Waszczykowski nie ma wątpliwości skąd upór Niemiec. „Za Nord Stream 2 stoi biznes i mityczne zyski”

/ msz.gov.pl

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

Przede wszystkim cieszy wypowiedź premiera, który przed wizytą powiedział, że relacje Polski z Niemcami są dobre, że nie należy niczego przełamywać, resetować – powiedział portalowi Niezalezna.pl Witold Waszczykowski, były szef Ministerstwa Sprawa Zagranicznych, komentując spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Angeli Merkel.

O ocenę rozmów i deklaracji, jakie padły na konferencji po spotkaniu szefów rządów Polski i Niemiec, poprosiliśmy byłego szefa MSZ, a obecnie członka sejmowej komisji spraw zagranicznych, Witolda Waszczykowskiego. CZYTAJ WIĘCEJ

Spodziewałem się tego, że Niemcy, niestety, będą bronić Nord Stream II. Za tym stoi biznes i mityczne zyski w relacjach z Rosją – podkreślił Waszczykowski.

Były szef MSZ powiedział, że "przede wszystkim cieszy wypowiedź premiera, który przed wizytą powiedział, że relacje Polski z Niemcami są dobre, że nie należy niczego przełamywać, resetować".

Cieszy mnie to osobiście, bo oznacza to, że ostatnie dwa lata, które spędziłem w dyplomacji oznaczają, że te relacje były utrzymane na wysokim, dobrym poziomie i premier nie musi zaczynać od zera i niczego naprawiać – dodał.

Witold Waszczykowski podkreślił, że "katalog spraw między Polską a Niemcami jest olbrzymi i one nie są do wyjaśnienia w czasie jednego, krótkiego spotkania".

Tych spotkań na pewno będzie więcej. Dobrze, że szybko się to zaczęło – zaraz po podpisaniu umowy koalicyjnej i tworzeniu nowego rządu. Ważne jest to, że Polska – obok Francji – została wyróżniona jako istotny partner w polityce niemieckiej. To też pokazuje, że ostatnie dwa lata dobrze zrealizowaliśmy w relacjach polsko-niemieckich, bo uświadomiliśmy Niemcom wagę i znaczenie Polski, jak widać Niemcy nie mogą nas ignorować, a wręcz zapraszają nas do rozmów – zauważył.

W ocenie Witolda Waszczykowskiego to "dobra wizyta, czekamy na dalsze rezultaty".

Oby tak dalej – podsumował.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Groźny pożar w zakładach zbrojeniowych, produkujących rakiety i pociski międzykontynentalne

Zdjęcie ilustracyjne / flickr.com/Arcadiuš/CC BY-SA 2.0

  

Na terenie zakładów budowy maszyn Krasmasz w Krasnojarsku, jednego z najważniejszych w Rosji zakładów przemysłu obronnego, wybuchł pożar - podały dzisiaj media. Państwowy koncern Roskosmos zapewnił, że ogień nie zagraża głównym budynkom i instalacjom.

Nie ma informacji o osobach poszkodowanych w wyniku pożaru. Ogień objął powierzchnię 5 tys. metrów kwadratowych. W pięciostopniowej skali określającej stopień trudności pożaru nadano mu stopień czwarty.

Według mediów w płonącym obiekcie zawalił się dach. Przedstawiciel Roskosmosu powiedział, że pożar objął właśnie dach jednego z obiektów - budynku magazynowego. Główne budynki i instalacje zakładów nie są zagrożone - dodał przedstawiciel koncernu.

Krasmasz produkuje uzbrojenie i amunicję. Obecnie jego głównym programem jest opanowanie produkcji nowego ciężkiego pocisku międzykontynentalnego Sarmat, który jest na etapie prób. Krasmasz produkuje także rakiety balistyczne Siniewa i elementy bloków rakiet nośnych Zenit i Proton. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, pap

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl