Biały Dom oskarża Rosję o masowy cyberatak. NotPetya z moskiewskim rodowodem

W oficjalnym komunikacie Biały Dom oskarżył Rosję o przeprowadzenie ubiegłorocznego masowego cyberataku NotPetya, który spowodował straty w wysokości miliardów dolarów w Europie, Azji i obu Amerykach. Cyberatak był częścią działań Kremla dążącego do destabilizacji Ukrainy.

na podstawie kurious i geralt; pixabay.com / Creative Commons CC0

Jak informuje portal Radio Free Europe, Biały Dom wydał oficjalne oświadczenie w tej sprawie. Waszyngton stwierdza, że za masowym cyberatakiem stoi rosyjskie wojsko.

- W czerwcu 2017 r. rosyjskie wojsko rozpoczęło najbardziej niszczycielski i kosztowny cyberatak w historii. Był to także bezwzględny i nieselektywny cyberatak, który spotka się z międzynarodowymi konsekwencjami – czytamy w komunikacie.

Krótkie oświadczenie Białego Domu z 15 lutego zostało wystosowane po tym, jak Wielka Brytania oskarżyła Rosję o przygotowanie cyberataku NotPetya.

Wiceminister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Lord Ahmad oskarżył rosyjski rząd o przygotowanie ubiegłorocznego cyberataku. Wśród celów ataku NotPetya były m.in. ukraiński system bankowy i telekomunikacyjny, rządowe sieci komputerowe, najważniejsze lotniska w kraju, elektrownie, ciepłownie oraz metro w Kijowie i sieć supermarketów Auchan.

Brytyjski MSZ przypisał odpowiedzialność za atak rosyjskiemu rządowi i w szczególności wojsku, dodając, że decyzja o publicznym wystąpieniu w tej sprawie ma być sygnałem, że „Wielka Brytania i jej sojusznicy nie będą tolerowali szkodliwej działalności w cyberprzestrzeni”.

Wcześniej pod koniec stycznia minister obrony ostrzegł w wywiadzie dla „The Telegraph”, że Rosja analizowała brytyjską infrastrukturę energetyczną pod kątem ataku, który mógłby w efekcie spowodować śmierć „tysięcy” brytyjskich obywateli. Minister ocenił jednocześnie, że Kreml podejmuje działania, „które byłyby kompletnie nieakceptowalne dla każdego państwa”.

- Rosyjski plan to (...) myślenie o tym, jak najbardziej zaszkodzić Wielkiej Brytanii: uderzyć w jej gospodarkę, przerwać działanie infrastruktury; co może spowodować tysiące, tysiące, tysiące śmierci (...) - mówił wówczas.

Kilka dni wcześniej szef brytyjskiego Narodowego Centrum Cyberbezpieczeństwa (NCSC) Ciaran Martin ostrzegł w rozmowie z „Guardianem” przed poważnym atakiem hakerskim na newralgiczną infrastrukturę Wielkiej Brytanii.

- To nie kwestia czy, ale kiedy. Ze strony Rosji zaobserwowaliśmy szereg ingerencji wymierzonych w Wielką Brytanię, dokonywanych w celach szpiegowskich lub w celu uzyskania dostępu do kluczowych sektorów - tłumaczył szef NCSC, zaznaczając, że miały one formę „znacznie bardziej kontrolowanych ataków” niż te ze strony innych państw.

 

 

Źródło: niezalezna.pl, PAP

#NotPetya #cyberatak #hakerzy #Rosja #Moskwa #Kreml #USA #Biały Dom #cyberwojna

redakcja
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo