Waszczykowski nie ma wątpliwości skąd upór Niemiec. „Za Nord Stream 2 stoi biznes i mityczne zyski”

/ msz.gov.pl

Lidia Lemaniak

Dziennikarka portalu Niezalezna.pl

Kontakt z autorem

  

Przede wszystkim cieszy wypowiedź premiera, który przed wizytą powiedział, że relacje Polski z Niemcami są dobre, że nie należy niczego przełamywać, resetować – powiedział portalowi Niezalezna.pl Witold Waszczykowski, były szef Ministerstwa Sprawa Zagranicznych, komentując spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego i kanclerz Angeli Merkel.

O ocenę rozmów i deklaracji, jakie padły na konferencji po spotkaniu szefów rządów Polski i Niemiec, poprosiliśmy byłego szefa MSZ, a obecnie członka sejmowej komisji spraw zagranicznych, Witolda Waszczykowskiego. CZYTAJ WIĘCEJ

Spodziewałem się tego, że Niemcy, niestety, będą bronić Nord Stream II. Za tym stoi biznes i mityczne zyski w relacjach z Rosją – podkreślił Waszczykowski.

Były szef MSZ powiedział, że "przede wszystkim cieszy wypowiedź premiera, który przed wizytą powiedział, że relacje Polski z Niemcami są dobre, że nie należy niczego przełamywać, resetować".

Cieszy mnie to osobiście, bo oznacza to, że ostatnie dwa lata, które spędziłem w dyplomacji oznaczają, że te relacje były utrzymane na wysokim, dobrym poziomie i premier nie musi zaczynać od zera i niczego naprawiać – dodał.

Witold Waszczykowski podkreślił, że "katalog spraw między Polską a Niemcami jest olbrzymi i one nie są do wyjaśnienia w czasie jednego, krótkiego spotkania".

Tych spotkań na pewno będzie więcej. Dobrze, że szybko się to zaczęło – zaraz po podpisaniu umowy koalicyjnej i tworzeniu nowego rządu. Ważne jest to, że Polska – obok Francji – została wyróżniona jako istotny partner w polityce niemieckiej. To też pokazuje, że ostatnie dwa lata dobrze zrealizowaliśmy w relacjach polsko-niemieckich, bo uświadomiliśmy Niemcom wagę i znaczenie Polski, jak widać Niemcy nie mogą nas ignorować, a wręcz zapraszają nas do rozmów – zauważył.

W ocenie Witolda Waszczykowskiego to "dobra wizyta, czekamy na dalsze rezultaty".

Oby tak dalej – podsumował.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Brytyjski tankowiec przejęty przez Iran. W mediach podano, co dzieje się z załogą

Zdjęcie ilustracyjne / pixabay.com/cc0/Raw2Jpeg

  

W piątek irańska Gwardia Rewolucyjna przejęła brytyjski tankowiec Stena Impero, na którym znajdowało się 23 członków załogi. Powodem przejęcia, który podaje Teheran, jest "nieprzestrzeganie międzynarodowego prawa morza". Dzisiaj szef regionalnych władz portowych poinformował, że cała załoga jest "bezpieczna i w dobrym zdrowiu".

W piątek tankowiec Stena Impero został przejęty przez irańską Gwardię Rewolucyjną w trakcie przeprawy przez cieśninę Ormuz z powodu - jak wyjaśnia Teheran - "nieprzestrzegania międzynarodowego prawa morza". Według właściciela tankowca jednostka płynęła, "ściśle przestrzegając zasad nawigacji i międzynarodowych regulacji".

Stena Impero płynęła do Arabii Saudyjskiej. Strona irańska uważa, że w piątek doszło do kolizji między tą jednostką a łodzią rybacką, po której łódź zaczęła wzywać pomocy, co statek pod brytyjską flagą zignorował.

Dzisiaj szef irańskich regionalnych władz portowych Allahmorad Afifipur w państwowej TV poinformował, że cała 23-osobowa załoga przejętego tankowca jest "bezpieczna i w dobrym zdrowiu".

- Wszyscy 23 członkowie załogi przebywający na statku w porcie Bandar Abbas są bezpieczni i w dobrym zdrowiu

 - oznajmił Afifipur.

Wielka Brytania potępiła przejęcie tankowca w Zatoce Perskiej przez Iran jako "wrogi akt", odrzucając wyjaśnienia Teheranu, że jednostka została przez irańską Gwardię Rewolucyjną odprowadzona do portu w Bandar Abbas i będzie objęta śledztwem po kolizji z łodzią rybacką.

Wśród załogi jest 18 obywateli Indii i trzech Rosjan; pochodzenie pozostałych dwóch członków załogi nie jest znane.

Polski MSZ wezwał Iran do poszanowania międzynarodowych zasad wolności żeglugi i natychmiastowego wypuszczenia brytyjskiego okrętu

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl