Nowa propozycja rządu dla przedsiębiorców. Minister Emilewicz zdradza, na czym będzie polegać

/ Zbyszek Kaczmarek/Gazeta Polska

  

– Chcemy, by do końca I kwartału 2018 roku, wyszła z rządu propozycja "innovation box" – zachęty podatkowej, która pozwoli płacić znacząco niższy CIT tym, którzy uzyskują przychody z komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych – powiedziała w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz. – Jeśli przedsiębiorca opatentuje, albo wypracuje nową technologię, nowe urządzenie, usługę nieznaną w momencie, kiedy zacznie ją sprzedawać i uzyskuje z niej dochody - będzie mógł być opodatkowany kwotą nie większą (dzisiaj mamy bardzo rewolucyjną propozycję) niż 4 proc. CIT – dodała minister.

Minister Emilewicz podkreśliła, że "Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii jest powołane dla przedsiębiorców, a zatem dla tych, którzy w Polsce pracują najwięcej, najwięcej płacą do budżetu państwa i zatrudniają najwięcej Polaków".

Trzy nasze podstawowe postulaty, to: po pierwsze proste, dobrej jakości prawo dla przedsiębiorców. Po drugie zdecydowanie mniej, jak najmniej biurokracji. I po trzecie pieniądze - aby dzięki tym dwóm pierwszym działaniom jak najwięcej pieniędzy zostało w kieszeniach naszych przedsiębiorców. Po to, aby chcieli je inwestować, także w ryzykowne przedsięwzięcia, jakimi są badania i rozwój, nowe technologie. Naszym celem jest bowiem to, by nasza gospodarka stała się - tak jak chce premier Morawiecki i co zostało zapisane w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju - mniej imitacyjna, a bardziej innowacyjna. A naszym zadaniem jest realizacja SOR – dodała, mówiąc o celach resortu.

W ocenie minister "Polacy są bardzo innowacyjni, kreatywni".

Byliśmy innowacyjni wtedy, gdy Łukasiewicz zastanawiał się nie tylko nad tym, co to jest nafta, ale jak ją twórczo wykorzystać – stwierdziła.

Jadwiga Emilewicz podkreśliła również, że "Polska ma doskonałe warunki - rozumiemy, co to znaczy brak kapitału na koncie, ale jednocześnie mamy genialnych przedsiębiorców, znakomitych informatyków, którzy mogą nam dostarczyć rozwiązania dostępne w bogatym zachodnim świecie, jednak za niższą cenę". Wydaje się zatem, że mamy naprawdę dobry moment do tego, aby ten potencjał skumulowany, a ciągle niewyzwolony - naprawdę wyzwolić. I to jest dzisiaj naszym celem.

Szefowa MPiT wskazała, że "chcielibyśmy zachęcić przedsiębiorców poprzez proste, lepsze prawo".

Przejrzysty, sprawiedliwy system podatkowy, który jest bezwzględny wobec tych, którzy chcą go omijać, ale łagodny dla tych, którzy go normalnie stosują. W Ministerstwie Przedsiębiorczości myślimy przede wszystkim o małych przedsiębiorcach – dodała.

Mówiąc o zachętach podatkowych dla przedsiębiorców zdradziła, że "jeszcze w I kwartale tego roku będziemy mieli, wspólnie z Ministerstwem Finansów, dobry komunikat dla przedsiębiorców".

Chcielibyśmy wprowadzić rozwiązania, które na świecie znane są pod hasłem innovation box. To zachęta podatkowa, która pozwoli płacić znacząco niższy CIT tym, którzy uzyskują przychody z tytułu komercjalizacji wyników prac badawczo-rozwojowych. Co to znaczy? Jeśli przedsiębiorca opatentuje, albo wypracuje nową technologię, nowe urządzenie, usługę nieznaną w momencie, kiedy zacznie ją sprzedawać i uzyskuje z niej dochody - będzie mógł być opodatkowany kwotą nie większą (dzisiaj mamy bardzo rewolucyjną propozycję) niż 4 proc. CIT – wyjaśniła.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

British Airways. Szykuje się strajk pilotów

Zdjęcie ilustracyjne / fot. pixabay.com

  

Piloci British Airways zamierzają strajkować przez trzy dni we wrześniu - 9., 10. i 27. dnia miesiąca. Poinformował o tym związek zawodowy pilotów brytyjskich linii lotniczych. W zeszłym miesiącu zdecydowana większość pilotów British Airways opowiedziała się za akcją strajkową w sporze płacowym.

Związek napisał w wydanym w piątek oświadczeniu, że powiadomił British Airways, iż wezwie swych członków do strajku we wrześniu. Podkreślono, że oferta płacowa złożona przez British Airways nie zostanie zaaprobowana przez większość pilotów.

Linie British Airways uznały, że akcja strajkowa jest nieuzasadniona, twierdząc, że ich oferta płacowa jest godziwa, i ostrzegając, że strajki naraziłyby na kłopoty dziesiątki tysięcy pasażerów.

Poinformowano, że wprowadzane są zmiany do rozkładu lotów.

"Uczynimy wszystko, co w naszej mocy, by umożliwić podróże tak wielu ludziom, jak to będzie możliwe"

- napisano w oświadczeniu, zastrzegając jednak, że "jest prawdopodobne, iż wielu pasażerów nie będzie się mogło udać w podróż".

Zapewniono, że pasażerom, których loty zostaną odwołane, oferowany będzie zwrot pieniędzy za bilety bądź zmiana rezerwacji. Rozważany jest też leasing samolotów i załóg innych linii.

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl