z ich odpowiednikami w Afryce Północnej i na Bliskim Wchodzie. Zgromadzenie pod nazwą ARLEM powołał do życia Komitet Regionów, aby zacieśnić współpracę przedstawicieli miast i regionów po obu brzegach Morza Śródziemnego.

Jak podkreślono w raporcie, pomimo braku rzetelnych informacji statystycznych na temat występowania przemocy wobec kobiet, raporty renomowanych organizacji, takich jak Human Rights Watch i ONZ, wskazują, że przemoc wobec kobiet - w tym przemoc seksualna i domowa - ma charakter endemiczny w krajach południowego i wschodniego brzegu Morza Śródziemnego. Zaznaczono, że mężowie mają tam "prawo do swoich żon" i nie można ich oskarżać o gwałt małżeński, a mąż może "lekko pobić żonę", jeśli ta jest "nieposłuszna".

Raport odnotowuje, że praktyka małżeństw honorowych, w wyniku której kobieta lub dziewczyna jest zmuszona poślubić gwałciciela, została w wielu krajach zakazana, a skala tego procederu maleje. Niepokój autorów dokumentu budzą natomiast doniesienia o rosnącym odsetku małżeństw dzieci na obszarach wiejskich w Egipcie, Jordanii i Libanie. Jak podkreślono, tego rodzaju praktyki są powszechne w Mauretanii, Maroku i Palestynie.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Podpalił kiosk, w którym byli ludzie

zdjęcie ilustracyjne, / policja.pl,

  

Do aresztu trafił 19-latek, który benzyną podpalił niewielki blaszany kiosk w Żarach (Lubuskie), w którym były automaty do gier. W środku było w tym czasie pięć osób, jedna z nich została poparzona – poinformowała Sylwia Rupieta z Komendy Powiatowej Policji w Żarach.

"Podczas przesłuchania 19-latek przyznał się do winy. Nie potrafił wyjaśnić co nim kierowało. Usłyszał zarzut narażenia innej osoby na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo uszczerbek na zdrowiu. Grozi za to do trzech lat więzienia"

- powiedziała Rupieta.

Na wniosek Prokuratury Rejonowej w Żarach, w poniedziałek (9 grudnia) sąd zadecydował o aresztowaniu młodego mężczyzny na trzy miesiące.

Do samego zajścia doszło 1 grudnia br. w Żarach, około godziny 4 nad ranem. Jak ustaliła policja, 19-latek po wybiciu szyby wrzucił do blaszanego kiosku palący się pojemnik z benzyną. W środku było pięć osób.

Wszystkim udało się uciec z płonącej budki. Jeden z mężczyzn doznał jednak oparzeń pierwszego i drugiego stopnia twarzy i dłoni obu rąk; po udzieleniu pomocy medycznej opuścił szpital.

Na miejscu pożaru oprócz strażaków pracowali również żarscy policjanci. Ich praca skutkowała zatrzymaniem w piątek (6 grudnia) podejrzanego o to podpalenie. Sprawą wyjaśniania czy w blaszanym kiosku był nielegalny salon gier hazardowych zajęli się funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl