Jednostki wojskowe DG RSZ nie tylko przygotowują się do sytuacji kryzysowych na poligonach, ale także wspierają społeczeństwo w czasie pokoju poprzez m.in. odbudowę, czy też budowę infrastruktury drogowej i mostowej. Wsparcia takiego udzielają jednostki inżynieryjne poprzez wydzielanie Wojskowych Jednostek Odbudowy (WJO) — czytamy na portalu Dowództwa Generalnego.

WJO to nieetatowe struktury zadaniowe w jednostkach inżynieryjnych przeznaczone do wykonywania specjalistycznych usług wojskowych oraz realizacji zadań w zakresie usuwania skutków sytuacji kryzysowych zgodnie z ich przygotowaniem specjalistycznym w zakresie inżynierii wojskowej.

Przykładem takiego działania jest zakończona przed kilkoma dniami budowa tymczasowego mostu drogowego w miejscowości Dąbrowica w gminie Mysłakowice. Prace wykonali żołnierze WJO z 4. Batalionu Inżynieryjnego znajdującego się w strukturach 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego. Konstrukcja zastąpiła uszkodzony przez wody rzeki Bóbr stały most drogowy. Do budowy wykorzystano pozyskaną przez gminę z Agencji Rezerw Materiałowych konstrukcję składanego mostu drogowego DMS-65. Zadanie wykonało 12 żołnierzy dysponujących 6 pojazdami, w tym dwoma specjalistycznymi, dwoma maszynami inżynieryjnymi oraz kilkoma urządzeniami specjalistycznymi — podaje DG RSZ.

W okresie funkcjonowania w latach 2013-2017 WJO zrealizowały 65 zadań. Jednym z większych wyzwań było wybudowanie w 2016 r. przez WJO wydzielone z 2. Pułku Inżynieryjnego czterech przepraw tymczasowych z konstrukcji DMS-65 o łącznej długości 336 m w ramach wsparcia Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016, a w 2017 r. wybudowanie tymczasowej przeprawy mostowej typu DMS-65 na rzece Narew w Ostrołęce o łącznej długości 240 m. — informuje oficjalny portal DG RSZ.