Czaputowicz relacjonując w Brukseli swe czwartkowe spotkanie z Mogherini, podkreślił, że było bardzo dobre i dotyczyło m.in. możliwości współpracy między Polską, a urzędem Wysokiego Przedstawiciela ds. Zagranicznych i Bezpieczeństwa oraz w ogóle Unią Europejską w zakresie Partnerstwa Wschodniego i polityki wschodniej.

Tutaj osiągnęliśmy zgodę, że sankcje wobec Rosji są konieczne dopóki Rosja nie przestrzega prawa międzynarodowego

- powiedział Czaputowicz.

Dodał, że mowa była też na temat wsparcia dla Ukrainy; szef MSZ poinformował, że Mogherini wybiera się niebawem do Kijowa.

To bardzo dobra decyzja

- zaznaczył.

Czaputowicz omówił też dziś z szefową unijnej dyplomacji udział polskich żołnierzy „na flance południowej”, w Syrii, w Afganistanie, w Iraku, w Libii, a także na Morzu Śródziemnym. 

Spotkało się to z dużym zrozumieniem, akceptacją i podziękowaniem, bowiem pokazujemy, że Polska żeby uzyskać solidarność w naszym regionie w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa także wykazuje solidarność wobec tych regionów, zwłaszcza projekty w Libanie były omawiane, pewne nasze inicjatywy, które będą niedługo też ogłoszone

- mówił minister spraw zagranicznych.

Spotkanie z Federicą Mogherini dotyczyło także współpracy na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, koordynacji działania z innymi państwami UE i Komisją Europejską.