Będzie delegalizacja stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność"? Do sądu trafił wniosek

Starosta wodzisławski zdecydował dzisiaj o skierowaniu do sądu wniosku o rozwiązanie stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność", którego członkowie uczestniczyli w ubiegłym roku w "obchodach" rocznicy urodzin Hitlera - poinformował sekretarz powiatu wodzisławskiego Michał Lorek.

/ Zrzut ekranu z youtube.com

"W dniu dzisiejszym zapadła decyzja, iż kierujemy wniosek do sądu o rozwiązanie stowarzyszenia" - powiedział sekretarz powiatu, precyzując, iż wniosek starosty trafi do X Wydziału Krajowego Rejestru Sądowego w Sądzie Rejonowym w Gliwicach.

Sekretarz przypomniał, że po styczniowej emisji materiału telewizyjnego, dotyczącego działalności niektórych polskich środowisk narodowych, m.in. stowarzyszenia "Duma i Nowoczesność", starostwa wodzisławski zwrócił się do stowarzyszenia o wyjaśnienia, które wpłynęły 12 lutego.

CZYTAJ WIĘCEJ: Suski o „Dumie i Nowoczesności": Jeśli ktoś rozpiął parasol nad podejrzanymi organizacjami, to PO

W kolejnych dniach urzędnicy starostwa analizowali otrzymane wyjaśnienia, konsultując się m.in. z prowadzącą śledztwo w tej sprawie gliwicką prokuraturą. Zapewniła ona samorządowców, że gdy skierują oni do sądu wniosek o rozwiązanie stowarzyszenia, prokuratura wniesie o udział w postępowaniu jako jego uczestnik i udostępni zebrane przez siebie materiały.

"Nie nam rozstrzygać, czy stowarzyszenie powinno być rozwiązane czy nie, ale mamy wątpliwości - w związku z tym kierujemy wniosek do sądu; to do sądu należy ocena, czy nasze domniemania są słuszne" - powiedział sekretarz.

Lorek poinformował, że w swoich wyjaśnieniach stowarzyszenie odcięło się od wydarzeń pokazanych w materiale dziennikarskim, jednak - jak wynika z analizy - duża część członków stowarzyszenia była na "imprezie" ku czci Adolfa Hitlera. Stowarzyszenie podało m.in. że nie organizowało tego wydarzenia, ale też - jak powiedział sekretarz powiatu - w swoich wyjaśnieniach nie potępiło i nie zanegowało takiego postępowania.

 

Źródło: PAP, niezalezna.pl

#Duma i Nowoczesność #sąd #starosta #Wodzisław Śląski

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo