Jarosław Kaczyński żegna Krauzego: Dzięki niemu prawda o Smoleńsku znalazła swój ponadczasowy wyraz

To dzięki niemu walka o prawdę o Smoleńsku znalazła swój artystyczny, a więc ponadczasowy wyraz - napisał prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście odczytanym podczas dzisiejszej mszy pogrzebowej reżysera Antoniego Krauzego. - Odejście Antoniego Krauzego sprawia, że polska kultura ubożeje o kolejną wybitną postać - powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

Antoni Krauze / By Dawid Skoblewski - Own work, dskobel@gmail.com, CC BY 2.5 [edit], https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1996289

W kościele oo. dominikanów na warszawskim Służewie trwają uroczystości pogrzebowe zmarłego w ubiegłą środę Antoniego Krauzego - reżysera, twórcy m.in. "Monidła", "Mety", "Palca Bożego", "Akwarium", "Czarnego czwartku. Janek Wiśniewski padł" i "Smoleńska". List od prezesa PiS odczytał wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki.

- "Niczego tak naprawdę nie potrzebuję do życia, poza prawem do życia w prawdzie" - powiedział kilka lat temu w jednym z wywiadów św. pamięci Antoni Krauze. Ta potrzeba i wyrastające z niej dążenie cechowały całą jego ziemską drogę we wszystkich wymiarach tej wędrówki jako artysty, jako Polaka, jako człowieka. O tę prawdę walczył z odwagą, nieugięcie, wbrew licznym przeciwnościom losu. Walczył z determinacją właściwą tylko ludziom wewnętrznie wolnym, świadomym tego, że za niezależność i za prawdę bardzo często przychodzi płacić wysoką cenę - napisał Kaczyński.

- W jego twórczości lat ostatnich, w dwu wspaniałych filmach tego okresu - "Czarnym Czwartku" i "Smoleńsku" - było to w sposób szczególnie dojmujący i bolesny widoczne. Kręcił te obrazy mimo rzucanych mu kłód pod nogi, mimo różnego rodzaju nacisków, życzliwych rad, by dał sobie spokój, by nie poruszał tematów, które establishment uważa za niepoprawne. Za tę niezłomną postawę, połączoną z ogromnym talentem artystycznym pokochały go miliony Polaków, którym droga była pamięć o zbrodniach Grudnia'70 oraz o tragedii smoleńskiej - o wydarzeniach, które w sposób szczególny naznaczyły historię Polski ostatniego półwiecza, jak i naszą narodową tożsamość. To dzięki niemu walka o prawdę o Smoleńsku znalazła swój artystyczny, a więc ponadczasowy wyraz - napisał prezes PiS.

W twórczości Krauzego, jak dodał Kaczyński, "znajdowało wyraz to, co dla polskiego losu jest, było i będzie najważniejsze".

Prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym przez sekretarza stanu Adama Kwiatkowskiego przypomniał, że Krauze był "znakomitym reżyserem i scenarzystą, twórcą zasłużonym dla polskiej sztuki filmowej". 

Jak dodał, reżyser tworzył z "niezachwianą wiarą w ideały i wartości, które określały go jako człowieka i którym dawał wyraz zarówno w swojej pracy artystycznej jak i poza nią".

- Przede wszystkim zawsze dążył do prawdy; szukał jej, żył nią, wiedział, że miewa ona różne oblicza, że często trzeba wewnętrznej siły aby przyjąć ją do wiadomości, a tym bardziej, by mówić o niej innym. Jako dokumentalista oraz autor filmów fabularnych kreślił sugestywne, poruszające obrazy ludzi i ich czasów. Z głęboko humanistycznym szacunkiem i uczciwością opowiadał o osobach, społecznościach i zjawiskach, które traktowano często niesprawiedliwie i z pogardą - napisał Duda.

W uroczystościach pogrzebowych bierze udział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

- Odejście Antoniego Krauzego sprawia, że polska kultura ubożeje o kolejną wybitną postać. Jestem jednak przekonany, że zarówno jego mistrzowskie dzieła, jak i niezwykła osobowość będą trwały w naszej pamięci, jako wzór wspaniałego wykorzystania talentu na rzecz sztuki, na rzecz kultury, ale może przede wszystkim na rzecz Polski - podkreślił Gliński.

Gliński przytoczył słowa Krauzego, pytanego o powód realizacji filmu "Smoleńsk": "Nie robię tego z pobudek politycznych ani koniunkturalnych, robię to z potrzeby. Wiem, że taki film powinien powstać" - przypomniał słowa reżysera.

- I gdy wielu milczało, nikt w środowisku nie chciał tego obowiązku spełnić, Antoni Krauze jako jedyny podjął się tego niewyobrażalnie trudnego zwłaszcza w tamtych czasach pogardy, dzieła - podkreślił wicepremier.

Po mszy pogrzebowej Antoni Krauze zostanie pochowany na cmentarzu parafialnym w Falenicy. 

 

 Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Andrzej Duda #Piotr Gliński #Jarosław Kaczyński #uroczystości pogrzebowe #reżyser #Antoni Krauze

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo