Trwają zdjęcia do serialu „Drogi Wolności"

/ fot. julia.rosnowska/instagram

  

Zdjęcia do serialu historyczno-obyczajowego „Drogi Wolności” kręci w Lublinie ekipa filmowa. Serial opowiadający o 20-leciu międzywojennym ma być emitowany na antenie TVP 1 od września tego roku.

Uliczki lubelskiego Starego Miasta udają w serialu „Drogi Wolności” Kraków z czasów I wojny światowej. Reżyser serialu Maciej Migas powiedział, że Lublin przypomina Kraków ze starych fotografii.

Lublin dysponuje pięknymi uliczkami, fantastyczną starą zabudową. W Krakowie ciężko byłoby takie miejsca znaleźć, ponieważ jest upstrzony reklamami i jest mnóstwo turystów. Ze wszystkich miejsc, które braliśmy pod uwagę, okazało się, że Lublin najbardziej przypomina stary Kraków. Te uliczki, gdzie realizujemy zdjęcia, dokładnie tak wyglądają, jak Kraków na starych fotografiach

 – powiedział Migas.

„Drogi Wolności” mają być serialem obyczajowym z historią w tle, opowiadającym o 20-leciu międzywojennym. Akcja rozpoczyna się w 1914 r., a kończy w 1939 r. Głównymi bohaterkami są młode kobiety, trzy siostry, które postanawiają założyć gazetę.

Nasze bohaterki są protoplastkami feministek, walczą o prawa kobiet, walczą z niesprawiedliwością, która wtedy miała miejsce w młodym państwie

– opowiadał Migas.

Serial będzie pokazywał życie w redakcji, problemy z którymi się zmagają bohaterki, tematy, o których piszą w swojej gazecie, sprawy prywatne bohaterek

 – dodał Migas.

W Lublinie we wtorek rozpoczęło się kręcenie scen, które w serialu rozgrywają się w Boże Narodzenie 1916 r. Bohaterki zamiast pójść na pasterkę postanawiają ocalić firmę ojca, zdemontować maszynę drukarską, którą chce zająć komornik. Ich ojciec jest na froncie, córki postanawiają wziąć sprawy w swoje ręce. Wywożą maszynę i następnie wpadają na pomysł, że skoro już tę maszynę schowały, to mogą założyć gazetę. W Lublinie filmowcy zostaną dwa tygodnie. Będą realizować sceny w plenerach, a także w drukarni. Za plan drukarni posłuży samorządowy ośrodek kultury „Dom Słów”, gdzie znajduje się zabytkowa maszyna drukarska. „Szukaliśmy takiego miejsca w całym kraju. Jest kilka podobnych, ale żadne nie jest tak bogate w starą maszynerię. Tutaj stworzymy, dzięki zabiegom scenograficznym, dwie drukarnie” – powiedział Migas.

Pomysłodawcą serialu jest Stanisław Krzemiński.

Pomysł jest oparty na jego rodzinnej historii. Po latach znalazł w podwójnym dnie kufra, który odziedziczył po babci, napisany przez nią pamiętnik. Te zapiski zainspirowały go

 – powiedział Migas.

Role trzech głównych bohaterek grają aktorki młodego pokolenia: Paulina Gałązka, Katarzyna Zawadzka i Julia Rosnowska. Ich babcię gra Anna Polony, a ojca Adam Cywka.

 

#sylwester #1918 #shooting #newyearseve #newyear #alina

Post udostępniony przez Katarzyna Zawadzka Official (@katarzyna__zawadzka)

Ekipa ma za sobą 19 dni zdjęciowych w hali, gdzie kręcono sceny rozgrywające się w mieszkaniu bohaterek. Po zakończeniu zdjęć w Lublinie filmowcy przeniosą się do Krakowa, a potem do Poznania. W hali nakręcą później sceny rozgrywające się w redakcji. Do Lublina wrócą jeszcze w maju na wiosenne zdjęcia plenerowe. Serial ma być pokazywany na antenie TVP 1 od września tego roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl, PAP

Tagi

Wczytuję komentarze...

Kondukt dotarł do sanktuarium. Czuwanie przy trumnie premiera Olszewskiego ZDJĘCIA

/ Kancelaria Premiera

  

Kondukt z trumną z ciałem śp. premiera Jana Olszewskiego dotarł do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Starym Mieście. Wspólną modlitwą rozpoczęto całonocne czuwanie. Główne uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w sobotę o godz. 11.

W kondukcie żałobnym wzięli udział m.in. prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki, marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

[polecam:https://niezalezna.pl/259129-ostatnie-pozegnanie-jana-olszewskiego-polacy-oddaja-czesc-wielkiemu-patriocie-zdjecia]

Trumna z ciałem Jana Olszewskiego pozostanie w sanktuarium do soboty, do godz. 10.40 - gdy nastąpi jej wyprowadzenie i przejście do Bazyliki Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Tam o godz. 11 zostanie odprawiona msza żałobna; między godz. 13 a 13.30 kondukt pogrzebowy przejdzie pod pomnik Powstania Warszawskiego, gdzie premiera Olszewskiego pożegnają żołnierze Armii Krajowej, byli powstańcy warszawscy oraz działacze antykomunistycznej opozycji.

Następnie na lawecie wojskowej w asyście policyjnej i szwadronu reprezentacyjnego kondukt przemieści się na Cmentarz Wojskowy na Powązkach, gdzie spocznie były premier.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl,

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl