Mordercze zmagania zwiadowców w górach

/ mat. 10. BKPanc. / http://10bkpanc.wp.mil.pl/pl/2_4056.html

  

Żołnierze kompanii rozpoznawczej 10. Brygady Kawalerii Pancernej uczestniczyli w szkoleniu w górach. Wojskowi zmagali się nie tylko z trudami szkolenia, ale również z niskimi temperaturami, przenikliwym wiatrem oraz ograniczoną widocznością. Główne zagadnienia, jakie były realizowane podczas zeszłotygodniowych zajęć to m.in. marsz na orientację oraz patrolowanie piesze.

Pierwszym celem żołnierzy było wejście na Śnieżkę. Najwyższy szczyt Karkonoszy przywitał ich dużym chłodem. Wiejący wiatr spowodował, że temperatura odczuwalna wynosiła -18 stopni Celsjusza. Pokonanie zaplanowanej trasy dodatkowo utrudniał padający śnieg oraz duża wilgotność powietrza, przez którą zwiadowcy mieli wrażenie, że poruszają się w chmurach. W wielu miejscach mgła była tak gęsta, że widać było tylko żołnierza, który szedł z przodu. Poruszanie się utrudniał też leżący śnieg oraz wyposażenie, które każdy żołnierz obowiązkowo zabrał ze sobą na szkolenie. Plecaki sprawiały, że każdy krok górskiej wspinaczki stawał się coraz trudniejszy. Z każdym kilometrem zmęczenie było coraz większe, jednak jak przystało na żołnierzy kompanii rozpoznawczej, każdy doskonale poradził sobie z wyzwaniem - czytamy na oficjalnym portalu 10. BKPanc. 

Kolejnego dnia żołnierze wyruszyli w kierunku zachodnim. Tam po dotarciu do Słoneczników zeszli w dół do Karpacza. W sumie przez te dwa dni zwiadowcy  pokonali około 50 kilometrów. Podczas zajęć żołnierze zwracali uwagę na właściwe poruszanie się w terenie, przestrzegali określonych zasad. Śliskie podłoże, pokryte śniegiem, a w wielu miejscach także lodem, wymagało od nich skupienia i koncentracji. Bez znajomości posługiwania się mapą oraz kompasem nie byliby w stanie wykonać zadania dotarcia do wyznaczonego celu. Wszystko dookoła przykrywał śnieg, a mgła dodatkowo sprawiała, że łatwo można było stracić orientację w terenie. Zawsze wyznaczona była osoba, która wytyczała trasę i prowadziła całą grupę - podaje portal świętoszowskiej brygady.

 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: 10. BKPanc., DG RSZ
Tagi

Wczytuję komentarze...

Trafiła do najtrudniejszego dla Zjednoczonej Prawicy okręgu. "W polityce jest komandosem".

Jadwiga Emilewicz / Fotomag/Gazeta Polska

  

W sobotę szef Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Kaczyński, przedstawił "jedynki" na listach partii w wyborach do polskiego parlamentu. Na trudnym wyborczo dla Zjednoczonej Prawicy terenie, jakim jest okręg poznański, listę otwiera obecna minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz. Dziś Jarosław Gowin stwierdził, że Emilewicz "jest komandosem dobrych spraw".

Dzisiaj lider Porozumienia, Jarosław Gowin, oraz Jadwiga Emilewicz gościli w Poznaniu. Minister zapewniła, że chce być "ambasadorem Poznania w Warszawie"; przekonywała, że Poznań i jej rodzinny Kraków wiele łączy.

- Start w Poznaniu - stolicy polskiej przedsiębiorczości to dla mnie zaszczyt i wyróżnienie. Przed wyborami wiele się mówi o "spadochroniarzach"; mój najstarszy syn, który jest wielbicielem historii II wojny światowej powiedział mi: desant to są zawsze te najbardziej wymagające jednostki

 – podkreśliła minister na konferencji prasowej.

[polecam:https://niezalezna.pl/278852-co-oznacza-deglomeracja-szanse-dla-srednich-miast-mowi-minister-emilewicz-specjalnie-dla-niezaleznapl]

Gowin przekonywał, że kierownictwo Zjednoczonej Prawicy postawiło na minister Jadwigę Emilewicz jako na lidera poznańskiej listy nie bez powodu.

- Okręg poznański jest najtrudniejszym okręgiem dla Zjednoczonej Prawicy w całym kraju. Tutaj mamy najsłabsze wyniki i przyjmujemy to z pokorą. Rozumiemy, że musimy znaleźć nowe, lepsze argumenty, musimy rządzić w bardziej przekonujący dla mieszkańców Poznania i Wielkopolski sposób. Musimy też desygnować na lidera listy kogoś naprawdę nieprzeciętnego

 - powiedział.

[polecam:https://niezalezna.pl/280082-kto-na-prezydenta-a-kto-na-premiera-gowin-zaskoczenia-nie-bedzie]

- Pani minister Emilewicz rzeczywiście jest takim komandosem w polityce, ale komandosem dobrych spraw. Ona nie zajmuje się ostrymi sporami politycznymi, które toczymy w Warszawie, tylko krok po kroku - najpierw jako prawa ręka premiera Mateusza Morawieckiego, potem jako minister przedsiębiorczości i technologii - zrealizowała cały szereg projektów kluczowych nie tylko z punktu widzenia rozwoju gospodarki, ale i rozwoju cywilizacyjnego Polski

 – dodał Gowin.

Jak podkreślił, Emilewicz ma "dużą umiejętność budowania porozumienia i umiejętność działania na przecięciu różnych problemów". 

Wczytuję ocenę...

Promuj niezależne media! Podaj dalej ten artykuł na Facebooku i Twitterze

Źródło: PAP, niezalezna.pl

Tagi

Wczytuję komentarze...

Nasza strona używa cookies czyli po polsku ciasteczek. Korzystając ze strony wyraża Pan/i zgodę na używanie ciasteczek (cookies), zgodnie z aktualnymi ustawieniami Pana/i przeglądarki. Jeśli chce Pan/i, może Pan/i zmienić ustawienia w swojej przeglądarce tak aby nie pobierała ona ciasteczek.


Strefa Wolnego Słowa: niezalezna.pl | gazetapolska.pl | panstwo.net | vod.gazetapolska.pl | naszeblogi.pl | gpcodziennie.pl