Rusza wileński oddział Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa

  

W piątek 23 lutego przedstawiciele Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa będą mieli okazję spotkać się z Polakami w Wilnie. Wizyta będzie związana z prezentacją akcji Kapitał Polonii, czyli promocją współpracy gospodarczej Polaków w kraju i za granicą.

Podpisana zostanie deklaracja o utworzeniu wileńskiego oddziału Rady Gospodarczej jako pierwszego zagranicznego oddziału RG SWS. Przedstawiony zostanie skład wileńskiego oddziału oraz jego rola w nawiązaniu współpracy pomiędzy podmiotami małego i średniego biznesu Polski a Litwy, wykreowanie nowych form współpracy i ich propagowanie.

Podczas spotkania, tak jak to miało miejsce przy innych zagranicznych wizytach Rady, przedstawiona zostanie idea akcji Kapitał Polonii ze szczególnym uwzględnieniem wartości, na jakich opiera się ten projekt. Słuchacze uzyskają także szereg informacji o bieżącej sytuacji gospodarczej Polski. Podobnie jak w Hamburgu, obecni zostaną poproszeni o wypełnienie ankiety dotyczącej ich oczekiwań i zainteresowań związanych z inwestowaniem w Polsce. Doniosłości wizycie doda także podpisanie deklaracji otwarcia pierwszego zagranicznego oddziału Rady.

Projekt Kapitał Polonii to wielowymiarowe przedsięwzięcie łączące przekaz o charakterze gospodarczym i patriotycznym. Jak dotąd Rada z sukcesem zrealizowała w jego ramach trzy wizyty zagraniczne:

  1. Wrzesień 2017 – okolice Paryża: Zjazd Klubów Gazety Polskiej Europy Zachodniej
  2. Grudzień 2017 – Hamburg: wizyta w siedzibie Konsula RP, spotkanie z polskimi przedsiębiorcami żyjącymi lub pracującymi w Niemczech
  3. Luty 2018 – Madryt: spotkanie władz Rady z p. Marzenną Adamczyk, Ambasador RP w Hiszpanii poświęcone współpracy w ramach projektu Kapitał Polonii.

Projektowi poświęcona była także grudniowa konferencja z udziałem wielu prominentnych gości, m.in. Jana Dziedziczaka, Wiceministra Spraw Zagranicznych, Maksa Kraczkowskiego, Wiceprezesa Banku PKO BP i posłów na Sejm RP. Wydarzenie spotkało się z szerokim odzewem, czego dowodem były liczne patronaty – w tym Honorowy Patronat Prezesa Rady Ministrów Beaty Szydło oraz Narodowego Banku Polskiego. Członkowie i eksperci Rady monitorują także bieżącą sytuację gospodarczo – prawną, tak aby uwzględnić najnowsze informacje w realizacji tego ważnego projektu.

Dodatkowo akcja Kapitał Polonii wpisuje się w wypowiedzi wygłaszane przez przedstawicieli rządu zachęcające polską emigrację do powrotu do kraju. Jest ona zgodna z założeniami wynikającymi ze Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, szczególnie tymi odnoszącymi się do budowania długoterminowego kapitału wspierającego polską gospodarkę.

Chcemy, jako Rada, dalej działać na rzecz współpracy z Polonią, zależy nam na wysłuchaniu i poznaniu potrzeb oraz obaw Polaków żyjących zagranicą, a pragnących w takiej lub innej formie zaangażować się w budowanie Kapitału Polonii. Widzimy w tej akcji ogromny potencjał i szansę także dla małego i średniego polskiego biznesu chcącego wyruszyć ze swoją działalnością poza Polskę. Tutaj także liczymy na pomoc i doświadczenie Polonii.

Jesteśmy zdania, że bezpośrednie spotkania i rozmowy stworzą podwaliny pod dalszą współpracę między Polakami w kraju i zagranicą. Dzięki temu wspólnie zbudujemy Kapitał Polonii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nielegalni imigranci znaleźli kolejny szlak do Europy? Niepokojące wieści światowej agencji

/ Waldemar Maszewski

  

- Możliwe, że pojawił się nowy szlak migrantów z Afryki Północnej do Europy - informuje agencja AP, powołując się na władze w Portugalii. Dzień wcześniej do południowych wybrzeży tego kraju drewnianą łodzią przypłynęło ośmiu mężczyzn z Maroka.

Agencja Associated Press informuje, że migranci mówią, że spędzili na morzu pięć dni i przebyli ok. 700 km. Mężczyźni, którzy mają od 16 do 26 lat, dotarli do Monte Gardo, miasta w regionie Algarve, położonego w pobliżu granicy z Hiszpanią.

Władze twierdzą, że migranci nie mieli przy sobie żadnych dokumentów. Ich łódź, była "rozklekotana", ale wyposażona w system nawigacji satelitarnej i dwa silniki zaburtowe. Portugalska policja dzisiaj poinformowała, że będą mogli pozostać w kraju.

"Musimy być czujni"

- powiedział szef sztabu generalnego sił zbrojnych Portugalii admirał Antonio Ribeiro i podkreślił, że to, czy migranci z Afryki udadzą się do Hiszpanii, czy do Algarve, "jest tylko kwestią wyboru".

W ostatnich latach setki tysięcy migrantów z Afryki przepłynęły Morze Śródziemne, żeby dostać się na południe Europy, ale do tej pory ich szlak nie prowadził przez Portugalię. Kraj ten przyjął za to wielu migrantów uratowanych na morzu

- pisze agencja AP.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl