Wystawa o Kościuszce w Pałacu Pusłowskich w Kosowie

  

Konsulat Generalny RP w Brześciu zaprasza na wystawę historyczną „Tadeusz Kościuszko (1746–1817) – cena wolności”. Ekspozycję o bohaterze narodowym Polaków, Białorusinów i Litwinów, bojowniku o niepodległość Stanów Zjednoczonych Ameryki, honorowym obywatelu rewolucyjnej Francji, jednym z najbardziej rozpoznawalnych synów Rzeczypospolitej na świecie zoorganizowali Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, Konsulat Generalny RP w Brześciu i Instytut Polski w Mińsku. U stóp Pałacu Pusłowskich stoi dworek Kościuszków, spalony w 1942 roku przez partyzantów radzieckich, zrekonstruowany przez amerykańską Polonię i białoruskie władze obwodowe w 2004 roku.

4 lutego 1746 roku – tę datę przyjmujemy jako dzień urodzin Andrzeja Tadeusza Bonawentury, czwartego dziecka Kościuszków, w dworku szlacheckim rodziców w Mereczowszczyźnie na Polesiu, w Wielkim Księstwie Litewskim.

12 lutego rodzice ochrzcili przyszłego Naczelnika w kościele parafialnym w Kossowie. Metryka chrztu jest pierwszym dokumentem z jego życia.

W Pałacu Pusłowskich w Kosowie (dawnym Kosowie Poleskim) otworzyliśmy dzisiaj wystawę poświęconą życiu i działalności Tadeusza Kościuszki, przygotowaną przez MSZ RP i Muzeum Kopca Kościuszki w Krakowie.

 – powiedział zastępca dyrektora Instytutu Polskiego w Mińsku Tomasz Adamski.

Wystawa, którą prezentowano wcześniej w Mińsku i w Witebsku, została na stałe przekazana muzeum Kościuszki w Kosowie. „Kościuszko to obywatel świata, z którego dumne są różne narody, m.in. polski, białoruski, litewski, francuski” – powiedział Anton Astapowicz ze społecznego Towarzystwa Ochrony Pomników Historii i Kultury, organizator „urodzinowego” objazdu miejsc związanych z życiem Kościuszki. 

Był to człowiek wielkiego formatu i, szczerze mówiąc, nie powinno się mówić o Powstaniu Kościuszkowskim, lecz o regularnej wojnie o niepodległość Rzeczypospolitej. 

 

– ocenił Astapowicz.

W dworku rodzinnym Kościuszków delegacje z Białorusi, Polski i innych krajów złożyły wieńce przy kamieniu upamiętniającym generała. Uczcić pamięć Kościuszki, uznawanego za bohatera w wielu krajach, przybyli m.in. przedstawiciele lokalnych władz, Konsulatu Generalnego RP w Brześciu i Instytutu Polskiego w Mińsku, akredytowani na Białorusi dyplomaci m.in. z Ukrainy, Rosji, USA, konsul honorowy Francji.
Wkrótce w Mereczowszczyźnie stanie pierwszy na Białorusi pomnik Kościuszki. Środki na jego powstanie zebrali za pośrednictwem internetu aktywiści społeczni z Białorusi.
Podejmowane są także działania na rzecz objęcia rodzinnych stron Kościuszki ruchem bezwizowym. Obecnie działa on w części obwodu brzeskiego, ale nie obejmuje rejonu iwacewickego.

Wystawa potrwa do dnia 30 kwietnia 2018 roku.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: Znadniemna.pl za www.facebook.com/KGRPwBrzesciu, dzieje.pl
Tagi

Wczytuję komentarze...

Fakty mówią same za siebie, a "totalni"... chcą odwołać Ziobrę. W rządzie są spokojni o wynik!

Zbigniew Ziobro / fot. Zbyszek Kaczmarek/gazeta Polska

  

Sejm zajmie się dziś wnioskiem "totalnej opozycji" o odwołanie ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Głosowanie odbędzie się w godzinach 21-22.30, ale jego wynik dość łatwo przewidzieć. W poniedziałek wniosek został negatywnie zaopiniowany przez sejmową komisję sprawiedliwości i praw człowieka.

Dziś w Sejmie rzeczniczka rządu była pytana przez dziennikarzy, czy jest spokojna o wynik głosowania nad tym wnioskiem.

"Pyta pan o wynik, tak, jestem spokojna"

- odpowiedziała Kopcińska.

Rzeczniczka rządu zwróciła jednocześnie uwagę, że Ziobro ciężko pracuje nad reformą niezwykle ciężkiego i wrażliwego obszaru, jakim jest wymiar sprawiedliwości. Jak dodała, resort Ziobry cały czas przedstawia projekty, które mają usprawnić funkcjonowanie sądownictwa. Wskazała tu na projekt ustawy antylichwiarskiej oraz na przyjęty wczoraj przez rząd projekt nowelizacji Kodeksu postępowania karnego, którego celem ma być przyspieszenie postępowań. [polecam:https://niezalezna.pl/242096-nadzwyczajna-kasta-wpadla-w-panike-przerazil-ich-wniosek-ministra-ziobry]

Klub PO-KO w uzasadnieniu swojego wniosku zarzuca szefowi MS m.in. niedopełnianie obowiązków oraz przekraczanie uprawnień ws. afer: w SKOK oraz KNF, a także działanie zmierzające do wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej. Do tych zarzutów odniósł się sam Zbigniew Ziobro. [polecam:https://niezalezna.pl/231065-chcieli-uderzyc-w-resort-ziobry-fake-newsem-przeliczyli-sie-ministerstwo-ujawnilo-to]

"Czas reformy wymiaru sprawiedliwości, to czas bardzo wielu udanych zmian. O czym świadczą też liczby i rozległość propozycji legislacyjnych, które my podjęliśmy. Przez pierwszy rok rządów w Ministerstwie Sprawiedliwości przygotowaliśmy więcej projektów ustaw niż przez cztery lata ostatniej kadencji przygotowała Platforma Obywatelska"

- mówił minister.

I niech to będzie wystarczający komentarz do "rewelacji" opozycji!

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl