O fotel trenera reprezentacji Polski rywalizowało trzech szkoleniowców: Vital Heynen, Piotr Gruszka i Andrzej Kowal. Spekulowano, że tym razem selekcjonerem kadry narodowej może zostać Polak, ale ostatecznie jawne głosowanie członków zarządu wygrał Belg. Vital Heynen okazał się według nich najlepszym kandydatem na to ważne stanowisko zwolnione przez Ferdinando de Giorgiego po nieudanych Mistrzostwach Europy w 2017 roku.

W środowym posiedzeniu zarządu PZPS wzięli udział wszyscy brani pod uwagę kandydaci. Każdy z nich zaprezentował swoją wizję prowadzenia kadry narodowej. Przeprowadzono także dyskusję oraz rozmowy z kandydatami. Później nastąpiło głosowanie: najwięcej uznania zebrał Vital Heynen i to on został nowym trenerem reprezentacji.

Heynen ma 49 lat, jest byłym siatkarzem, wychowankiem klubu Noliko Maaseik. Jako trener ma na swoim koncie wiele sukcesów, zarówno klubowych jak i reprezentacyjnych. Największym z nich był brąz Mistrzostw Świata w 2014 roku z reprezentacją Niemiec. Heynen zdobywał również laury z klubami z Niemiec, Belgii i Francji. W latach 2013-2015 był trenerem Delecty Bydgoszcz, występującej w Plus Lidze.

W ostatnim czasie Vital Heynen był trenerem reprezentacji Belgii oraz niemieckiego klubu VfB Friedrichshafen.