Podziel się swoim 1,5% podatku na wsparcie mediów Strefy Wolnego Słowa. Dziękujemy za solidarność! Dowiedz się więcej »

Abp Gądecki odniósł się do noweli ustawy o IPN. „Trzeba patrzeć z szacunkiem na ofiarę Polaków ratujących Żydów”

Zdaniem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski nowe prawo nie służy do tuszowania odpowiedzialności Polaków za zbrodnie na Żydach.

twitter.com/EpiskopatNews

Hierarcha podkreślił, że trzeba "patrzeć z szacunkiem na ofiary, jakie ponieśli Polacy ratujący Żydów".

Naturalnie dla Żydów to może być zbyt mało, czyli ciągle za mało Polaków ratujących i zbyt dużo obojętności dla losu żydowskiego. To wszystko było jednak w warunkach nadzwyczajnych, w warunkach wojny, gdzie każdy za ukrywanie Żydów mógł znaleźć się razem z całą swoją rodziną w obozie albo znaleźć śmierć – tak jak rodzina Ulmów – powiedział.

Zapytany o to, czy uzasadnione są obawy, że nowe regulacje posłużą do tuszowania polskiej odpowiedzialności za zbrodnie na Żydach stwierdził, że "nie sądzi, by taki był interes tego prawa".

Wielokrotnie słyszałem, że nie chodzi o zamknięcie prawa do poszukiwań historycznych, które są zresztą otwarte. Bardzo zaangażowany w tego rodzaju poszukiwania jest Żydowski Instytut Historyczny w Warszawie. To, co nas interesuje, to jest prawda i to, żeby prawdzie żaden sposób nie przeszkadzano. Żeby dostęp do prawdy nie doznał uszczerbku. My się prawdy nie powinniśmy bać -- powiedział.

Podkreślił też, że trzeba zrozumieć, jaką rolę Holokaust pełni w dzisiejszej polityce Izraela.

To jest coś niewspółmiernie nierówne do tego, co my myślimy o II wojnie światowej, o ofiarach Polaków, o powstaniu warszawskim, o tych trzech milionach Polaków, którzy obok trzech milionów Żydów polskiego obywatelstwa ponieśli śmierć w czasie II wojny światowej – mówił.

„Ktoś z Żydów wystawił mi nawet taką tezę, że dzisiaj jedyną wspólną sprawą dla Żydów całego świata, gdziekolwiek by się znajdowali i gdziekolwiek żyją, jest właśnie Holokaust. Wszystko inne jest tytułem do kłótni – także religia w tych różnych denominacjach żydowskich. Pozostają tylko dwa punkty, które łączą Żydów na całym świecie: pamięć o Holokauście i szacunek, miłość do Izraela – dodał abp Gądecki.

 



Źródło: PAP, niezalezna.pl

 

#KEP #Stanisław Gądecki #nowelizacja ustawy #IPN #ustawa

prenumerata.swsmedia.pl

Telewizja Republika

sklep.gazetapolska.pl

Wspieraj Fundację Niezależne Media

Chcesz skomentować tekst? Udostępnij treść i skomentuj w mediach społecznościowych.
redakcja
Wczytuję ocenę...
Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo