„Taśmy Klicha” w prokuraturze

  

Po publikacji na łamach „Gazety Polskiej” stenogramów z „taśm Klicha” okazało się, że Bogdan Klich w sposób nieuprawniony wszedł w posiadanie protokołu przesłuchania rosyjskiego kontrolera lotów.

W złożonym do Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta zawiadomieniu o istnieniu danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia czynów zabronionych określonych w art. 266 § 2 k.k., pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego, mec. Rafał Rogalski stwierdził, że Bogdan Klich uzyskał w sposób nieuprawniony dostęp do kopii protokołu zeznań świadka katastrofy smoleńskiej.

- Za całkowicie niedopuszczalne z karnego punktu widzenia, a przede wszystkim szkodliwe dla śledztwa smoleńskiego należy uznać przekazywanie informacji w postaci kopii jakże istotnego protokołu przesłuchania rosyjskiego świadka i to na dodatek kontrolera lotów osobie nieuprawnionej, tj. Ministrowi Obrony Narodowej Bogdanowi Klichowi. Żywię nadzieję, że w tym przedmiocie dojdzie do rzetelnego śledztwa, a ewentualna ranga osoby bezprawnie ujawniającej informacje w postaci zeznań rosyjskiego świadka, nawet gdyby okazał się nią Naczelny Prokurator Wojskowy Krzysztof Parulski nie będzie jakąkolwiek przeszkodą dla prawidłowości ustaleń śledztwa – tłumaczy portalowi Niezależna.pl mec. Rogalski.

Pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego uważa, że przestępstwem mogło być ujawnienie w dniu 22 kwietnia 2010 r. w Warszawie osobie nieuprawnionej, czyli ówczesnemu ministrowi obrony narodowej Bogdanowi Klichowi informacji stanowiącej tajemnicę służbową w sprawie prowadzonej przez Wojskową Prokuraturę Okręgową w Warszawie o sygn. Po. Śl. 54/10. Chodzi o kopię protokołu przesłuchania świadka Pawła Pliusnina.

Mecenas Rogalski domaga się ustalenia, kto spośród prokuratorów Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie oraz Naczelnej Prokuratury Wojskowej posiadał dostęp do protokołu przesłuchania Pawła Pliusnina.

Ponadto pełnomocnik Jarosława Kaczyńskiego wnosi o zabezpieczenie rejestru wejść do Ministerstwa Obrony Narodowej w dniach 10-22 kwietnia 2010 r., ustalenie kto spośród osób posiadających dostęp do protokołu spotkał się wówczas z Bogdanem Klichem, przesłuchanie ówczesnego szefa MON w charakterze świadka oraz ustalenie czy była wydana zgoda właściwego organu na udostępnienie mu kopii protokołu.

W zawiadomieniu do Prokuratora Generalnego mecenas Rogalski powołuje się na publikację „Gazety Polskiej” z 14 grudnia 2011 roku.

Na łamach tygodnika „Gazeta Polska” opublikowany został stenogram nagrania ze spotkania Bogdana Klicha – Ministra Obrony Narodowej, Edmunda Klicha – polskiego akredytowanego przy Międzypaństwowym Komitecie Lotniczym, gen. Mieczysława Cieniucha – szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, które odbyło się w dniu 22 kwietnia 2010 r. w gabinecie Ministra Obrony Narodowej w Warszawie.

- W trakcie rozmowy wymienionych na temat śledztwa w sprawie katastrofy „smoleńskiej” ówczesny Minister Obrony Narodowej Bogdan Klich wypowiedział się w następujący sposób: „(…) protokół, który mam przed sobą, który jest dowodem w śledztwie (…) mam kserokopię protokołu, który ma wartość dowodową w śledztwie Federacji Rosyjskiej, na temat związany z przesłuchaniem podpułkownika Pliusnina (…) Teraz te informacje są niezwykle ważne. Są niezwykle ważne, ponieważ ja nie dysponuję w tej chwili, a mam bardzo dużo dokumentacji z różnych źródeł pochodzących…tylko problem polega na tym, że jeśli jest oparty na relacji meteorologa, to nie ma wartości źródłowej. Ten protokół z przesłuchania świadka, mający wartość prawną, jest znacznie mniej obszerny (…)” - czytamy w zawiadomieniu do Prokuratora Generalnego.

Jak ustalił portal Niezależna.pl Mecenas Rogalski w zawiadomieniu skierowanym do Prokuratora Generalnego zwraca uwagę, że powyższy kontekst wypowiedzi ówczesnego Ministra Obrony Narodowej Bogdana Klicha wskazuje, iż:
- w dniu 22 kwietnia 2010 r. Minister Obrony Narodowej dysponuje kserokopią protokołu przesłuchania świadka Pawła Pliusnina,
- przedmiotowy protokół przesłuchania został sporządzony w toku śledztwa Federacji Rosyjskiej w dniu 10 kwietnia 2010 r. na terenie Smoleńska,
- protokół przesłuchania świadka Pawła Pliusnina, wraz z partią innych dokumentów procesowych, został przekazany Wojskowemu Prokuratorowi Okręgowemu w Warszawie przez przedstawicieli strony rosyjskiej podczas pobytu w Smoleńsku, a następnie przywieziony przez w/w do Polski w dniu 17 kwietnia 2010 r.,
- protokół przesłuchania świadka Pawła Pliusnina potwierdzony za zgodność z oryginałem, za pismem przewodnim, został włączony w poczet materiałów śledztwa i znajduje się w tomie XIII akt sprawy o sygn. Po. Śl. 54/10.Poniżej link do całego stenogramu płka Edmunda Klicha z b. ministrem obrony narodowej Bogdanem Klichem

http://niezalezna.pl/21303-rozmowa-dwoch-klichow-%E2%80%93-calosc
Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze


Wczytuję komentarze...

Estonia: Ambasador Rosji wezwany do MSZ. Chodzi o jego wypowiedź o "wyzwoleniu" Tallina

/ flickr.com/Heikki Siltala/CC BY 2.0; https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

  

Rosyjski ambasador Aleksandr Pietrow został w piątek wezwany do estońskiego MSZ w związku z wypowiedziami o wyzwoleniu Tallina przez Armię Czerwoną 22 czerwca 1944 roku, przy okazji 75. rocznicy tego wydarzenia.

Jak poinformowało estońskie radio publiczne ERR, Pietrow spotkał się z szefem departamentu politycznego w MSZ Lembitem Uibo; na spotkaniu omówione zostały - jak podano - kwestie historyczne dotyczące wydarzeń z 22 września 1944 r.

Wezwanie rosyjskiego ambasadora do MSZ zapowiedział w czwartek szef tego resortu Urmas Reinsalu. Miało to związek z wypowiedzią Pietrowa dla agencji TASS opublikowaną na początku tygodnia, która odnosiła się do 75. rocznicy wyzwolenia republiki bałtyckiej spod okupacji niemieckiej.

Według Reinsalu, ambasador w swojej wypowiedzi podkreślił, że mieszkańcy Estonii "szanują bohaterskie czyny żołnierzy ZSRR, które doprowadziły do wyzwolenia Estonii". Przypomniał też, że w szeregach Armii Czerwonej walczyli przedstawiciele wielu narodowości, w tym również "bohaterscy" estońscy żołnierze. Zdaniem ministra sposób przedstawienia tych wydarzeń mija się z prawdą i jest niezgodny z konstytucyjnymi podstawami estońskiej republiki.

Minister podkreślił, że na skutek tych wydarzeń Estonia została zajęta, a stanowisko władz kraju do obu okupacji jest w takich historycznych okolicznościach "wyraźnie negatywne".

Szef MSZ przypomniał, że kiedy jednostki Armii Czerwonej zajęły Tallin w 1944 r., oddziałów niemieckich nie było już w mieście, a powracający z Finlandii estońscy ochotnicy stawiali opór. Ostatecznie na baszcie "Długi Herman" na tallińskiej starówce trójkolorową niebiesko-czarno-białą flagę narodową zastąpiono flagą czerwoną.

Rosyjski ambasador podkreślił w wywiadzie, że w związku z wyzwoleniem spod okupacji niemieckiej w wielu estońskich miastach odbywają się uroczystości upamiętniające te wydarzenia organizowane wspólnie z weteranami czy stowarzyszeniami.

Przypomniał też, że dla uczczenia 75. rocznicy wyzwolenia Tallina 22 września odbędzie się pokaz fajerwerków, któremu towarzyszyć będą artyleryjskie salwy honorowe. Jest to część organizowanego w 2019 r. i 2020 r. przez rosyjskie ministerstwo obrony programu "Pamięć Zwycięstwa", tj. obchodów jubileuszu wyzwolenia radzieckich miast oraz wschodnio-europejskich stolic od nazistowskich najeźdźców.

W lipcu estońskie MSZ w związku ogłoszeniem przez Moskwę takiego sposobu upamiętnienia wojennych wydarzeń wystosowało protest, w którym inicjatywę Rosji uznało za niedopuszczalną. "Ponowne zajęcie Tallina nie przyniosło Estonii wolności, zamiast tego przyniosło sowiecką okupację, która trwała pół wieku" - oświadczył wtedy Reinsalu.

Estońska Socjalistyczna Republika Radziecka powstała w 1940 r. po aneksji przez ZSRR (w latach 1941-44 pod okupacją niemiecką) i funkcjonowała do 20 sierpnia 1991 r., kiedy to ogłoszono niepodległość kraju.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl