Międzynarodowy Tydzień Małżeństwa to zainicjowana kilka lat temu przez Stowarzyszenie Psychologów Chrześcijańskich akcja, mająca na celu - jak czytamy na oficjalnej stronie - promocję "szczególnej, komplementarnej więzi kobiety i mężczyzny". Trwający od 7 do 14 lutego Tydzień obfituje w liczne atrakcje i wydarzenia dla par małżeńskich organizowane w wielu miastach przez różnego rodzaju instytucje. 

W Warszawie Ośrodek Sportu i Rekreacji "Polna" zaproponował parom małżeńskim promocję na korzystanie z basenu. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że z czasem ofertę rozszerzono - na małżeństwa jednopłciowe.

Wszystko zaczęło się od jednego komentarza pod informującym o promocji postem na facebookowej stronie OSiR "Polna". Jedna z użytkowniczek napisała, czy z promocji "mogą skorzystać też małżeństwa jednopłciowe". OSiR odpowiedział, że "w takiej sytuacji będzie zapewne potrzebny akt małżeństwa", po czym użytkowniczka stwierdziła, że posiada takowy, w językach angielskim, duńskim i niemieckim, i dopytała, czy musi je zabierać i czy wystarczy pokazanie obrączek.

Niedługo potem ze strony OSiR-u pojawiła się taka odpowiedź:

Wydaje się, że jesteśmy w Europie, więc jeżeli ślub zawarty jest w kraju UE to będzie można skorzystać z oferty. Proszę za pierwszym razem zabrać ze sobą akt małżeństwa najlepiej w języku angielskim.

Ponadto OSiR zastosował ponadto niewymagające przedstawienia aktu małżeństwa kryteria weryfikacji:

(...) nawiązując do dyskusji pod postem na Facebook OSiR Polna, pragniemy przypomnieć, że w Polsce na podstawie artykułu 18 obowiązującej Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, małżeństwo traktuje się jako związek kobiety i mężczyzny. Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, pomimo braku rozwiązań prawnych w Polsce, nasza promocja skierowana jest do wszystkich małżeństw. Wystarczy przy kasie zaprezentować obrączki oraz oświadczyć ustnie, że zawarło się związek małżeński. Jednocześnie informujemy, że osoby które, nie spełnią tych dwóch wymogów, nie będą mogły wziąć udziału w promocji

- napisano na facebookowym profilu miejskiej pływalni.

I tak właśnie instytucja podległa miastu stołecznemu wspiera małżeństwa jednopłciowe w ramach chrześcijańskiej inicjatywy...