Rusza wileński oddział Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa

  

W piątek 23 lutego przedstawiciele Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa będą mieli okazję spotkać się z Polakami w Wilnie. Wizyta będzie związana z prezentacją akcji Kapitał Polonii, czyli promocją współpracy gospodarczej Polaków w kraju i za granicą.

Podpisana zostanie deklaracja o utworzeniu wileńskiego oddziału Rady Gospodarczej jako pierwszego zagranicznego oddziału RG SWS. Przedstawiony zostanie skład wileńskiego oddziału oraz jego rola w nawiązaniu współpracy pomiędzy podmiotami małego i średniego biznesu Polski a Litwy, wykreowanie nowych form współpracy i ich propagowanie.

Podczas spotkania, tak jak to miało miejsce przy innych zagranicznych wizytach Rady, przedstawiona zostanie idea akcji Kapitał Polonii ze szczególnym uwzględnieniem wartości, na jakich opiera się ten projekt. Słuchacze uzyskają także szereg informacji o bieżącej sytuacji gospodarczej Polski. Podobnie jak w Hamburgu, obecni zostaną poproszeni o wypełnienie ankiety dotyczącej ich oczekiwań i zainteresowań związanych z inwestowaniem w Polsce. Doniosłości wizycie doda także podpisanie deklaracji otwarcia pierwszego zagranicznego oddziału Rady.

Projekt Kapitał Polonii to wielowymiarowe przedsięwzięcie łączące przekaz o charakterze gospodarczym i patriotycznym. Jak dotąd Rada z sukcesem zrealizowała w jego ramach trzy wizyty zagraniczne:

  1. Wrzesień 2017 – okolice Paryża: Zjazd Klubów Gazety Polskiej Europy Zachodniej
  2. Grudzień 2017 – Hamburg: wizyta w siedzibie Konsula RP, spotkanie z polskimi przedsiębiorcami żyjącymi lub pracującymi w Niemczech
  3. Luty 2018 – Madryt: spotkanie władz Rady z p. Marzenną Adamczyk, Ambasador RP w Hiszpanii poświęcone współpracy w ramach projektu Kapitał Polonii.

Projektowi poświęcona była także grudniowa konferencja z udziałem wielu prominentnych gości, m.in. Jana Dziedziczaka, Wiceministra Spraw Zagranicznych, Maksa Kraczkowskiego, Wiceprezesa Banku PKO BP i posłów na Sejm RP. Wydarzenie spotkało się z szerokim odzewem, czego dowodem były liczne patronaty – w tym Honorowy Patronat Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło oraz Narodowego Banku Polskiego. Członkowie i eksperci Rady monitorują także bieżącą sytuację gospodarczo – prawną, tak aby uwzględnić najnowsze informacje w realizacji tego ważnego projektu.

Dodatkowo akcja Kapitał Polonii wpisuje się w wypowiedzi wygłaszane przez przedstawicieli rządu zachęcające polską emigrację do powrotu do kraju. Jest ona zgodna z założeniami wynikającymi ze Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, szczególnie tymi odnoszącymi się do budowania długoterminowego kapitału wspierającego polską gospodarkę.

Chcemy, jako Rada, dalej działać na rzecz współpracy z Polonią, zależy nam na wysłuchaniu i poznaniu potrzeb oraz obaw Polaków żyjących zagranicą, a pragnących w takiej lub innej formie zaangażować się w budowanie Kapitału Polonii. Widzimy w tej akcji ogromny potencjał i szansę także dla małego i średniego polskiego biznesu chcącego wyruszyć ze swoją działalnością poza Polskę. Tutaj także liczymy na pomoc i doświadczenie Polonii.

Jesteśmy zdania, że bezpośrednie spotkania i rozmowy stworzą podwaliny pod dalszą współpracę między Polakami w kraju i zagranicą. Dzięki temu wspólnie zbudujemy Kapitał Polonii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ważą się losy brexitu. W brytyjskiej Izbie Gmin zawrzało! Ostre starcie Johnsona z Corbynem

zdjęcie ilustracyjne / Pete Linforth; pixabay.com / Creative Commons CC0

  

Brytyjski premier Boris Johnson rozpoczynając sobotnie posiedzenie Izby Gmin poświęcone uzgodnionemu w czwartek porozumieniu z Unią Europejską w sprawie warunków brexitu przekonywał posłów do jego poparcia, mówiąc, że to najlepsze rozwiązanie dla kraju.

Mówił, że przyjęcie porozumienia i dokończenie brexitu z wolą wyborców wyrażoną w referendum pomoże przezwyciężyć podziały w społeczeństwie.

Nie trzeba przypominać Izbie, że jest to drugie porozumienie i czwarte głosowanie, trzy i pół roku po głosowaniu narodu w sprawie brexitu. W ciągu tych lat przyjaźnie zrywane, rodziny podzielone, a uwagę tej Izby pochłaniała jedna sprawa, która czasami wydawała się nie do rozwiązania.
- mówił Johnson.

Głosowanie spodziewane jest ok. 15.30 polskiego czasu.

Tymczasem w trakcie swojego wystąpienia lider brytyjskiej opozycji Jeremy Corbyn w odpowiedzi na wezwanie premiera Johnsona już zapowiedział, że Partia Pracy nie ma zamiaru popierać tej umowy.

Corbyn nawiązując do wcześniejszych słów Johnsona, że pomimo obiekcji sceptyków zmienił umowę z UE, ironizował, że brytyjskiemu premierowi faktycznie się to udało – ale na gorsze.

Corbyn nie przebierał w słowach i atakując Borisa Johnsona stwierdził w pewnym momencie, że chwalona na arenie międzynarodowej wersja porozumienia jego zdaniem... jest nawet gorsza niż ta forsowana przez Theresę May, która trzy razy została odrzucona przez Izbę Gmin.

Lider Partii Pracy powiedział, że rozumie „zmęczenie i frustrację” związaną z ciągnącym się procesem brexitu, ale umowa uzgodniona przez Borisa Johnsona spowoduje zubożenie byrytjskich obywateli, czego jego zdaniem wyborcy nie wybaczą politykom.

Jeśli posłowie nie zaakceptują porozumienia, ani nie zgodzą się na wyjście Wielkiej Brytanii z UE bez umowy, premier Johnson będzie zobligowany do zwrócenia się do Brukseli z wnioskiem o kolejne przesunięcie brexitu - do 31 stycznia 2020 r.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl