Wspólna pamięć i prawda

  

Powtórzmy raz jeszcze: nowelizacja ustawy o IPN-ie nie zakazuje nikomu prowadzić badań naukowych czy przedstawiać swoich (nawet najbardziej ordynarnych) artystycznych wizji na temat Holokaustu. Karane ma być, i musi, kłamstwo. Takie samo jak zaprzeczanie Holokaustowi, w zasadzie z nim tożsame. Nie mamy nic wspólnego z niemiecką machiną zagłady.

Jedynie to, że i nas w niej mielono na miazgę. Izrael zaś powinien wiedzieć, że nie jest właścicielem pamięci o Zagładzie. To pamięć narodów, które na „skrwawionych ziemiach” poddano najbardziej przerażającemu eksperymentowi w historii. Mamy prawo o tym mówić i mamy prawo sprzeciwiać się kłamstwom, przemilczeniom i nadinterpretacjom. Miejmy nadzieję – skutecznie. Nikt nie powiedział, że odkręcanie kłamstwa to robota na tydzień, że to da się zrobić bezboleśnie. Być może tak sobie myślą ci, którzy z satysfakcją liczą, ile to razy ostatnio na świecie powiedziano o „polskich obozach”. Ci, którzy usiłują przez to udowodnić, że myli się ten, kto chce mówić prawdę, bo „niepotrzebnie podnosi temat”. Prawdy nie da się zadekretować, można jednak zabronić kłamać. Czas najwyższy.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...
Tagi

  

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

     
Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl | Gazeta Polska Podcasts