Japonia planuje zakup dodatkowych myśliwców F-35A

/ flickr.com

  

Japonia planuje zakup dodatkowo co najmniej 20 myśliwców F-35A w ciągu sześciu lat, przy czym część tych maszyn, lub nawet wszystkie, mogłaby kupić bezpośrednio od koncernu Lockheed Martin w USA, zamiast montować je lokalnie - donosi agencja Reutera.

Agencja powołuje się na trzy źródła, które zastrzegły sobie anonimowość. Według jednego z tych źródeł, powołującego się na sytuację budżetową i terminy produkcji, w grę wchodzi zakup ok. 25 tych trudno wykrywalnych przez radar myśliwców.

Zakup ten byłby uzupełnieniem złożonego wcześniej przez Japonię zamówienia na 42 myśliwce F-35A, z których większość jest montowana w zakładach Mitsubishi Heavy Industries w Japonii. Reuters zwraca uwagę, że poza Stanami Zjednoczonymi istnieją tylko dwa takie zakłady - ten drugi znajduje się we Włoszech, a jego operatorem jest firma Leonardo Spa.

Reuters zwraca uwagę, że zakup dodatkowych F-35A oznacza, iż Japonia w jeszcze większym stopniu będzie polegać na technologiach militarnych USA, by zapewnić sobie przewagę nad potencjalnymi przeciwnikami w Azji. Agencja wskazuje w tym kontekście na modernizację chińskiego lotnictwa wojskowego oraz na północnokoreański program nuklearny i rakietowy.

Według Reutera japońscy planiści wojskowi rozważają też zakup myśliwców F-35B. Jest to wersja umożliwiająca pionowy start i lądowanie (VTOL); maszyny te mogą operować z małych wysp na Morzu Południowochińskim albo z okrętów, takich jak helikopterowce klasy Izumo.

Pierwsze z 42 myśliwców F-35A zamówionych przez japońskie siły powietrzne są już rozmieszczane w bazie lotniczej Misawa na północy Japonii. Zastąpią one starzejące się myśliwce F-4 Phantom, a także część myśliwców F-15.

Reuters pisze, że Japonia chce też skonstruować własny myśliwiec trudno wykrywalny przez radar, nazwany już F-3, ale jest to bardzo drogie przedsięwzięcie, więc Tokio będzie zapewne musiało poszukać zagranicznych partnerów, by podzielić się kosztami.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Centrum Prasowe PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

MSZ uspokaja ws. turystów

Zdjęcie ilustracyjne / pxhere.com/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/

  

- Stan zdrowia osób rannych w wypadku autokaru w Egipcie w okolicach Marsa Alam jest niezagrażający życiu - poinformowała dziś rzeczniczka MSZ Ewa Suwara. Jak dodała, jedna z czterech poszkodowanych osób została już wypisana ze szpitala.

Suwara przekazała, że z czterech poszkodowanych osób jedna została już wypisana ze szpitala, a pozostałe trzy pozostają w szpitalach.

"Podkreślam słowa szpitalach, ponieważ wczoraj wieczorem jedna z tych trzech osób została przewieziona do szpitala w Hurghadzie, gdzie przeszła jeszcze wczoraj wieczorem operację. Natomiast dwie pozostałe osoby pozostały w szpitalu w Marsa Alam i z tych dwóch osób jedna ma przechodzić dzisiaj operację"

- poinformowała Suwara.

Dodała, że jeśli chodzi o stan zdrowia wszystkich poszkodowanych osób, "to można określić (go) jako niezagrażający życiu". Poinformowała, że wśród tych czterech osób jest jedna kobieta i trzech mężczyzn.

Rzeczniczka MSZ podkreśliła, że służba konsularna jest na miejscu w kontakcie z rezydentem biura, z policją i osobami pracującymi w szpitalu.

"Oczywiście okoliczności wypadku są ustalane przez miejscowe władze" - zaznaczyła Suwara.

[polecam:https://niezalezna.pl/293671-powazny-wypadek-autobusu-z-polskimi-turystami-w-egipcie-swiadkowie-mowia-o-rannych]

O wypadku jako pierwszy poinformował portal TVP Info. Do zdarzenia miało dojść w sobotę ok. godz. 18. Jak podał portal, w autokar wiozący 16 polskich turystów uderzyła jadąca z dużą prędkością ciężarówka.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl