Rzeczniczka rządu, która była dziś gościem stacji RMF FM odpowiedziała na pytanie, czy podczas piątkowej rozmowy z kanclerz Angelą Merkel w Berlinie szef polskiego rządu poruszy temat reparacji wojennych od Niemiec za straty poniesione przez Polskę w trakcie II wojny światowej. 

Kopcińska podkreśliła, że „temat reparacji jest na etapie prac parlamentarnych w Polsce”.

Temat odszkodowań, zniszczeń, które Polska poniosła w czasach II wojny, jest ważnym tematem dla premiera i na pewno nie będzie tego tematu unikał

- powiedziała rzeczniczka rządu.

Odnosząc się do piątkowej wizyty Mateusza Morawieckiego w Berlinie, Kopcińska powiedziała, że strona polska jedzie rozmawiać o ważnych sprawach - o przyszłości Unii, być może o reparacjach, o polityce migracyjnej, o budżecie UE.

Rzeczniczka rządu była również pytana o to, kiedy o sprawie reparacji wojennych zacznie rozmawiać Rada Ministrów. 

Wtedy, kiedy przed oblicze Rady Ministrów ta sprawa trafi. Najpierw ten temat musi być oszacowany, dokładnie zanalizowany, bo mówimy o latach, kiedy nie podejmowano działań i o dużych ewentualnie pieniądzach, które najpierw trzeba dokładnie wyliczyć i oszacować

- odpowiedziała. Dodała też, że zdaniem premiera do sprawy reparacji „trzeba wrócić”, bo temat ten jest „niezmiernie ważny”.

Kopcińska przypomniała ponadto, że obecnie pracuje parlamentarny zespół, który zajmuje się oszacowaniem wysokości należnych Polsce reparacji.

Dziś wątek reparacji wojennych dla Polski poruszył europoseł Ryszard Czarnecki, który był gościem Telewizji Republika.

My realnie chcemy tych pieniędzy. Odszkodowania dla Polski to 1 proc. wszelkich, które płaciły Niemcy. W końcu będą musieli zapłacić. Nie należy pytać: czy, ale kiedy?

– stwierdził Ryszard Czarnecki.

Tymczasem internauci od wczoraj prowadzą na Twitterze akcję #ReparationsForPoland (reparacje dla Polski).