Wicepremier Bułgarii nazywa niemiecką europosłankę "zieloną dżihadystką". Chce jej wydalenia z kraju

Ska Keller / flickr.com/Heinrich-Böll-Stiftung/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/

  

Wicepremier Waleri Simeonow, współprzewodniczący nacjonalistycznej koalicji Zjednoczeni Patrioci, wydał dziś oświadczenie, w którym domaga się, by europosłanka Zielonych, Niemka Ska Keller została uznana za persona non grata.

Pismo w tej sprawie, adresowane do bułgarskiego rządu i MSZ, Parlamentu Europejskiego, niemieckiego rządu i niemieckich Zielonych, jest utrzymane w wyjątkowo obraźliwym tonie. Podpisało się pod nim jeszcze czterech członków kierownictwa Zjednoczonych Patriotów.

Ska Keller, która kilka tygodni temu krytykowała w Parlamencie Europejskim bułgarskiego premiera Bojko Borisowa za decyzję o budowie nowej kolejki liniowej w pasmie górskim Pirin w południowo-zachodniej Bułgarii oraz za wysoki poziom korupcji w jego kraju, przebywa od kilku dni w Bułgarii. W czwartek wzięła udział w kolejnym proteście ekologów przeciwko kolejce linowej, a dziś na konferencji prasowej krytykowała bułgarskiego ministra środowiska za poparcie decyzji rządowej w tej sprawie. Powołując się na dane międzynarodowych organizacji, m.in. Transparency International i Reporterów bez Granic, wyraziła zaniepokojenie wysokim poziomem korupcji w Bułgarii i coraz gorszą sytuacją w dziedzinie wolności słowa.

W liście Zjednoczonych Patriotów napisano m.in., że Keller uczestniczyła w „przechadzkach politycznego marginesu”, blokujących ruch w Sofii. Nazwano ją "zieloną dżihadystką" i zarzucono "niedopuszczalną ingerencję w wewnętrzne sprawy Bułgarii".

Keller wyraziła zdziwienie zarzutami Simeonowa, które - jak podkreśliła - nie odpowiadają rzeczywistości. „Są one nieprawdziwe, nie można nazywać ekologów terrorystami, tym bardziej, że tysiące ludzi w Bułgarii protestują przeciw rządowej decyzji w sprawie Pirinu”.

Protesty przeciw zabudowywaniu pasma górskiego Pirin trwają od końca grudnia 2017 r., kiedy koalicyjny gabinet Borisowa podjął od dawna odkładaną decyzję o budowie drugiej kolejki liniowej w okolicach kurortu Bansko.

Według koalicji organizacji ekologicznych Na rzecz Ocalenia Przyrody w Bułgarii decyzja ta doprowadzi do zabudowania nawet 48 proc. powierzchni pasma górskiego. Zdaniem ekologów zalegalizowanych zostanie również wiele budów powstałych w ostatnich latach z naruszeniem obowiązujących zakazów. Minister ochrony środowiska i zasobów wodnych Neno Dimow twierdzi natomiast, że decyzja rządu dotyczy obszaru, stanowiącego 2,6 proc. powierzchni pasma górskiego.

Według bułgarskich mediów decyzja, odkładana od kilku lat, została podjęta pod naciskiem Zjednoczonych Patriotów – mniejszego partnera w koalicyjnym rządzie Borisowa.

W oświadczeniu opublikowanym przez rządową służbę prasową gabinet Borisowa zdystansował się od zarzutów wicepremiera Simeonowa. "Jego stanowisko nie jest stanowiskiem rządu bułgarskiego" - podkreślono, zapewniając, że rząd jest zawsze otwarty na krytykę i szanuje prawo do wyrażania osobistych opinii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Marszałek wierzy w wygraną PiS w Senacie

/ Zrzut ekranu z youtube.com/TV Republika

  

- Wygramy nie tylko wybory do Sejmu, ale i do Senatu – uważa marszałek Senatu Stanisław Karczewski, który dzisiaj w Dąbrowie Górniczej (woj. śląskie) wsparł kandydata Prawa i Sprawiedliwości do Senatu w okręgu nr 76 – senatora Arkadiusza Grabowskiego.

"Wygramy nie tylko w wyborach do Sejmu, ale i do Senatu"

– oświadczył marszałek podczas konferencji prasowej w Dąbrowie Górniczej, uchylając się jednak od odpowiedzi na pytanie o prognozowany przez niego wynik.

Kandydaci do Senatu walczą w okręgach jednomandatowych, co oznacza, że w izbie wyższej parlamentu zasiądą ci, którzy uzyskają w swoich okręgach najwięcej głosów wśród wszystkich kandydatów. Na podstawie tzw. paktu senackiego opozycja wystawia przeciwko PiS kandydatów, którzy mają w danym okręgu największe szanse na zwycięstwo.

Senatorowi Grabowskiemu przyjdzie się zmierzyć z posłanką wielu kadencji, byłą wiceminister zdrowia Beatą Małecką – Liberą. Senator Grabowski przyznał, że kandyduje w trudnym okręgu wyborczym.

„Robimy jednak swoje, jesteśmy wiarygodni. Obietnice, które złożyliśmy cztery lata temu są praktycznie zrealizowane. Mamy kolejne propozycje, które są dobrze odbierane”

– powiedział senator podczas konferencji.

Marszałek Karczewski zapewniał o pracowitości i aktywności kandydata swojego ugrupowania.

„Chciałbym, żeby był w Senacie i mógł kontynuować swoją pracę w tej izbie”

– powiedział marszałek.

Pytany o dużą kampanijną aktywność premiera Mateusza Morawieckiego, który również kandyduje w woj. śląskim, ale do Sejmu i z okręgu katowickiego, Karczewski stwierdził, że premier jest "niezwykle pracowity".

"Ale nie od momentu, kiedy zaczęła się kampania, tylko zawsze był pracowity. To, co nas wyróżnia i różni od polityków szczególnie opozycji, to właśnie pracowitość"

- powiedział.

Według Karczewskiego, "to cecha charakterystyczna polityków PiS".

"Pracujemy bardzo intensywnie i to nie tylko premier, ale cała drużyna białoczerwona dobrej zmiany bardzo intensywnie pracuje. Mamy dobrą ofertę dla Polaków. Mieliśmy dobry plan w 2015 r., ten plan zrealizowaliśmy można nawet powiedzieć, że w 120 proc., bo przecież jeszcze wiele projektów w trakcie kadencji po zrealizowaniu przedstawianych wcześniej propozycji, zrealizowaliśmy. W tej chwili mamy bardzo dobrą ofertę dla Polaków, ale żeby móc ją realizować, trzeba wygrać, a żeby wygrać - trzeba mieć dobrych kandydatów. Bardzo dobrym kandydatem na posła jest pan premier Morawiecki i bardzo dobrym kandydatem na senatora jest senator Arkadiusz Grabowski"

- podsumował Karczewski. 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl