Nowela ustawy o IPN. „Mam nadzieję, że z Ukrainą porozmawiamy w Polsce”

Utrzymana jest wizyta wicepremiera Ukrainy pana Pawło Rozenko i jego spotkanie z wicepremierem Piotrem Glińskim - powiedział szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. - Mam nadzieję, że ze stroną ukraińską będziemy mogli porozmawiać w Polsce na temat nowelizacji ustawy o IPN - dodał.

Krzysztof Szczerski
Krzysztof Sitkowski/KPRP

Szef gabinetu prezydenta w programie "Minęła 20" w TVP Info powiedział, że temat nowelizacji ustawy o IPN podpisanej przez prezydenta "wymaga osobnej dyskusji, osobnego dialogu" z Ukrainą.

Dzisiaj rozmawiałem z Kijowem. Wiem, że utrzymana jest wizyta wicepremiera Ukrainy pana Rozenko i spotkanie jego z wicepremierem Glińskim dotyczące właśnie kwestii historycznych polsko-ukraińskich

- powiedział Szczerski.

Mam nadzieję, że akurat ze strona ukraińską będziemy mogli też tutaj na miejscu już tę rozmowę podjąć

- dodał.

Szef MSZ Ukrainy Pawło Klimkin zapowiedział na poniedziałkowej konferencji, że niebawem wizytę w Warszawie złoży wicepremier Ukrainy Pawło Rozenko. Będzie on rozmawiał z wicepremierem, ministrem kultury i dziedzictwa narodowego Piotrem Glińskim. Szef ukraińskiej dyplomacji poinformował, że spotkają się oni w połowie lutego.

Będą rozmawiali o tym, jak usunąć pewne napięcie istniejące między nami w związku z kwestiami historycznymi

- zaznaczył.

Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła dziś oświadczenie, w którym potępiła nowelizację ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej oraz zaapelowała do prezydenta Dudy i obu izb polskiego parlamentu o przywrócenie równowagi relacjom ukraińsko-polskim. Zdaniem ukraińskich deputowanych nowelizacja ustawy o IPN zawiera „wykrzywione pojęcie” ukraińskiego nacjonalizmu, co pozwoli na manipulowanie tym terminem i wzmocni nastroje antyukraińskie w Polsce.

Ukraińcom nie podoba się w nowelizacji zapis dopuszczający wszczynanie postępowań karnych za zaprzeczanie zbrodniom ukraińskich nacjonalistów, a także zbrodniom tych ukraińskich formacji, które kolaborowały z III Rzeszą Niemiecką.

 

 Źródło: niezalezna.pl, PAP

#Krzysztof Szczerski #IPN #nowela ustawy o IPN

redakcja
Wczytuję ocenę...
Wczytuję komentarze...Zobacz więcej
Niezależna TOP 10
Wideo