Wielonarodowe współdziałanie żołnierzy na Łotwie

/ mat. DO RSZ / PKW Łotwa

  

Codzienne zadania żołnierzy II zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego na Łotwie to przede wszystkim wspólne szkolenie i współpraca z żołnierzami innych państw, która odbywa się na wszystkich szczeblach dowodzenia.

Jak informuje oficjalny portal Dowództwa Operacyjnego Rodzajów Sił Zbrojnych, kompania czołgów pod dowództwem kanadyjskim realizuje zadania wspólnie z pododdziałami wchodzącymi w skład batalionowej Grupy Bojowej. Na realizację zadań składają się m.in. wspólne treningi ogniowe, zajęcia taktyczne i teoretyczne. Ponadto część naszych oficerów na co dzień wykonuje swoje obowiązki w międzynarodowym sztabie batalionowej Grupy Bojowej, gdzie realizują zadania związane z planowaniem i zabezpieczaniem zajęć żołnierzy działających „na pierwszej linii ognia”. Praca tych oficerów polega na szczegółowym planowaniu zadań dla wszystkich pododdziałów międzynarodowego batalionu stacjonującego w bazie Adazi oraz prowadzeniu działalności szkoleniowej.

Nasi oficerowie w ostatnich dniach brali czynny udział w wielu kursach i szkoleniach, przygotowujących ich do zbliżającego się ćwiczenia certyfikującego CERTEX eFP BG. Oficer sekcji rozpoznania uczestniczył w kursie organizowanym przez żołnierzy amerykańskich stacjonujących w Rumunii. Tematem szkolenia było doskonalenie sposobów zdobywania oraz przygotowywania informacji dotyczących współczesnego pola walki. Oficer sekcji łączności, zajmujący się planowaniem łączności w pododdziałach eFP BG, w ostatnich dniach brał udział jako instruktor w kursie „Communicaions Concentration”, w czasie którego szkolili się wszyscy operatorzy radiostacji oraz wozów dowodzenia batalionowej Grupy Bojowej — czytamy na portalu.


W trzydniowym kursie dotyczącym działalności planistycznej i operacyjnej pododdziałów podczas działań bojowych pod kryptonimem „Duty Officer Centre Traning” brał udział oficer sekcji operacyjnej. Natomiast szeroko pojętą logistyką w eFP BG zajmuje się doświadczony oficer logistyki, na co dzień służący w 10. BKPanc. w Świętoszowie, którego zadaniem jest planowanie oraz realizacja zabezpieczenia pododdziałów w niezbędny sprzęt oraz środki bojowe wykorzystywane podczas ćwiczeń oraz treningów jakie realizowane są na poligonie wojskowym Adazi — podaje DO RSZ.

9 lutego odbyły się zajęcia ogniowe „Foreign Weapon Training”, które zdecydowanie zacieśniły współpracę oraz poszerzyły wiedzę wszystkich żołnierzy batalionowej Grupy Bojowej na temat broni osobistej, jakiej używają nasi sojusznicy. Zajęcia odbyły się na strzelnicy ogniowej na poligonie Adazi, gdzie wszyscy żołnierze mieli możliwość realizacji zadań ogniowych z pistoletów oraz karabinków znajdujących się na wyposażeniu poszczególnych nacji. Prowadzenie ognia z różnych modeli broni miało na celu zapoznanie się ze sposobem użytkowania, a także ukazaniem różnic, jakie występują w poszczególnych rodzajach broni danego kraju.

Warto także pamiętać, że żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego współpracują nie tylko z armiami innych państw, ale również z instytucjami polonijnymi działającymi na Łotwie, które zrzeszają dużą liczbę naszych rodaków zamieszkujących ten kraj — przypomina Dowództwo Operacyjne RSZ.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: mat. DO RSZ / PKW Łotwa
Tagi

Wczytuję komentarze...

Tak przebierali w koalicjantach, a teraz? "Myślę, że Platforma pójdzie do wyborów sama"

Grzegorz Schetyna - lider PO / Aleksiej Witwicki/Gazeta Polska

  

"Sądzę, że Platforma pójdzie do wyborów sama" – powiedział w rozmowie z tvp.info poseł PO Grzegorz Furgo. Ujawnił również, że największy wpływ na decyzję o samodzielnym starcie partii Grzegorza Schetyny ma... PSL.

Grzegorz Schetyna i jego partyjni koledzy wciąż kombinują, kogo by tu do przyjąć pod swe skrzydła, byle tylko wygrać z PiS. Było przymierzanie się do koalicji z SLD, a nawet  Robertem Biedroniem. Ostatecznie okazało się, że przez taki "romans" PO straciło swojego najwierniejszego koalicjanta - PSL.

[polecam:https://niezalezna.pl/280094-schetyna-nie-chce-sie-dogadac-europosel-sld-w-jedziemy-jestesmy-gotowi-na-samodzielny-start]

Polityk PO Grzegorz Furgo uważa, że jego partia pójdzie do wyborów sama. Zastrzega jednocześnie, że nie siedzi w głowie Grzegorza Schetyny. Okazuje się, że realny wpływ na decyzję PO mają Ludowcy.

Najbardziej czytelny chyba znak. Nie ma PSL-u, to nie ma wielkiej koalicji

– stwierdził Grzegorz Furgo.

[polecam:https://niezalezna.pl/279861-w-7x24-o-slowach-schetyny-psl-dostal-lanie-teraz-kalkuluje-co-bardziej-sie-oplaca]

Na listach PO znajdą się za to miejsca dla polityków Nowoczesnej, bo jak przyznaje Furgo, "w ramach Koalicji Europejskiej bez PSL-u Nowoczesna już jest częścią Platformy".

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl