BBC od dziś nadaje w językach igbo i joruba

/ By Autor nie został podany w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to Martin Leng~commonswiki (w oparciu o szablon praw autorskich). - Źródło nie zostało podane w rozpoznawalny automatycznie sposób. Założono, że to praca własna (w oparciu

  

Od poniedziałku BBC będzie udostępniać na swych portalach audycje nadawane w językach joruba oraz igbo, którymi posługuje się ok. 70 mln mieszkańców Nigerii. - Nadeszła pora, by opowiadać ludziom historię w ich języku - powiedział Peter Okwoche szef projektu.

W wywiadzie dla agencji AFP, Peter Okwoche zaznaczył, że rozszerzenie oferty BBC będzie mieć ogromne znaczenie dla Afryki zachodniej. W ubiegłym roku rozgłośnia zaczęła nadawać audycje w języku hausa – jednym z ważniejszych języków Afryki używanym przez lud Hausa zamieszkujący Niger i północną Nigerię oraz w języku "pidgin" powstałym na bazie języka angielskiego i używanym na zachodzie Afryki.

Inicjatywy te spotkały się z wielkim entuzjazmem w regionie - podkreślił Okwoche w wypowiedzi dla AFP. Zwrócił także uwagę na fakt, że społeczeństwo 190-milionowej Nigerii jest jednym z najmłodszych na świecie: "62 proc. populacji Nigerii ma mniej niż 24 lata".

Jest bardzo ważne, by dotrzeć do tych ludzi - zaznaczył Okwoche.

- Jeszcze ważniejsze jest to, by ich usłyszeć - dodał. - Wszystko, co słyszymy o Nigerii ogranicza się do organizacji Boko Haram na północnym wschodzie. To poważna sprawa, ale dotyczy przecież jedynie części nigeryjskiego terytorium - podkreślił.

Udostępnianie audycji w językach igbo i joruba zbiega się w czasie z narastaniem napięć pomiędzy trzema głównymi regionami Nigerii. Sprzeczności rysujące się głównie pomiędzy południowo-wschodnią częścią kraju, która posługuje się językiem igbo oraz północą, która mówi w języku hausa - pisze w komentarzu agencja AFP.

W ocenie BBC obiektywne dziennikarstwo może spowolnić proces dezintegracji Nigerii. Posługujące się językiem igbo południe ma do dyspozycji swe własne rozgłośnie, które lansują idee separatystyczne. To, że w ofercie medialnej pojawią się audycje proponujące inne spojrzenie na przyszłość Nigerii, może przyczynić się do konsolidacji społeczeństwa tego kraju - uważa Peter Okwoche.

Język joruba to jeden z nigero-kongijskich języków Afryki Zachodniej. Jest używany w takich krajach jak Nigeria, Benin, Togo, ale także na terenie USA i Wielkiej Brytanii. W sumie posługuje się nim na świecie ok. 20 milionów ludzi. Joruba jest językiem tonalnym, posiada trzy tony: wysoki, średni i niski.

Język igbo albo ibo to język tradycyjnie umieszczany w obrębie nigeryjsko-kongijskiej grupy kwa, rozpada się na wielorakie, czasem wzajemnie niezrozumiałe dialekty. Język igbo używany jest głównie w południowo-wschodniej części Nigerii przez lud Igbo. Jest językiem tonalnym.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Ministerstwo Zdrowia reaguje na plotki. "Zaprzeczamy doniesieniom o wystąpieniu koronawirusa w Polsce"

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/Foundry/creativecommons.org/publicdomain/zero/1.0/deed.pl

  

Zaprzeczamy doniesieniom o wystąpieniu koronawirusa w Polsce. Prosimy nie rozsiewać plotek, że takowy jest – powiedział dziś rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Odniósł się w ten sposób do spekulacji o pierwszym w kraju przypadku koronawirusa. Pytanie w tej sprawie zadał też jeden z senatorów podczas trwającej w izbie debaty o sytuacji epidemiologicznej.

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem.

[polecam:https://niezalezna.pl/313032-minister-blaszczak-zapewnia-wojsko-jest-przygotowane-by-niesc-pomoc-w-sytuacji-zagrozenia-koronawirusem]

Od 31 grudnia 2019 r. do 26 lutego 2020 r. na całym świecie zanotowano 81 tys. 27 potwierdzonych przypadków zapalenia płuc spowodowanego nowym koronawirusem, w tym 2763 zgony.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował w czwartek w Senacie, że w tej chwili w Polsce jest hospitalizowanych 47 osób z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, 55 osób jest objętych kwarantanną, a czynnym nadzorem epidemiologicznym – 1570.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts