Bluzg Lewandowskiego. Polityk PO zarzucił Polakom zawiść, rasizm, antysemityzm i szowinizm!

/ Fotomag/Gazeta Polska

  

Janusz Lewandowski bierze przykład ze swojego ideowego mentora Leszka Balcerowicza i swoje komentarze wypełnia przede wszystkim jadem i wyzwiskami. Jego ostatni wpis na Twitterze to jeden wielki atak na Polaków, z których Dobra Zmiana miała wydobyć to, co najgorsze.

Wpis Lewandowskiego przytaczamy w całości. Główny prywatyzator III RP napisał:

"Dobra zmiana" wydobywa z Polaków wszystko co najgorsze: zawiść (łże- elity), rasizm (uchodźcy), antysemityzm (spór o Holokaust w rocznicę Marca '68), szowinizm (brunatny odcień patriotyzmu), wrogość wobec sąsiadów (naziści i banderowcy). Ale specowi od złych emocji ciągle mało.

Czy to przypadek, że wypisujący takie rzeczy Lewandowski od wielu lat jest powiązany z niemieckimi instytucjami? Sztandarowym ośrodkiem środowiska gdańskich liberałów jest tamtejszy Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR), który powstał w 1989 r. z inicjatywy dwóch polityków KLD: właśnie Janusza Lewandowskiego (dziś przewodniczącego Rady Fundatorów IBnGR) i Jana Szomburga (obecnie prezesa IBnGR). W latach 1991-1992 IBnGR za pieniądze niemieckiej Fundacji Adenauera (powiązanej z CDA i finansowej z niemieckiego budżetu federalnego) realizował m.in. program badawczy pt. „Subwencjonowanie gmin”. Potem współpraca była równie intensywna, a jednym z jej owoców był np. wydany wspólnie przez obie organizacje raport „Rola edukacji finansowej w ograniczeniu wykluczenia finansowego” z 28 kwietnia 2014 r.

W 2014 r. „Gazeta Polska” poprosiła IBnGR o przekazanie listy sponsorów instytutu z 2013 r., ale jego przedstawicielka Małgorzata Jaworska poinformowała, że „Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową jest instytucją naukowo-badawczą i nie otrzymuje darowizn od sponsorów”. Na archiwalnej stronie internetowej IBnGR dziennikarze "GP" znaleźli jednak następującą informację: „Działalność IBnGR nie byłaby możliwa bez wsparcia finansowego i współpracy z krajowymi i zagranicznymi instytucjami i firmami. Mamy przyjemność współpracy z następującymi organizacjami i korzystania z ich wsparcia: [...] Deutches Institut für Wirtschaftsforschung, Fundacja Heinricha Bölla, Fundacja Konrada Adenauera”. Gdy "GP" zapytała Jaworską o informacje zawarte na archiwalnej stronie, nie otrzymała odpowiedzi, a witryna ta... została usunięta.

Niemieckie pieniądze trafiały również do założonego w 1998 r. przez Lewandowskiego „Klubu Obywatelskiego”. Fundacja Naumanna (także finansowana z niemieckiego budżetu) sponsorowała m.in. wydawane przez „Klub Obywatelski” publikacje, np. raport o edukacji gimnazjalnej oraz książkę „Polska i Unia Europejska”. Lewandowski zasiada też w Radzie Programowej Polskiej Fundacji im. Roberta Schumana, której sponsorem jest wspominana już niemiecka Fundacja Adenauera.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Wraca lotniczy ruch pasażerski na linii Serbia-Kosowo. Na tę relację przyszło im czekać 20 lat

/ zdjęcie ilustracyjne, / pixabay.com/chrisjhorvath

  

Serbia i Kosowo uzgodniły w poniedziałek wznowienie po ponad 20-letniej przerwie lotniczego ruchu pasażerskiego między stolicami obu krajów, Belgradem i Prisztiną. Mediatorem w sporze była strona amerykańska.

Bezpośrednie loty wstrzymano w 1998 roku po wybuchu wojny w Kosowie między albańskimi partyzantami i serbskimi siłami bezpieczeństwa.

Porozumienie w sprawie wznowienia lotów podpisano w ambasadzie USA w Berlinie.

"To wydarzenie stanowi kolejny krok w naszych wysiłkach zmierzających do znormalizowania stosunków pomiędzy Kosowem a Serbią" - napisał prezydent Kosowa Hashim Thaci w oświadczeniu.

Thaci podkreślił, że umowę osiągnięto dzięki "wkładowi" Roberta O'Briena, doradcy prezydenta Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, i ambasadora USA w Berlinie Richarda Grenella. Grenell został wyznaczony przez Trumpa w październiku ubiegłego roku na stanowisko specjalnego wysłannika na rozmowy pomiędzy Belgradem i Prisztiną.

Nie podano, kiedy loty będą wznowione; w Kosowie poinformowano, że będzie je obsługiwać tania linia Eurowings, należąca do Lufthansy. Prisztina i Belgrad leżą od siebie w odległości 350 km.

Porozumienie o wznowienie lotów z zadowoleniem przyjął sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. NATO utrzymuje w Kosowie liczący 4 tys. żołnierzy kontyngent wojskowy i jest odpowiedzialne za kontrolowanie przestrzeni powietrznej Kosowa.

"To ważny krok, który ułatwi ruch ludzi i towarów w ramach Bałkanów Zachodnich" - napisał w oświadczeniu Stoltenberg.

Serbia utraciła kontrolę nad swą prowincją Kosowem po trwających 11 tygodni bombardowaniach NATO w 1999 roku. W wojnie w Kosowie straciło życie 13 tys. ludzi - ok. 11 tys. kosowskich Albańczyków i 2 tys. Serbów.

Kosowo, gdzie ponad 90 proc. ludności stanowią Albańczycy, oddzieliło się od Serbii w 2008 r.; jego niepodległość uznało ponad 110 krajów, w tym USA, lecz nie Serbia, Rosja i Chiny.

USA i UE od lat zachęcają Kosowo i Serbię do znormalizowania stosunków, co pozwoliłoby Prisztinie na ubieganie się o członkostwo ONZ, blokowane obecnie przez Rosję, sojusznika Serbii.

Rozmowy między Kosowem a Serbią o normalizacji stosunków zostały przerwane w listopadzie 2018 roku, gdy Prisztina wprowadziło 100-procentowe cła na towary produkowane w Serbii. Belgrad zapowiedział, że nie wróci do negocjacji do momentu cofnięcia ceł.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl


Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts