Istotne rozmowy premiera Morawieckiego i kanclerz Merkel. „Możemy być lokomotywą wzrostu i pozytywnych zmian dla całej UE ”

/ Zrzut ekranu z TVP Info

  

– Rozmawialiśmy sporo o tematach jednolitego rynku, współpracy w zakresie polityki obronnej. Jestem bardzo pozytywnie nastawiony do tej współpracy. Chcemy odbudowywać nasz przemysł, z  czego pani kanclerz bardzo dobrze zdaje sobie sprawę – powiedział po spotkaniu z kanclerz Angelą Merkel, premier Mateusz Morawiecki.

Zakończyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z kanclerz Niemiec, Angelą Merkel. Rozmowy dotyczyły m.in. współpracy politycznej i gospodarczej, przyszłości Unii Europejskiej oraz polityki migracyjnej.

Rozmawialiśmy sporo o tematach jednolitego rynku, współpracy w zakresie polityki obronnej. Jestem bardzo pozytywnie nastawiony do tej współpracy. Chcemy odbudowywać nasz przemysł, z  czego pani kanclerz bardzo dobrze zdaje sobie sprawę – podkreślił premier Morawiecki.

Premier dodał, że "mamy podobne zdanie w temacie Brexitu".

Wspomniałem o Nord Stream II oraz sytuacji Polaków w Niemczech. Mam nadzieję, że będzie możliwa dalsza dyskusja. Wskazujemy na ryzyka z odcięciem Ukrainy od tranzytu z gazu. Nie zgadzam się z podejściem, że to jest dywersyfikacja, to gaz z tego samego źródła tylko inną drogą. Wskazujemy też na ryzyka związane z odcięciem Ukrainy od tranzytu. Pani kanclerz podkreśliła, że nie wyobraża sobie, żeby Ukraina mogła zostać pominięta – mówił Morawiecki.

Premier zdradził, że zaprosił panią kanclerz do Polski, na obchody 100-lecia odzyskania niepodległości.

Cieszymy się, że współpraca Polski i Niemiec się rozwija. (...) Możemy być lokomotywą wzrostu i pozytywnych zmian dla całej UE – pokreślił premier Polski.

Mateusz Morawiecki, odnosząc się do nowelizacji ustawy o IPN podkreślił, że "jesteśmy wrażliwi na punkcie prawdy historycznej".

Chcemy dbać na całym świecie o to, by nie było kłamliwych stwierdzeń na tematy polskie – dodał.

Premier był również pytany przez dziennikarzy o reformę sądownictwa w Polsce.

Nasz wymiar sprawiedliwości po reformie będzie dużo bardziej niezależny, obiektywny, sprawiedliwy i dużo bardziej efektywny – powiedział.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Doradczyni Trumpa ds. Rosji odchodzi ze stanowiska. Była znana z krytycznego stosunku do Putina

Fiona Hill / By Kuhlmann /MSC - https://www.securityconference.de/mediathek/munich-security-conference-2017/image/fiona-hill/filter/image/, CC BY 3.0 de, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=71345528

  

Fiona Hill, główna doradczyni prezydenta USA Donalda Trumpa ds. Rosji, znana z krytycznego nastawienia wobec Władimira Putina, w sierpniu odejdzie ze stanowiska - poinformował rzecznik Narodowej Rady Bezpieczeństwa (NSC). - Następcą Hill ma zostać obecny szef NSC Tim Morrison - dodał rzecznik.

Hill sprawowała funkcję prezydenckiej doradczyni od marca 2017 roku, a od lipca 2018 roku należała do Narodowej Rady Bezpieczeństwa, gdzie była dyrektorem ds. Rosji i Europy Wschodniej. Wcześniej pracowała dla komisji sił zbrojnych Izby Reprezentantów.

"Wall Street Journal" przypomina, że krótko po objęciu przez nią funkcji w Radzie, Trump zaprosił na spotkanie w Białym Domu szefa rosyjskiej dyplomacji Siergieja Ławrowa i ówczesnego ambasadora Rosji w USA Siergieja Kislaka, co spotkało się z krytyką wielu specjalistów od polityki zagranicznej. Gazeta przypomina też, że według późniejszych doniesień Trump miał na tym spotkaniu podzielić się z Ławrowem i Kislakiem tajnymi informacjami, jakie otrzymał od Izraela.

W 2018 roku Hill była w składzie delegacji USA w Helsinkach podczas spotkania Trumpa i Putina.

Urodzona w Wielkiej Brytanii Hill jest ekspertką do spraw Rosji; sowietolożką po studiach na Uniwersytecie Harvarda, gdzie również uzyskała tytuł doktora historii. Do 2017 roku pracowała w waszyngtońskim ośrodku analitycznym Brookings Institution, a wcześniej w fundacji Eurasia Foundation. Przez trzy lata (2006-2009) była specjalistką ds. Rosji i Eurazji w Krajowej Radzie Wywiadu (NIC) USA - centrum analitycznym, odpowiedzialnym za prognozy strategiczne.

Hill jest współautorką książki biograficznej o Putinie: "Mr. Putin: Operative in the Kremlin" ("Putin - agent na Kremlu"), a także autorką wielu publikacji o Rosji, Kaukazie, Azji Środkowej, kwestiach energetycznych i konfliktach regionalnych. W swojej działalności zawodowej dużo pisała o potrzebie wywierania na Rosję większej presji.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl